mobile
REKLAMA

Na styku fotografii i architektury – „Nietypowa” Warszawa

Czy miejska zabudowa może być inspiracją i głównym bohaterem fascynującego zdjęcia? Wystawa „Atypical” udowadnia, że to możliwe.

Adam Kutryba
Na styku fotografii i architektury – „Nietypowa” Warszawa

Przy ul. Kostrzewskiego i ruchliwej drodze na Mokotowie stoi rząd bezpłciowych bloków. Miejski krajobraz jakich wiele. Obok podobnych osiedli i budynków przechodzimy codziennie, całkowicie obojętnie. Co stałoby się jednak, gdybyśmy nagle nabrali wrażliwości na otoczenie? W końcu mieszkaniec i miasto to całość. Czym zaowocowałby wysiłek włożony w odkrywanie nowych perspektyw i stworzenie osobistego doświadczenia miasta? Efekt takich starań ukazuje wystawa „Atypical”, którą można oglądać właśnie w jednym z bloków przy ul. Kostrzewskiego (1), będącym siedzibą Pawilonu Sztuki ERGO Hestia.

Projekt stworzony przez Aleksandra Małachowskiego i Jorge Alvę oscyluje na granicy dwóch dyscyplin, stanowiąc symbiozę architektury i fotografii. Młodzi artyści, mieszkający w Warszawie, uczynili ze swego domu-miasta obiekt głębokich przemyśleń. Dzięki fotografii ulicznej ich personalna relacja z Warszawą łączy się z fascynacją różnymi wymiarami architektury:  symetrią, geometrią, minimalizmem, niepowtarzalnością i nowoczesnością miejskiego środowiska. Na swoich zdjęciach ukazują pozytywny obraz stolicy, która jest przepełniona zwykłym i niezwykłym zarazem pięknem oraz świetlaną przyszłością.

Autorów fotografii na pierwszy rzut oka więcej dzieli, niż łączy. Jorge Alva pochodzi z Salwadoru, ale ostatecznie trafił do Warszawy, gdzie obecnie mieszka. Jego prace publikowane były m.in. w The Guardian, Bildzie i Gazecie Wyborczej. Na swoim koncie ma też współpracę z Samsungiem i New Balance. Tworzył dla nich zdjęcia wspomagające marki w kreowaniu innowacyjnych treści wizualnych, mających angażować odbiorcę.

Natomiast Aleksander Małachowski przyszedł na świat w Warszawie i tu się wychował. Jego dzieła trafiały na łamy czasopism K MAG i Warsaw Insider. Głównie zajmuje się portretowaniem architektury, przywiązując niebywałą uwagę do detali. Choć obaj fotografowie pochodzą z różnych stron świata i wywodzą się z innych środowisk to znaleźli wspólny mianownik w postaci zbieżnego spojrzenia na dynamicznie rozwijającą się stolicę.

Mówi się, że fotografia uliczna jest zwierciadłem miejskiego życia. Potwierdza to wystawa „Atypical”, gdzie fotografowie swoimi pracami oddają charakter Warszawy. Prezentują bowiem najczęściej zdjęcia stosunkowo młodych budynków, będących odzwierciedleniem nowoczesności i różnorodności architektury, zdominowanej przez dynamiczny rozwój miasta oraz jego dążenie do przynależności do grupy „europejskich stolic”. W niezwykły sposób uchwycone zostały np. wieżowce, wnętrze Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, czy nawet ruchome schody II linii metra. Wyjątkiem jest fotografia już stosunkowo wiekowego Pałacu Kultury i Nauki. Na zdjeciu jego wieża odbija się jedynie w kałuży. Sugeruje to, że sam obiekt jest obecny w strukturze miasta, ale jednocześnie w pełni go nie definiuje, co podkreśla tempo zmian i innowacyjność Warszawy.

Małachowskiemu i Alvie udało się zaobserwować, dostrzec i pokazać wyjątkowe oblicze stolicy. Warto zobaczyć je na własne oczy i zastanowić się, czy komponuje się ono z naszym wyobrażeniem i wizją Warszawy.

Wystawa trwa do 6 kwietnia 2018 roku. Wstęp bezpłatny

Adam Kutryba

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda