mobile

Filmy Wajdy w letnim kinie Tęcza

Do końca wakacji na dziedzińcu kina Tęcza odbywać się będą pokazy filmów Andrzeja Wajdy. Zobaczyć tam będzie można także wystawę plenerową plakatów Andrzeja Pągowskiego pt. „Wajda na nowo”. 

Informacja prasowa
Filmy Wajdy w letnim kinie Tęcza

„Wajda na nowo” to autorski projekt Andrzeja Pągowskiego, który stworzył nowe plakaty do wszystkich 60 filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy, zarówno tych najsłynniejszych – fabularnych, jak i nieznanych szerszej publiczności, dokumentalnych. Plakaty powstały w 2021 roku w związku z 95. urodzinami i 5. rocznicą śmierci Andrzeja Wajdy. 14 lipca, o godz. 19:00 na dziedzińcu kina Tęcza, odbył się wernisaż prac połączony ze spotkaniem z autorem plakatów.

Tego samego dnia po zachodzie słońca zainauguruje swoją działalność kino letnie. O godzinie 20:45 zostanie pokazany film „Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy. Dziedziniec kina Tęcza w ciepłe czwartkowe wieczory, zmieni się w klimatyczną plenerową salę kinową. W lipcu widzowie będą mogli jeszcze obejrzeć „Polowanie na muchy" (21 lipca, godz. 20:45) i „Wszystko na sprzedaż" (28 lipca, godz. 20:45).

Sierpień w kinie Tęcza

W sierpniu na dziedzińcu kina Tęcza odbędą się kolejne pokazy plenerowe – tym razem będą to kultowe polskie musicale, które zespół Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy wybrał i postanowił pokazać szerszej publiczności. Zaplanowano m.in. seanse filmów „Upał” w reż. K. Kutza, „To tylko rock” w reż. P. Karpińskiego, „Hallo Szpicbródka” w reż. J. Rzeszewskiego, M. Jahody oraz „Wielka majówka” w reż. K. Rogulskiego. Nieużywane podwórko w sercu Żoliborza zmieni się ponownie w przestrzeń sztuki, spotkań i ciekawych rozmów.

Kino Tęcza

Zabytkowy budynek dawnego kina Tęcza przekazano Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy – teraz czeka na remont. Po jego zakończeniu znajdzie się tam sala kinowa na niemal 200 miejsc, a także przestrzenie na wystawy i działania kulturalne realizowane przez społeczności lokalne i organizacje pozarządowe.

Budynek kina powstał w roku 1929 jako kotłownia centralnego ogrzewania dla budowanego wówczas osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wkrótce jednak dzięki modernizacji kotłów udało się wygospodarować miejsce na kinoteatr, którego brakowało w okolicy. Swoją siedzibę miały tu awangardowy Teatr im. Żeromskiego, kierowany przez Irenę Solską, kino Żoliborz, a następnie kino Świat. Po wojnie wznowiło ono działalność już pod nazwą Tęcza. W 1989 budynek stał się siedzibą kolektywu artystycznego Akademia Ruchu. Od 1997 budynek z krótkimi przerwami stał niewykorzystany. 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda