mobile

Nowe centrum lokalne na ukończeniu

Przy ul. Markowskiej 16 trwa odtwarzanie zabytkowej kamienicy, w której będzie działać Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia". Budynek ma siedem kondygnacji – jedną podziemną i sześć naziemnych. Już niedługo z obiektu będą mogli korzystać zarówno młodzi, jak i starsi warszawiacy

Informacja prasowa
Nowe centrum lokalne na ukończeniu

Odtwarzanie historycznej kamienicy na rogu ulic Markowskiej i Ząbkowskiej dobiega końca. W budynku o powierzchni 2400 mkw. Będzie działać Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych „Synergia".

Miejsce dla całych rodzin

Na parterze znajdą się m.in: klubokawiarnia, społeczny warsztat napraw oraz dwa lokale komercyjne przeznaczone na usługi rzemieślnicze.

Pierwsze piętro przeznaczone jest na Miejsce Aktywności Lokalnej, przestrzeń spotkań rodzin z dziećmi oraz punkty wsparcia cyfrowego i poradnictwa. Będzie tam także społeczna jadłodajnia.

Drugie piętro zajmie placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży.

Na kolejnej trzeciej kondygnacji powstaje sala konferencyjna oraz sala sportowa z szatniami.

A czwarte piętro zajmie naukowy FabLab Czacha dymi! oraz harcówka.

Piąte piętro to przestrzeń dla organizacji pozarządowych.

Postęp prac

Wewnątrz kamienicy trwają prace wykończeniowe, takie jak wykonywanie nawierzchni podłóg oraz malowanie ścian. Trwa także montaż niezbędnych instalacji: elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych. Budynek został wyposażony w trzy windy osobowe i jedną towarową.

Na zewnątrz zakończyły się roboty elewacyjne i zamontowane zostały balustrady na balkonach. Trwają prace na wewnętrznym dziedzińcu, gdzie pojawiły się już m.in. nowe chodniki, miejsce zabaw dla dzieci oraz podjazd dla osób z niepełnosprawnościami. Wkrótce wysiana zostanie trawa i ustawione ławki oraz stojaki na rowery.

Budowa potrwa do końca czerwca 2023 r., a następnie rozpocznie się wyposażanie budynku w niezbędne sprzęty.

Dwa etapy inwestycji

Kamienicę przy ul. Markowskiej 16 wzniesiono w latach dwudziestych XX w. W 2019 r. budynek został rozebrany ze względu na zły stan techniczny i rozpoczęło się jego odtwarzanie w historycznym kształcie.

Do wykonania niektórych ścian wewnętrznych wykorzystano oryginalną cegłę z rozbiórki. W 2020 r. zakończył się pierwszy etap inwestycji polegający m.in. na wykonaniu konstrukcji żelbetowej, schodów, szybów windowych i przykryciu budynku. W październiku 2021 r. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę na realizację drugiego etapu inwestycji, który pozwoli na zakończenie pozostałych prac związanych z odtwarzaniem kamienicy i dostosowaniem jej do potrzeb przyszłych użytkowników.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda