mobile

27. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce

3 lipca rusza 27. edycja popularnego festiwalu. Zapowiada się bardzo ciekawie, choć będzie się różniła się od poprzednich edycji. W tym roku festiwal  będzie promował przede wszystkim polskich wykonawców na znak solidarności i wsparcia rodzimej sceny jazzowej w czasie pandemii.

Informacja prasowa
27. Międzynarodowy Plenerowy  Festiwal Jazz na Starówce

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to popularny festiwal, który ma swoją markę, renomę, piękny dorobek i imponującą publiczność. To jedyny tego typu plenerowy festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule. Od lat jest letnią wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy , co potwierdzają badania i ankiety.

Festiwal  wyróżnia się oryginalnym programem, zróżnicowanym stylistycznie - z uwzględnieniem najwartościowszych zjawisk i trendów w muzyce polskiej i międzynarodowej.

Imponująca jest lista nazwisk artystów którzy grali na festiwalu.

Na festiwalu wystąpiła cała czołówka polskiego jazzu oraz legendy  i  międzynarodowe gwiazdy, wśród których wymienić należy takie nazwiska jak: Archie Sheep, David Murray, Joey Calderazzo, Christian McBride, Nicholas Payton, James Carter, Joey Calderazzo, Roy Hargrove, Ernie Watts, Jacky Terrasson, Richard Galliano, Dino Saluzzi, Bill Evans, Chico Freeman, Lee Konitz, Kevin Mahogany, Bobo Stenson, Kenny Wheeler, John Taylor, Tord Gustavsen, Fabrizio Bosso, Enrico Pieranunzi, Stefano Bollani, Enrico Rava, Marilyn Mazur, Jeff Lorber, Shai Maestro, Bill Evans, Mike Stern, Stanley Jordan, Palle Mikkelborg, Terje Rypdal, Charnett Moffett, Birelli Lagrene, Ulf Wakenius, Greg Osby, Omar Sosa.

Polska publiczność miała okazję po raz pierwszy na festiwalu usłyszeć gigantów odkrycia amerykańskich estrad jak: Avishai Cohen , Hiromi, Alfredo Rodriguez, Grace Kelly, Kyle Eastwood (syn Clinta Eastwooda), Cyrus Chesnut, John Pizzarelli, Daniel Jobim (wnuk Antonio Carlosa Jobima).

PROGRAM

 Rynek Starego Miasta, 3 lipca – 28 sierpnia (soboty), godz.19.00

 3 lipca - Zbigniew Namysłowski Quintet

Legenda i jeden z największych twórców polskiego jazzu. Wybitny  multiinstrumentalista , kompozytor, aranżer. Artysta w równej mierze zafascynowany możliwościami jazzu co urodą folku, a także prekursor w łączeniu tych dwóch światów. Lider licznych składów instrumentalnych, od kwartetu po orkiestrę, kompozytor licznych tematów polskiego jazzu, innowator odpowiedzialny za fascynujące mariaże jazzu z odmiennymi gatunkami. Autor kultowych albumów w historii polskiego jazzu.

Artysta nieustannie poszukujący, ale też – co o wiele rzadsze – znajdujący własną muzykę i własny język. To unikalny konglomerat jazzu, folku, muzyki klasycznej, poparty własnym niepowtarzalnym brzmieniem.

 

10 lipca -RGG TrioMysterious Monuments On The Moon  – Jubileusz 20- lecia pracy artystycznej

Jeden z ważniejszych i cenionych polskich zespołów grających w formule klasycznego tria fortepianowego. Trio perfekcjonistów, którzy pojedynczy dźwięk, sposób jego wydobycia i jego kontekst brzmieniowy, traktują jako wartość samą w sobie. Muzyka RGG wymyka się klasyfikacjom, bo członkowie zespołu unikają głównego nurtu, łatwych rozwiązań i oczywistego repertuaru. Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk z niespotykaną konsekwencją i uporem tworzą własną wizję przestrzeni muzycznej, która w oczywisty sposób przekracza granice jazzu. Ich muzyka nawiązuje do doświadczeń artystycznych wynikłych z obcowania z ekspresją artystów europejskich zapraszanych do współpracy z zespołem: spotkania muzyków z innymi – nie tylko europejskimi-artystami. Od Tomasza Stańko , Evana Parkera, Trevora Wattsa i Samuela Blasera. To ostatnia grupa koncertowa Tomasza Stańki.

 

17 lipca - Purple is The Color –  Austrian Music Export

To czołowy zespół austriackiej , młodej sceny jazzowej.  Twórczość grupy  bazuje na bogatej tradycji kwartetów jazzowych,  oryginalnie łączy elementy popu i folku. Muzyka ma w sobie coś bardzo europejskiego,  jest eklektyczną mieszanką kulturową  z wyraźnie wyczuwalnym wpływem klasyki. „Zostać Beatlesami jazzu” to coś w rodzaju żartobliwego celu austriacko - czeskiego zespołu . Zespół  jest nagradzany, zajął  m.in.:  pierwsze miejsce na CENTRAL EUROPEAN JAZZ COMPETITION  2018 i otrzymał nagrodę Absolute Winner .Award.  Silne, indywidualne brzmienie, odpowiedni  balans  między kompozycją a improwizacją, czyni ten zespół bardzo ciekawym muzycznie.

 

24 lipca - Andrzej Jagodziński Trio - Bach

Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. W środowisku muzycznym znany i ceniony od lat osiemdziesiątych. Sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył, w latach 90-tych XX wieku, z udziałem muzyków swojego tria, czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej (znakomitego kontrabasisty Adama Cegielskiego i legendarnego perkusisty Czesława "Małego" Bartkowskiego, rozpoczynającego karierę muzyczną w zespole Krzysztofa Komedy), wspaniałymi jazzowymi interpretacjami muzyki Chopina. Jego Trio to formacja rozpoznawalna na całym świecie. Kamieniem milowym na drodze do sławy stał się dla nich album „Chopin”, nagrany w 1993 roku i obsypany laurami – w tym Fryderykiem.

Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha.

 

31 lipca -Włodzimierz Nahorny Trio Polish Soul –  Świętujemy 80 - urodziny mistrza

Jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych artystów polskiego jazzu – wybitny pianista, saksofonista, flecista,  kompozytor, aranżer  muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu.

Wielkie uznanie przyniosły mu znakomite płyty:  Nahorny-Szymanowski - Mity, Nahorny- Chopin - Fantazja Polska, Nahorny-Karłowicz, Koncert,  Nahorny Sextet – Chopin Genius Loci. Mistrz fortepianu ma na koncie wiele prestiżowych nagród jak : Złoty Fryderyk, czy Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020 ( nagroda honorowa za całokształt  twórczości). Przez krytyków nazywany „Chopinem jazzu”. Jego muzyka to poezja, romantyzm, refleksja, język niedefiniowalny.

 

14 sierpnia - Weezdob Collective  - Komeda, Ostatnia Retrospekcja  – w  90. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy

Fuzja pięciu muzycznych indywidualności zaowocowała stworzeniem oryginalnego kolektywu improwizatorów i kompozytorów. Cechą szczególna formacji jest niekonwencjonalne połączenie brzmienia harmonijki, saksofonu i gitary, będące jedyną taka propozycją na polskiej scenie muzycznej.

Artyści, zaliczani do czołówki najlepszych muzyków jazzowych młodego pokolenia, którzy indywidualnie są laureatami wielu nagrów. Kolektyw zdobył m.in.: GRAND PRIX na 54. Festiwalu Jazz nad Odrą, GRAND PRIX na Lotos Jazz Festival, GRAND PRIX konkursu Jazz Fruit na Mladi Ladi Jazz Festival w Pradze, GRAND PRIX na Blue Note Poznań Competition 2015. Zespół ma na koncie szereg koncertów, w tym ciekawy projekt - Poznań Jazz Philharmonic Orchestra play Weezdob Collective & Leszek Możdżer.

 

7 sierpnia - Kciuk Fusion Band

Premiera.  Usłyszymy najnowszy , autorski projekt  wirtuoza gitary basowej i jednego z najbardziej rozpoznawalnych  basistów w Polsce. Należy do elity basu elektrycznego w Polsce. Jest jednym z najciekawszych instrumentalistów sceny jazz-rockowej.

Jego wizytówką jest stylistyczna i gatunkowa wszechstronność. Współpracował z najlepszymi muzykami w Polsce i za granicą m.in.: Tomaszem Stańko,  Czesławem Niemenem, Tadeuszem Nalepą, Hiramem Bullockiem. Formacja Kciuk/Surzyn Band do dziś uznawana jest za jedną z najlepszych w historii polskiego, elektrycznego jazzu. Jego come back będzie oczekiwanym wydarzeniem w krajowym środowisku gitarowym.

 

21 sierpnia - Smoliński – Chyła - Sarnecki 

Premierowa propozycja na polskiej scenie jazzowej. To spotkanie trójki niezwykłych artystów, osobowości muzycznych i uznanych muzyków, których celem jest ucieczka od stereotypów dotyczących harmonijki , skrzypiec , gitary, poprzez nietypowe zestawienie i zastosowanie tych instrumentów. 

Każdy z muzyków kreuje własne, intrygujące brzmienie. Czołówka najlepszych muzyków jazzowych młodego pokolenia, laureaci wielu nagród , są z entuzjazmem przyjmowani nie tylko przez krytyków muzycznych. Zespołowi towarzyszy sekcja rytmiczna: basista Andrzej Święs oraz perkusista Sławek Koryzno.

 

28 sierpnia- Stefano Bollani  Trio –  Italian Jazz Maestro

 

Na finał gwiazda europejskiego jazzu , wirtuoz włoskiego fortepianu. Do swych improwizowanych fantazji wplata style przeróżne. Uznany za najlepszego jazzmana Europy  już w 2007 r.,  jako laureat  Hans Koller European Jazz  Prize. Wielokrotnie nagradzany za swoje albumy ,w uznaniu za jego zasługi, otrzymał tytuł doktora honoris causa  Berklee College of  Music w Bostonie. To niezwykły artysta wielu talentów który nieustannie nieustanie szuka inspiracji. Jako solista gra z orkiestrami symfonicznymi jak: La Scala w Mediolanie, Orchestre National de ParisGewandhaus  w Lipsku pod batutą wybitnych dyrygentów. Reealizuje wielu projektów teatralnych i filmowych. Współpracuje z czołówką światowego jazzu jak: Chick Corea (słynny duet fortepianowy jest szóstym przedsięwzięciem w karierze artysty), Pat Metheny, Gato Barbieri, Richard Galliano, Enrico Rava (mentor i przyjaciel).

Fot. mat. pras.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda