mobile

Jest koncepcja na Park Żerański

Konkurs na projekt parku Żerańskiego rozstrzygnięty. Nadwodny deptak, taras widokowy i pływające podesty do wypoczynku to kilka atrakcji zwycięskiej propozycji. Na białołęckim nabrzeżu, oprócz nowej roślinności, pojawi się skatepark i ścieżka linowa do zabaw dla dzieci.

Informacja prasowa
Jest koncepcja na Park Żerański

W koncepcji projektanci zaproponowali ścieżki rowerowe, trasy spacerowe a także przystanki do cumowania dla miłośników wioślarstwa i kajakowych wycieczek. W planach jest także nowa plaża i stanowiska wędkarskie. Z kolei drewniane, pływające pomosty i piknikowa polana przewidziane są dla mieszkańców, którzy cenią sobie relaks w otoczeniu przyrody. Do sąsiedzkich i sportowych spotkań mają zachęcać cztery pawilony – aktywności lokalnej, gastronomiczny, przystani wodnej i treningu wioślarskiego.

Plac przy hali sportowej ma służyć jako skatepark dla fanów rolek, hulajnóg oraz deskorolek. Skwer będzie oddzielony od pobliskich domów i bloków, by mieszkańcy mieli zapewnioną ciszę i spokój. W propozycjach na piaszczystej wydmie znajduje się ścieżka linowa, czyli plac zabaw dla dzieci rozwieszony pomiędzy drzewami. W półdzikich częściach parku projektanci przewidzieli siedziska i altanki z naturalnych materiałów, m.in. wikliny, trzciny i drewna. Z kolei belki i relikty starych fabryk przemienią się w urządzenia do street workoutu. Psy będą mile widziane w każdej części parku, jednak przewidziana jest dla nich także specjalna strefa z poidełkami i torami przeszkód.

Sąd konkursowy docenił w pracy wykorzystanie dotychczasowej roślinności i koncepcję aranżacji naturalnej strefy. W wizualizacji pojawiły się ekosiedziska, szałasy oraz roślinne płotki i kryjówki dla jeży, żab czy owadów. Las ma być wypełniony sadzonkami drzew i krzewów, które w przyszłości zagęszczą zielenią żerański park. Architektom wyraźnie zależało na pełnym wykorzystaniu nadwodnej flory i betonowych pozostałości po dawnym przemyśle, dlatego wprowadzili w projekcie rozwiązania zero-waste.

Jury oceniło 22 koncepcje. Kryteria uwzględniały też uwagi lokalnych aktywistów oraz sugestie mieszkańców, którzy wzięli udział w ankiecie. Pierwsze miejsce w konkursie przyznano pracowni topoScape, firma otrzymała 40 tys. zł nagrody i zostanie zaproszona do przygotowania dokumentacji projektowej. Organizatorem konkursu byli warszawscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni, przy współpracy stowarzyszenia Akademia Sztuki Architektury Krajobrazu. Szczegóły i plansze projektów są na stronie: www.asak.pl.

Źródło: UM Wrszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda