mobile

Inauguracja Roku Kulturalnego 2020/2021

Już 10 września zapraszamy na pierwsze wydarzenie w ramach tegorocznej Inauguracji Roku Kulturalnego (IRK), będzie to promocja książki „Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy”. Staraliśmy się podczas święta kultury na Ursynowie połączyć pokolenia. Na zakończenie, 13 września, wystąpi zdobywający coraz większą popularność folkowo – popowy zespół Kwiat Jabłoni. Wszystkie wydarzenia w ramach Inauguracji Roku Kulturalnego odbędą się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa związanymi z pandemią COVID-19.

inf. prasowa
Inauguracja Roku Kulturalnego 2020/2021

- To będzie wyjątkowa edycja tego wydarzenia. Bardzo się cieszę, że w tym roku, pomimo obostrzeń związanych z koronawirusem, jednak spotkamy się na Inauguracji Roku Kulturalnego. Staraliśmy się, aby tegoroczny program zaspokoił gusta mieszkańców Ursynowa. Będzie refleksyjnie, spokojnie, poetycko, ale także folkowo i popowo – mówi zastępca Burmistrza, Klaudiusz Ostrowski.

Inauguracja Roku Kulturalnego to ważne wydarzenie w dzielnicy. W programie tegorocznej Inauguracji przeważają wydarzenia muzyczne – koncerty popularnych od wielu lat zespołów: Wolnej Grupy Bukowiny oraz Czerwonego Tulipana. Na zakończenie zaplanowano za to coś dla młodszych mieszkańców Ursynowa – koncert duetu Kwiat Jabłoni. To niedawne muzyczne odkrycie, a ich debiutancki singiel „Dziś późno pójdę spać” ma w serwisie YouTube kilkanaście milionów wyświetleń. Wszystkie koncerty odbędą się w plenerze, ale liczba miejsc jest ograniczona, ze względu na reżim sanitarny związany z COVID-19.

W budynku Ursynoteki odbędzie się spotkanie autorskie z Katarzyną Olkowicz i Piotrem Baranem, którzy postanowili napisać biografię Andrzeja Zauchy. Będzie się można dowiedzieć kim był, w czym tkwi jego fenomen i jak wspominają go przyjaciele.

10 września (czwartek), godz. 19.00 – PROMOCJA  KSIĄŻKI „SERCA BICIE. Biografia Andrzeja Zauchy”, spotkanie autorskie z Katarzyną Olkowicz i Piotrem Baranem; prowadzenie – Marcin Michrowski;
Ursynoteka, Wypożyczalnia Nr 139, al. KEN 21; WSTĘP WOLNY;  obowiązuje Procedura zachowania bezpieczeństwa i zasad funkcjonowania Biblioteki Publicznej im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy w trakcie epidemii COVID–19  dostępna na www.ursynoteka.pl.

C’est la vie. Takie jest życie. Trudno chyba znaleźć lepsze słowa niż fragment tej piosenki na opisanie życia Andrzeja Zauchy. Żył pełną piersią, ciesząc się każdym dniem. Muzyczny samouk, z zawodu zecer. W młodości kajakarz, trzykrotny mistrz Polski. Ze sportu zrezygnował dla… muzyki. Podczas swojej kariery współpracował z największymi twórcami jazzowymi, choćby Tomaszem Stańką i Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, oraz popularnymi piosenkarzami, m.in. Andrzejem Sikorowskim i Ryszardem Rynkowskim. Kabareciarz i aktor. W roku 1991 jego tragiczna śmierć poruszyła całą Polskę.

Kim był Andrzej Zaucha? W czym tkwi jego fenomen? Jak wspominają go najbliżsi przyjaciele?

 

11 września (piątek), godz. 19.00 – koncert - WOLNA GRUPA BUKOWINA;
teren zielony Sadek na Wyżynach przy ul. W.Małcużyńskiego; WSTĘP WOLNY; obowiązuje Regulamin plenerowych przedsięwzięć kulturalnych organizowanych przez Dzielnicę Ursynów m.st. Warszawy w związku z pandemią COVID-19.

Wystąpią: Grażyna Kulawik – śpiew, Wojciech Jarociński – śpiew, gitara, Wacław Juszczyszyn – śpiew, gitara, Marek Zarankiewicz – instrumenty perkusyjne, Krzysztof Żesławski – gitara basowa.

Wolna Grupa Bukowina to polska grupa muzyczna z nurtu poezji śpiewanej powstała na początku lat 70. XX wieku. Zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał z Buska-Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta – Wojciech Bellon. Piosenką „Ponidzie” wyśpiewał jedną z głównych nagród. Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na swym koncie wielokrotnie nagrodzone występy w licznych polskich festiwalach, w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, udział w studenckich festiwalach FAMA. Zespół ma też za sobą występy zagraniczne w Europie, a także dla Polonii w Kanadzie, USA i Irlandii. Wolna Grupa Bukowina od ponad 40 lat z nieustającym powodzeniem koncertuje w Polsce, zdobywając coraz to nowe pokolenia wiernych słuchaczy.

 

 

12 września (sobota), godz. 19.00 -  koncert - CZERWONY TULIPAN;
teren zielony „Olkówek” przy ul. Puszczyka; WSTĘP WOLNY; obowiązuje Regulamin plenerowych przedsięwzięć kulturalnych organizowanych przez Dzielnicę Ursynów m.st. Warszawy w związku z pandemią COVID-19.

WystąpiąStefan Brzozowski – śpiew, gitara, Ewa Cichocka – śpiew, Krystyna Świątecka – śpiew, flet, Andrzej Czamara – gitara, Andrzej Dondalski – gitara basowa.

Czerwony Tulipan to zespół cieszący się niesłabnącą popularnością. Choć oficjalnie istnieje już od 1985 r., a na scenie występuje jeszcze dłużej, jego przekaz jest wciąż aktualny. Szczere, poetyckie i ponadczasowe teksty oraz melancholijna, chwytająca za serce muzyka to znak rozpoznawczy Czerwonego Tulipana. W kręgu zainteresowań członków grupy najważniejsze jest słowo. To ono staje się podstawą do snucia lirycznych opowieści lub prezentacji prześmiewczych utworów kabaretowych. Dowodem na to, jak wiele artyści mają do zaoferowania, jest dwanaście płyt wydanych pomiędzy rokiem 1996 a 2011, a także liczne festiwalowe nagrody. Do kanonu piosenki poetyckiej weszły takie przeboje grupy, jak: „Jedyne, co mam”, „Wszystko czeka”, „A jednak po nas coś zostanie” czy „Song o ciszy”. Utwór „Olsztyn kocham” stał się swoistym hymnem miasta.

 

 

13 września (niedziela), godz. 19.00 - koncert – KWIAT JABŁONI;
parking przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów al. KEN 61; WSTĘP WOLNY; obowiązuje Regulamin plenerowych przedsięwzięć kulturalnych organizowanych przez Dzielnicę Ursynów m.st. Warszawy w związku z pandemią COVID-19.

Wystąpią: Kasia Sienkiewicz – śpiew, instrumenty klawiszowe, Jacek Sienkiewicz – śpiew, mandolina, banjolina, Grzegorz Kowalski – bas, Marcin Ścierański – perkusja.

Kwiat Jabłoni to polska grupa folkowo-popowa. Zespół funkcjonuje oficjalnie od marca 2018 roku. Rodzeństwo występowało wcześniej w zespole Hollow Quartet. Wydali z zespołem album o nazwie „Chodź ze mną”. Cieszył się on niemałym zainteresowaniem. Piosenką debiutancką Kwiatu Jabłoni był utwór „Dziś późno pójdę spać”. W serwisie YouTube ma już kilkanaście milionów wyświetleń. Poza tym na swoim koncie mają także single „Idzie zima” oraz „Nic więcej”. 1 lutego ubiegłego roku ukazał się pierwszy album studyjny o nazwie „Niemożliwe”. Na koncercie będzie można usłyszeć dobrze znane single w nowych aranżacjach, ale także nowości i niespodzianki. To ostatni koncert zespołu w tym roku i zwieńczenie ponad rocznego, intensywnego koncertowania w całej Polsce. Zespół ma za sobą cztery trasy, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – dwie ostatnie zostały całkowicie wyprzedane w rekordowym czasie.

IRK_A4-01

 

 

Źródło: UD Ursynów

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda