mobile

Dzień Sąsiada - podsumowanie tegorocznego święta

Pikniki, potańcówki, garażówki, śniadania. W sumie ponad 100 wydarzeń, tysiące uczestników, niezliczone rozmowy i nowe znajomości. Dobiegają końca tegoroczne obchody Dnia Sąsiada w Warszawie

Informacja prasowa
TAGI
Dzień Sąsiada - podsumowanie tegorocznego święta

Choć warszawskie obchody Dnia Sąsiada zaplanowane były na maj, mieszkańcy i mieszkanki świętowali w sąsiedzkim gronie równie intensywnie także w czerwcu. 

- Ogromnie cieszy nas to, jak wielu mieszkańców, instytucji, a także lokalnych biznesów i organizacji włączyło się w tegoroczne obchody. Pokazuje to, jak bardzo łakniemy pozytywnych kontaktów sąsiedzkich. Czasem sąsiedzi potrafią się stać tak bliscy jak rodzina, a Warszawa pomaga rodzinom w każdej postaci – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym ratuszu

Dużo wydarzeń

Sąsiedzi świętowali na wiele sposobów. W Warszawie odbyło się:

• ponad 60 pikników,

• 4 parady,

• 8 potańcówek,

• 18 wymianek/garażówek,

• 7 śniadań i podwieczorków,

• 2 speed-datingi.

Odbywały się także sąsiedzkie pokazy filmowe, planszówki, lokalne wystawy, koncerty, gry miejskie, spacery, warsztaty rękodzielnicze i kulinarne, kameralne spotkania sąsiedzkie przy kawie w bibliotekach.

Trzy tzw. MAL-e (Miejsca Aktywności Lokalnej) obchodziły przy okazji Dnia Sąsiada swoje urodziny: MAL Śliwka na Pradze Północ, MAL Kajakowa 12b na Ursynowie oraz Dzielnia na Pradze Południe.

Wiele imprez sąsiedzkich odnosiło się do lokalnej historii/okolicy np. święto ulicy Stalowej, Festiwal Otwarte Ogrody Sadyby, Święto Saskiej Kępy, Święto Dobrego Sąsiedztwa na Grochowie, X Jubileuszowy Festiwal Sąsiedzki Wespół w Zespół dla Solca, Piknik Sąsiedzki Rozpędzona Radosna, Urodziny Placu Inwalidów.

Ponad podziałami

- Zorganizowaliśmy wydarzenie, które pokazuje, że warto być otwartym na wszystkich. Że choć mamy różne poglądy, to jesteśmy ponad podziałami. Udało nam się tylko dlatego, że współpracowaliśmy ze sobą. Wokół siebie mamy tylu wspaniałych ludzi, którzy patrzą w tym samym kierunku – podsumowują swoje wydarzenie organizatorzy Międzynarodowego Dnia Sąsiada przy Punkcie pobytowym na Wołoskiej 7.

Wszyscy chętni mogli wypożyczyć na swoje wydarzenie z miejskich zasobów pakiety sąsiedzkie, czyli zestaw materiałów promocyjnych i gadżetów do organizacji spotkania, przygotowanych w duchu zero waste, a także skorzystać z doradztwa i podpowiedzi, jak zaplanować i zorganizować Dzień Sąsiada w okolicy. 

„Było fantastycznie”, „Wielkie Brawa dla Was wszystkich - dajecie przykład innym jak można fajnie spędzić czas i poznawać sąsiadów, wracacie do dawnych tradycji”, „Cieszę się, że mogłam dziś uczestniczyć w tym wydarzeniu!” – komentowali swój trwający cały weekend Dzień Sąsiada w internetowej dyskusji mieszkańcy osiedla Piaski. 

Zdjęcia i relacje z wydarzeń można obejrzeć na stronie wydarzenia i miejskiej stronie obchodów.

Plakat na dzień dobry

W tym roku obchodom po raz pierwszy towarzyszyła akcja plakatowa, dzięki której każdy mógł pozdrowić swoich sąsiadów plakatem z wybranym przez siebie hasłem. Przygotowane przez miasto plakaty pojawiły się m.in. w kawiarniach, siedzibach fundacji, domach kultury czy bibliotekach. Wiele z nich, pomimo kończących się obchodów, nadal umila dzień przechodniom.

W stolicy mieszkają tysiące migrantów czy zagranicznych studentów, którzy współtworzą miasto. Dlatego plakaty zostały przygotowane także w językach ukraińskim, angielskim i białoruskim. O wielokulturowym wymiarze integracji sąsiedzkiej pamiętało także wielu organizatorów wydarzeń sąsiedzkich. 

Kolejny dzień sąsiada za rok

Europejski Dzień Sąsiada obchodzony jest w ponad 30 krajach europejskich. Jest to największe święto społeczności lokalnych w Europie, objęte patronatem Komisji Europejskiej. 

Jeśli ktoś chciałby zorganizować z sąsiadami swoje wydarzenie, powinien przeczytać poradnik na miejskiej stronie.

Wsparcie takie jak pakiety sąsiedzkie, doradztwo indywidualne trwa do końca czerwca, ale będzie można z niego skorzystać od kwietnia przyszłego roku.

A jeśli ktoś chciałby jeszcze w tym roku zorganizować Dzień Sąsiada – nie ma przeszkód. Można to zrobić zupełnie oddolnie lub skorzystać ze wsparcia miasta np. w formule inicjatywy lokalnej. Wnioski o inicjatywę lokalną można składać przez cały rok.

Przez cały rok można też skorzystać ze wsparcia pobliskiego MAL-u. Ratusz zachęca także do korzystania z portalu Spółdzielnia. Młodzi ludzie mogą skorzystać z programu Aktywna Warszawska Młodzież. W niektórych dzielnicach mini-granty, czyli niewielkie wsparcie finansowe oferują lokalne instytucje. A przyszłym roku na wiosnę ruszy kolejna edycja programu „Inicjatywy Sąsiedzkie”.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda