mobile
REKLAMA

Na Szpitalu Południowym zawisła wiecha

Prace związane z budową nowoczesnego Szpitala Południowego, który powstaje u zbiegu ulic Witolda Pileckiego i Indiry Gandhi na Ursynowie, są w zaawansowanej fazie. Miasto stołeczne Warszawa przeznaczyło na inwestycję 400 mln złotych. Niedawno na dachu szpitala pojawiła się wiecha.

Anna Tomasik
Na Szpitalu Południowym zawisła wiecha

O szpitalu na Ursynowie mówiło się od wielu lat, ale właściwie kończyło się na zamiarach i obietnicach. Mieszkańcy powoli tracili już nadzieję realizację inwestycji, którą Hanna Gronkiewicz-Walt zapowiadała podczas każdej kampanii wyborczej, ubiegając się o fotel prezydenta Warszawy (w 2006, 2010 i 2014 roku). Co ciekawe, sam projekt szpitala gotowy był już w 2011 roku… Światełko w tunelu pojawiło się jednak dwa lata temu, gdy w grudniu wbito pierwszą symboliczną łopatę pod jego budowę. Niespełna pól roku później nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego, a już 27 kwietnia br. uroczyste zawieszenie wiechy świętowali wspólnie z Hanną Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, budowlańcy i projektanci. Przy muzyce z czołówki filmu „Gwiezdne Wojny” wiecha z wstążek i kwiatów symbolicznie uniesiona przez prezydent stolicy powędrowała na najwyższy szczyt budynku szpitala.

Po 30 latach od pierwszej wzmianki, że powinien być szpital na Ursynowie, będziemy mieli wreszcie szpital na Ursynowie, który z pewnością będzie obsługiwał nie tylko mieszkańców Ursynowa, ale także sąsiadującego Wilanowa. Ale mimo wszystko życzę, aby wszyscy byli zdrowi i żeby tutaj niekoniecznie trafiali. Choroba i zdrowie jest jednym z elementów naszego życia. Żyjemy dłużej i potrzebujemy więcej opieki – podkreśliła podczas uroczystości Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Budynek szpitala stoi już pod dachem, chociaż jeszcze jest w stanie surowym. Do tej pory wykonano roboty żelbetowe związane z konstrukcją budynku oraz roboty murowe ścian osłonowych, także roboty wykończeniowe zarówno w zakresie tynków ścian działowych, jak i posadzek w pomieszczeniach na poziomie -2, -1. Gotowa jest już płyta lądowiska dla helikopterów z zatopioną w niej instalacją przeciwoblodzeniową. W chwili obecnej trwają prace związane z wykonywaniem ścian działowych zewnętrznych, zaś w pomieszczeniach na poziomie „0” prace tynkarskie i posadzkarskie. Trwa też montaż instalacji kanalizacyjnych i elektrycznych, a także prace koordynacyjne dróg i ciągów pieszych z infrastrukturą drogową zewnętrzną (ul. I. Gandhi).

Niedawno rozpoczęto montaż konstrukcji stalowych pod obudowę wentylatorowni o funkcji oddymiająco-napowietrzającej pomieszczeń garażu i rozpoczęto prace konstrukcyjne zbiornika retencyjnego wody opadowej oraz zbiornika wody pitnej wraz hydrofornią. Zakończenie robót elewacyjnych budynku planowane jest na trzeci i czwarty kwartał tego roku. Lista przewidywanych prac jest jeszcze długa. Na przyszły rok zaplanowano między innymi prace wykończeniowe prace instalacyjne oraz związane z zagospodarowaniem terenu i wyposażeniem obiektu.

Z chwilą uruchomienia tego szpitala znacząco poprawi się opieka zdrowotna w południowej części Warszawy. Placówka będzie mogła ratować zdrowie i życie od 250 do 300 tys. potencjalnych pacjentów. Ale oczywiście życzę, aby warszawiacy nie musieli z niej często korzystać – powiedziała Hanna Gronkiewicz – Waltz, prezydent stolicy. I podkreśliła, że budowa Szpitala Południowego to korzystne rozwiązanie dla całej Warszawy i sąsiadujących szpitali.

Zgodnie z założeniem Szpital Południowy na Ursynowie, zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii, ma być wieloprofilową placówką miejską. Przewidzianych jest 309 łóżek wraz z miejscami intensywnej terapii. Znajdą się tutaj oddziały: ratunkowy, wewnętrzny, kardiologiczny, położniczo - ginekologiczny z neonatologią, geriatryczny, ortopedyczny, chirurgii ogólnej, psychiatrii, oddział intensywnej terapii, poradnie specjalistyczne oraz całe zaplecze diagnostyczno – rehabilitacyjne z bankiem krwi włącznie. Kompleksowość przewidzianych usług leczniczych wpisuje się w opiekę koordynowaną.

Zdaniem stołecznych urzędników analiza utworzenie szpitala w tej właśnie lokalizacji zakłada, że populacja pacjentów z najbliższej tylko dzielnicy, jaką jest Ursynów, będzie wynosiła około 250 tysięcy osób! Ale tych pacjentów szpital może mieć nawet o blisko 100 tysięcy więcej jeśli weźmiemy pod uwagę mieszkańców Wilanowa i powiatu piaseczyńskiego oraz z terenów skomunikowanych z Warszawą istniejącą już autostradą A2 i poprzez obwodnicę planowaną.

Termin zakończenia prac planowany jest na drugą połowę 2019 roku. Pierwszych pacjentów szpital ma przyjąć w 2020 roku.

W 2019 roku, pewnie w trzecim kwartale, szpital, mam nadzieję, będzie już skończony, a może nawet i otwarty – wyznała prezydent Warszawy podczas konferencji prasowej. Prace idą zgodnie z harmonogramem i możliwe, że budowa szpitala zakończy się wcześniej.

Anna Tomasik/Foto: R. Motyl /UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda