mobile

Chomiczówka na miarę XXI wieku

Rynek Chomiczówki i produkty od lokalnych dostawców, nowe budynki wielorodzinne i zielona przestrzeń do wypoczynku. Tak ma wyglądać teren rozciągający się od ulicy Kwitnącej do ulicy Brązowniczej, który znajduje się w zasobach WSBM „Chomiczówka”.

Anna Tomasik
Chomiczówka na miarę XXI wieku

Warszawska Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Chomiczówka" przy ul. Pabla Nerudy 1 na Bielanach zarządza terenem znajdującym się w obrębie ulic: Wólczyńskiej, Kwitnącej, Conrada, Bogusławskiego i Żółwiej. W wieczystym użytkowaniu spółdzielni znajduje się blisko 74 ha powierzchni gruntów. Władze WSMB „Chomiczówka” nie ukrywają, że priorytetem jest dla nich, by mieszkańcom osiedla żyło się coraz lepiej i wygodniej. A sąsiedztwo Puszczy Kampinoskiej, która jest celem pieszych i rowerowych wycieczek mieszkańców, dodatkowo zobowiązuje.

Wszystko wskazuje na to, że teren rozciągający się od ulicy Conrada i Kwitnącej aż do ulicy Brązowniczej zmieni wkrótce swoje oblicze. To miejsce ma nie tylko tętnić życiem, być wygodne i atrakcyjne dla mieszkańców, ale architektonicznie nawiązywać już do XXI wieku. Władze spółdzielni mieszkaniowej „Chomiczówka” mają ambitne plany związane z tą częścią Bielan. W planach jest stworzenie tu centrum osiedla, przypominającego małe miasteczko, swoistą enklawę, w której mieszkańcy wszystkie usługi będą mieli na wyciągnięcie ręki.

Na pewno przy Conrada zostaną poczta i przychodnia. Nie chcielibyśmy także rezygnować z targowiska i bazarku. Ich utrzymanie to dla nas priorytet – zdradza Edward Młynarczyk, prezes WSMB „Chomiczówka”. Nie ukrywa jednak, że sieci marketów wielko-powierzchniowych czy galerie handlowe stanowią ogromną konkurencję dla bazarku. Najemcy rezygnują, a wraz z ich odejściem ubywa sklepów i usług. Nic dziwnego. Pawilony handlowe znajdujące się na bazarku przypominają zamierzchłe czasy epoki Gierkowskiej i nijak wpisują się w architektoniczny pejzaż nowoczesnych osiedli na miarę XXI wieku. Ich stan techniczny też zresztą pozostawia wiele do życzenia.

Już w grudniu 2017 roku spółdzielnia ogłosiła przetarg nieograniczony na wybór partnera do realizacji inwestycji na nieruchomości zlokalizowanej w rejonie ulic: Conrada, Brązowniczej i Kwitnącej. Pretekstem do tego była podjęta przez Walne Zgromadzenie w czerwcu 2017 roku Uchwała w sprawie zagospodarowania wspomnianego terenu, a także jego przygotowania pod inwestycje.

Ze względu na stan techniczny obiektów (pawilon handlowo-usługowy) znajdujących się na terenie w rejonie ulic Conrada, Kwitnąca i Brązownicza w Warszawie oraz ze względu na wysokość ponoszonych kosztów, związanych z opłatami w zakresie użytkowania wieczystego zobowiązuje się Zarząd Warszawskiej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Chomiczówka” do podjęcia niezbędnych kroków w celu dokonania analizy w/w terenu pod względem możliwości zagospodarowania przestrzennego, zbycia nieruchomości, opłacalności realizacji inwestycji w aspekcie ekonomicznym i finansowym oraz możliwych korzyści dla Członków Spółdzielni, zgodnie z Załącznikiem mapowym Nr 1 do niniejszej Uchwały, stanowiącym jej integralną część – czytamy w postanowieniach Uchwały Nr 5K/2017 z obrad Kolegium Walnego Zgromadzenia WSMB „Chomiczówka” z dnia 21 czerwca 2017 roku.

Do dogłębnej analizy posłużyły dwa warianty realizacji. Pierwszy z nich obejmuje realizację inwestycji usługowo – mieszkaniowej przy założeniu wyburzenia wszystkich pawilonów handlowo – usługowych, znajdujących się na wspomnianej nieruchomości i zapewnieniu w nowej zabudowie - minimum 8.000 m2 powierzchni usługowo – handlowej.

Drugi natomiast obejmuje realizację inwestycji usługowo – mieszkaniowej przy założeniu przeprowadzenia modernizacji (remontów) istniejących pawilonów handlowo – usługowych wraz z realizacją zabudowy usługowo – mieszkaniowej na niezabudowanej części nieruchomości.

Władze spółdzielni nie ukrywają przy tym, że w ich ocenie z punktu widzenia estetyki i przyszłościowego myślenia o zagospodarowywanym terenie znacznie korzystniejszy jest wariant pierwszy.

Dokumentację przetargową pobrały trzy firmy, jednak do przetargu stanęła tylko jedna.

Jeśli na najbliższym Walnym Zgromadzeniu członkowie spółdzielni zaaprobują propozycję przedstawioną przez oferenta właśnie dla wariantu I, to zgodnie z założeniami na terenie w rejonie ulic Conrada, Kwitnąca i Brązownicza wyrosną nowe 3-8 piętrowe budynki mieszkalne. Przewidziano także ogólnodostępną przestrzeń z mnóstwem zieleni idealną chociażby do wypoczynku i sąsiedzkich spotkań integracyjnych, a nawet park i plac zabaw dla dzieci. Oczywiście zabudowa tego terenu odbywać się będzie etapowo. Koncepcja zakłada również „przeorganizowanie” dotychczasowego targowiska. W miejscu istniejących pawilonów handlowych powstanie tzw. rynek Chomiczówki z bazarkiem, oferującym produkty od lokalnych dostawców. Zapewniona ma być również kontynuacja działania przychodni i poczty poprzez umieszczenie tych usług w I etapie realizacji inwestycji.

Anna Tomasik / fot.Marcin Kądziałko

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda