mobile

Jan Lityński patronem Schroniska na Paluchu

Schronisko dla bezdomnych zwierząt na Paluchu od stycznia nosi imię Jana Lityńskiego, dawnego polityka i działacza opozycji antykomunistycznej. Dzisiaj odsłonięto tablicę upamiętniającą patrona placówki

Informacja prasowa
Jan Lityński patronem Schroniska na Paluchu

O nadanie imienia Jana Lityńskiego Schronisku na Paluchu wnioskował do Rady m.st. Warszawy prezydent Rafał Trzaskowski, który dzisiaj podczas uroczystości wspominał patrona placówki.

Miałem to szczęście, że znałem Jana Lityńskiego osobiście, jeszcze z „Niespodzianki”, z 1989 roku. Był osobą, która nigdy nie pchała się do pierwszego szeregu, niebywale skromną. Mówił, że najważniejsza jest rodzina i przyjaciele. Wielką miłością otaczał zwierzęta. Miał trzy psy – dwa za schroniska, a trzeciego znalezionego na wsi. Pamiętamy w jakich okolicznościach umarł – ratując swojego psa przed utonięciem. Trudno o bardziej godnego patrona schroniska niż Jan Lityński – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Panie prezydencie, wspomniał pan 4 czerwca 1989 roku. Ta data jest najważniejsza w powojennej historii Polski. W tym roku podczas pochodu 4 czerwca Janek byłby na czele, przyszedłby ze swoimi przyjaciółmi – mówiła Elżbieta Bogucka-Lityńska, jednocześnie dziękując za inicjatywę związaną z nadaniem imienia Jana Lityńskiego placówce na ul. Paluch 2.

Prezydent Trzaskowski i pani Lityńska przekazali dzisiaj na ręce dyrekcji schroniska i przedstawicielki Fundacji Przyjaciele Palucha przedmioty na licytację, wśród nich m.in. pióro i autobiografię Jana Lityńskiego. Cały dochód uzyskany z licytacji zostanie przeznaczony na rzecz schroniska.

W dzisiejszym wydarzeniu brali udział również przedstawiciele Rady m.st. Warszawy. To właśnie decyzją stołecznych radnych Jan Lityński jest od 1 stycznia 2023 r. patronem warszawskiego schroniska dla zwierząt.

Dla mojego pokolenia Jan Lityński był człowiekiem, który wyznaczał kierunek postępowania w życiu publicznym oraz wobec ludzi i zwierząt. Chciałbym podkreślić, że Rada m.st. Warszawy na wniosek pana prezydenta podjęła decyzję o nadaniu schronisku imienia Jana Lityńskiego jednomyślnie. Bo był on po prostu dobrym człowiekiem – mówił Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy.

Życie Jana Lityńskiego zakończyło się tragicznie w nurtach Narwi, pośród kry kruchej jak ludzkie i zwierzęce życie. Na Paluchu stwarzamy zwierzętom drugą szansę. To zbieżne z wartościami Jana Lityńskiego, które będziemy starali się tu kontynuować – mówił Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska na Paluchu im. Jana Lityńskiego.

Jan Lityński

Jan Lityński był politykiem, działaczem antykomunistycznej opozycji, członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”, publicystą i działaczem na rzecz praw człowieka. Zginął w 2021 r. na rzece Narew, próbując ratować swojego psa, pod którym załamał się lód.

fot.E.Lach/UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda