mobile

Kluby, restauracje i mieszkańcy – Zarząd Śródmieścia łagodzi spory na ul. Mazowieckiej

Swoją pracę zakończył zespół zadaniowy powołany w lipcu 2017 r. przez burmistrza Śródmieścia Krzysztofa Czubaszka. Jego celem było określenie planu działań stabilizujących trudną sytuację przy ul. Mazowieckiej w Warszawie.

Informacja prasowa
Kluby, restauracje i mieszkańcy – Zarząd Śródmieścia łagodzi spory na ul. Mazowieckiej

– Nikt przed nami nie podjął tak kompleksowej próby zmierzenia się z kwestią ul. Mazowieckiej. Choć przepisy pozwalają dzielnicowym władzom na działanie jedynie w bardzo ograniczonym zakresie, to nie pozostawiliśmy mieszkańców samych sobie. Śródmieście wzięło na siebie rolę koordynatora i pośrednika pomiędzy nimi, instytucjami miejskimi, służbami porządkowymi oraz przedsiębiorcami działającymi w lokalach przy ul. Mazowieckiej. Faktem jest, że problem nie został całkowicie wyeliminowany, jednak udało się nam zwiększyć bezpieczeństwo i komfort życia osób mieszkujących przy ul. Mazowieckiej, co uważam za niewątpliwy sukces oraz za wstęp do dalszej pracy – mówi burmistrz Krzysztof Czubaszek.

Jednym z pierwszych działań zespołu było wskazanie obszarów wymagających najpilniejszej interwencji. W tym celu zorganizowano szereg spotkań – z zarządami wspólnot mieszkaniowych, pojedynczymi mieszkańcami oraz przedsiębiorcami. Dodatkową korzyścią z rozmów było poznanie oczekiwań poszczególnych grup użytkowników ul. Mazowieckiej. Na zdobycie cennej wiedzy pozwoliły ponadto liczne wizje lokalne przeprowadzone zarówno w godzinach porannych, jak też nocą, czyli w okresie, w którym najwięcej osób korzystało z klubów oraz restauracji mieszczących się przy ul. Mazowieckiej.

W grupie najbardziej palących problemów znalazły się:

  1.       zakłócanie ciszy nocnej;
  2.       niekontrolowana liczba taksówek blokujących przejazd;
  3.       foodtrucki zajmujące miejsca parkingowe;
  4.       nielegalne parkowanie pojazdów na chodnikach (przed wejściami do klubów), a poprzez to utrudnianie przejścia pieszym;
  5.       zaśmiecanie ul. Mazowieckiej m.in.: ulotkami, puszkami oraz butelkami;
  6.       zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców, wynikające z incydentów powodowanych przez osoby nietrzeźwe.

 

Rozwiązujemy problemy

Rozwiązanie wielu ze stwierdzonych problemów nie byłoby możliwe bez ścisłej współpracy ze Strażą Miejską i Policją, które aktywnie włączyły się w prowadzone przez nas działania. Doprowadziliśmy do zwiększenia liczby patroli oraz nakładania kar na osoby łamiące przepisy czy to poprzez niewłaściwe parkowanie pojazdów, czy też przez agresywne zachowania. Częsta obecność funkcjonariuszy w rejonie ul. Mazowieckiej z całą pewnością podziałała prewencyjnie na tych, którzy nosili się z zamiarem zakłócania porządku publicznego. Warto zauważyć, że dzięki naszym interwencjom i przychylności Biura Polityki Mobilności i Transportu oraz Zarządu Dróg Miejskich we wrześniu br. po zachodniej stronie ul. Mazowieckiej ustanowiono zakaz zatrzymywania i postoju pojazdów powyżej 2,5 t, co eliminuje problem foodtrucków – mówi Magdalena Rogozińska, przewodnicząca zespołu oraz zastępca burmistrza Dzielnicy Śródmieście.

Drugim filarem pracy zespołu na tym etapie był dialog z właścicielami klubów i restauracji, na które skarżyli się mieszkańcy. Do najemców lokali, których właścicielem jest m.st. Warszawa, wystosowane zostały pisma wzywające do ograniczenia emitowanego hałasu. Realizując decyzję Zarządu Dzielnicy, śródmiejski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami podpisał ponadto aneksy wprowadzające klauzule regulujące działalność klubów. Nie zapomnieliśmy o lokalach, które nie należą do m.st. Warszawy – ich właściciele zostali zaproszeni do współpracy zorientowanej na wypracowanie zasad zapewniających poszanowanie praw mieszkańców. Współpraca zaowocowała m.in. akcjami nocnego sprzątania ul. Mazowieckiej, organizowanymi i finansowanymi przez właścicieli klubów.

Do rozwiązania pozostawała jeszcze kwestia zakłócania ciszy nocnej. Reagując na otrzymane zgłoszenia, śródmiejski Wydział Ochrony Środowiska zlecił pomiary hałasu pochodzącego z instalacji nagłaśniających w dziewięciu klubach. Przekroczenie dopuszczalnego poziomu stwierdzono w przypadku czterech z nich. W efekcie zobowiązano właścicieli do przestrzegania ustalonego poziomu głośności, a wydane decyzje przekazano również do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie.

– Urząd Dzielnicy Śródmieście będzie kontynuował działania rozpoczęte przez zespół. Jestem przekonany, że wypracowanie kompromisu zadowalającego wszystkich użytkowników ul. Mazowieckiej jest możliwe – podsumowuje burmistrz Krzysztof Czubaszek.

Źródło: Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda