mobile
REKLAMA

Jakie nowe inwestycje na Bielanach?

W ubiegłym roku dzielnica Bielany budżet inwestycyjny wykonała na poziomie 98 procent. – To rekordowy wynik – mówi Grzegorz Pietruczuk, Burmistrz Dzielnicy Bielany. W rozmowie z „Informatorem Stolicy” burmistrz zdradza jakie planu inwestycyjne są na bieżący rok.

inf. prasowa
Jakie nowe inwestycje na Bielanach?

W marcu planowane są zwiększenia w budżecie dzielnic. Jak sytuacja wygląda na Bielanach? Ile dodatkowych środków zostanie przeznaczonych na inwestycje.

Aktualnie dysponujemy kwotą 29 mln złotych na zadania inwestycyjne. W marcu na Radzie Warszawy, budżet zostanie zwiększony o kolejnych 19,5 mln złotych z czego 17 mln przeznaczymy na kolejne inwestycje.

 

Jakie dokładnie?

Lada chwila ruszają prace przy budowie Przedszkola nr 346 przy ul. Klaudyny 8. W pierwszej kolejności prace zaczną się od zburzenie istniejącego, ale bardzo wyeksploatowanego budynku i w jego miejsce powstanie zupełnie nowy obiekt. W ramach tego zadania wyremontujemy pomieszczenia pobliskiego żłobka, które były wykorzystywane przez przedszkole. W przypadku tej inwestycji finalnie jej budżet wynosi prawie 13 mln złotych. W ostatnich kilkunastu tygodniach dodatkowe środki udało się pozyskać z ministerialnego programu „Maluch+” oraz z miasta. Zabezpieczyliśmy również środki na modernizację przedszkola przy ul. Tołstoja 2, planujemy również modernizację Przedszkola przy ul. Brązowniczej.

Planujemy kolejne działania poprawiające infrastrukturę sportową oraz do zabaw na terenie naszych placówek oświatowych. Nowa nawierzchnia pojawi się na boiskach przy Szkołach Podstawowych nr 247 przy ul. Wrzeciono 9 i 289 przy ul. Broniewskiego 99a oraz na terenie liceum sportowego przy ul. Lindego 20 i liceum przy ul. Staffa 111. Dodatkowo w liceum przy ul. Staffa 3/5 rozbudujemy o dodatkowe pomieszczenia i miejsca do ćwiczeń część sportową.

Niedługo ruszy również pierwszy etap remontu szkoły przy ulicy Arkuszowej 202. Planujemy również modernizację placu zabaw w Przedszkolu nr 49 przy ul. Skalbmierskiej 12, budowę placu zabaw przy ul. Gajcego, wielopokoleniową strefę rekreacji przy ul. Fryglijskiej, street workout na Chomiczówce, renowację ogrodzenia wokół MDK przy ul. Cegłowskiej oraz modernizację Szkoły Podstawowej nr 214 przy ul. Fontany 1. Będzie dużo nowych zadań inwestycyjnych, praktycznie na każdym osiedlu będą wykonywane mniejsze lub większe prace. W kolejnych tygodniach będę informował o dokładnym zakresie i rodzaju realizowanych zadań.

 

Pod koniec roku na Wawrzyszewie do użytku oddano nowy plac zabaw przy Stawach Brustmana. Miejscówka cieszy się dużym zainteresowaniem w całym mieście. To była inwestycja, w której partycypowała Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Czy taka forma współpracy się sprawdza i czy dzielnica planuje kontynuacją z innymi spółdzielniami?

Nowy plac zabaw przy stawach to strzał w dziesiątkę. Dzieciaki nie tylko z Bielan, ale całego miasta są zachwycone. Jeśli chodzi o współpracę to jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Warszawską Spółdzielnią Mieszkaniową. W zeszłym roku razem ze spółdzielnią udało się nam zrewitalizować jedno z podwórek przy ul. Starej Baśni. W tym roku planujemy współpracę przy inwestycjach razem z Warszawską Spółdzielnią Budowlano-Mieszkaniową „Chomiczówka”. 650 tysięcy złotych dołożymy do modernizacji placów zabaw na terenach spółdzielni, drugie tyle dołoży spółdzielnia.

 

Jakie inwestycje planujecie dla seniorów?

Trwają prace projektowe nowego centrum wsparcia seniora, które będzie w budynku przy ul. Broniewskiego 56. Powstanie jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu. Dla nas to bardzo ważna inwestycja. Dzielnicę Bielany zamieszkuje blisko 40 tysięcy seniorów. Od lat ich potrzeby traktowane są z szacunkiem i życzliwością. Wokół nich zgromadziła się grupa ludzi, stowarzyszeń i fundacji, które przy wsparciu dzielnicy zapewniają starszym mieszkańcom nie tylko pomoc, ale organizują również czas wolny. Nowe centrum będzie znacznym uzupełnieniem oferty dla seniorów.

 

Na początku lutego na sesji Rady Dzielnicy pozytywnie zaopiniowano projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla Nowego Wawrzyszewa, a dokładniej rejonu Stawów Brustmana i łączki wawrzyszewskiej. To zwieńczenie prawie trzech lat konsekwentnych działań, aby uchronić teren przed ewentualną zabudową.

To jest bardzo duży krok do przodu, ponieważ teren łączki jest terenem, gdzie toczymy bardzo spór ze spadkobiercami. Chodziło oto, aby przyśpieszyć pracę ponieważ plan dla Wawrzyszewa jest skomplikowany i procedowanie tego trwać będzie całe lata. Nam chodziło aby za pierwszym podejściem uchronić teren łączki przed zabudową deweloperską, a są firmy które ten teren wykupią ponieważ jest on położony w bardzo atrakcyjnym miejscu dla każdego dewelopera. Dlatego zdecydowaliśmy się plan podzielić na dwa etapy. W pierwszym zależało nam na uchwaleniu planu tylko dla terenu stawów i łączki.

Chcemy, aby teren pozostał terenem zielonym. Najpierw trzeba jednak uchwalić plan miejscowy by uniemożliwić zabudowę deweloperską czyli budowę nowego osiedla na tej działce, a następnie wykupić ją od spadkobierców co też się opóźnia ze względu na kryzys finansowy miasta. Aktualnie czekamy na uchwalenie planu przez Radę Warszawy.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda