mobile

Dziady i Dziwaczki w Białołęckiej Garderobie

Od 21 do 23 marca Białołęcki Ośrodek Kultury zaprasza na jubileuszowy XX Festiwal Teatrów Niezależnych Garderoba. Wydarzenie o wymiarze ogólnopolskim, ma charakter otwartego spotkania twórców, aktorów i publiczności, gdzie poza esencją - spektaklami i konkursem, planowane są warsztaty, koncerty i dyskusje.

Katarzyna Kałaska/ fot. Adrian Grycuk
TAGI
Dziady i Dziwaczki w Białołęckiej Garderobie

Sztuka jako obszar eksploracji i konfrontacji – także z sobą samym; głos, najpełniej opowiadający Nam o świecie „tu i teraz”, ale także o tym minionym, i tym razem zabierze nas w podróż po najbardziej palących problemach współczesności.

Pragnienia, lęki, fobie, dylematy; egzystencjalna zaduma, strach przed śmiercią, nienazwanym, obcym. Natura człowieka, tożsamość, przynależność, powinność, odpowiedzialność, wartości – to kwestie nieśmiertelne i na stałe wpisane w pejzaż artystycznych poszukiwań, co jak możemy wyczytać z opisów zaplanowany wydarzeń - znajdzie potwierdzenie podczas zbliżającej się edycji.

Przez trzy dni publiczność będzie miała okazję obejrzeć osiem spektakli konkursowych, wyłonionych drogą eliminacji z ponad 60 zgłoszeń. Jury w składzie: Roma Gąsiorowska (aktorka telewizyjna i teatralna), dr hab. Jacek Kopciński (red. naczelny miesięcznika „Teatr”), Janusz Opryński (twórca Teatru Provisorium), przyzna nagrody w czterech kategoriach: najciekawsza inscenizacja, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka i najlepszy aktor.

Przez trzy dni twórcy będą władać Naszą wyobraźnią w obrębie dwóch przestrzeni: scena Głębocka 66 i scena van Gogha 1. W ubiegłym roku organizatorzy zadbali o specjalny autobus dla uczestników Festiwalu, w związku z czym możemy mieć nadzieję, że i w tym nie zwiodą.

Wśród propozycji konkursowych zobaczymy: „Trzy ćwierci do śmierci” (Karolina Martin, Białystok), „Gwoli Jakiejś Tajemnicy” (Teatr Tetraedr, Racibórz), „Motyl, czyli publiczna egzekucja z muzyką na żywo” (Teatr Zamiast, Legnica). A w ramach pokazu specjalnego: „Ghost Dance” (Teatr Brama, Goleniów). Na zachętę można dodać, że pod tymi tytułami kryją się takie nazwiska, odniesienia i inspiracje jak: Dante Alighieri, Witold Gombrowicz, czy Patti Smith.

Na drugi dzień festiwalu zaplanowano: „Dziwaczki” (DZIWACZKI, Wrocław) i „Prezydent w kłopotach” (Teatr Pijana sypialnia, Warszawa). Zwieńczeniem piątkowych spotkań będzie pokaz mistrzowski „Dziady – Noc druga”, Teatru Wierszalin z Supraśla.

Podczas ostatniego, sobotniego dnia festiwalu, zobaczymy „Raport Panika” (Arti Grabowski, Kraków), „Rzeczy” (Psychoteatr, Wrocław), „Wanda Wasilewska” (Fundacja Rezonanse Kultury, Legnica) i pozakonkursowo – fenomenalny utwór Yasminy Rezy „Bóg mordu” (Zespół Teatru 13, Warszawa)

Poza spektaklami możemy wziąć udział w warsztatach (komunikacja, praca z ciałem), czy też w dyskusjach dla których punktem wyjścia będą pytania o powinności i zadania sztuki off-owej (jeśli takie istnieją); jak również rozmowa z twórcami z Teatru z Supraśla - Siła romantyków. Powrót Dziadów na współczesną scenę.

Wydarzenie biletowane 10-40 zł (karnet: 60 zł)

Źródło fot. wikipedia

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda