mobile

Ogród społecznościowy na Ursynowie

Zapraszamy na spotkanie dotyczące utworzenia na Ursynowie ogrodu społecznościowego– ogrodu, którego najważniejszą częścią będą ludzie. Odbędzie się 27 lutego 2020 r., o godz. 18.00, w siedzibie Urzędu Dzielnicy Ursynów, (sala nr 543, V piętro). Zależy nam na tym, aby taki ogród powstał na Ursynowie, wzorem innych miast europejskich. Wierzymy, że znajdą się chętni do jego prowadzenia.

Redakcja
TAGI
Ogród społecznościowy na Ursynowie

Czym są ogrody społecznościowe?

To ogólnodostępne miejsca na terenach zurbanizowanych, służące uprawie warzyw i kwiatów, spotkaniom i integracji. Mogą być także miejscem działań edukacyjnych i kulturalnych. Prowadzone są przez grupy nieformalne, organizacje pozarządowe oraz mieszkańców. Uczestnicy takich ogrodów decydują, w jakim kierunku one się rozwijają. Ważne jest, aby wokół takiego miejsca wytworzyła się lokalna wspólnota osób, których łączy idea ogrodnictwa miejskiego, zdobywająca coraz większą liczbę zwolenników na całym świecie.

- Pomysł utworzenia ogrodu społecznościowego powracał w kilku rozmowach z mieszkańcami naszej dzielnicy. Dlatego postanowiliśmy zgłębić ten temat i znaleźć tereny zieleni, który można przeznaczyć na taką inicjatywę. Naszą propozycję przedstawimy podczas spotkania z mieszkańcami – zapowiada Bartosz Dominiak, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursynów. I dodaje: - To, czy ogród społecznościowy powstanie na Ursynowie, zależy teraz wyłącznie od mieszkańców. Dlatego gorąco zapraszam na spotkanie w ratuszu wszystkich, którzy chcą zająć się ogrodnictwem miejskim na Ursynowie.


Tematyka spotkania

W ramach spotkania przewidziane są m.in. wystąpienia dotyczące idei ogrodów społecznościowych, przykładów takich ogrodów na świecie, a także możliwości finansowych i organizacyjnych prowadzenia takiej inicjatywy. Wystąpieniami tymi zostanie zapoczątkowana dyskusja nad kształtem i dalszymi losami ogrodu społecznościowego na Ursynowie. Wprowadzenia do tematyki dokona Ada Górna, doktorantka w Katedrze Geografii Miast i Planowania Przestrzennego na Uniwersytecie Warszawskim. W spotkaniu wezmą także udział przedstawiciele Zarządu Zieleni m.st. Warszawy oraz Centrum Komunikacji Społecznej.

 

W agendzie spotkania:

- prowadzenie do tematyki ogrodów społecznościowych. Przykłady z Polski, Europy i świata

- Przykłady ogrodów społecznościowych w Warszawie

- Możliwości organizacyjne i finansowe prowadzenia ogrodu społecznościowego

- Propozycja lokalizacji ogrodu społecznościowego na Ursynowie oraz dyskusja z mieszkańcami

 

Warto przyjść na spotkanie
Na spotkanie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wspólnie stworzyć otwarte miejsce spotkań na łonie przyrody oraz zająć się pracą w ogrodzie. Osoby, które zaangażują się w projekt będą miały szanse uczestniczyć od podstaw w jego budowie. 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda