mobile

Prezydenci uhonorowali bohaterów w Muzeum Powstania Warszawskiego

Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wypełnił się w niedzielę bohaterami Powstania i ich rodzinami. Przemawiali do nich m.in. prezydent RP Andrzej Duda i prezydent m.st. Warszawy – obaj dziękowali Powstańcom za to, że łączą ludzi z różnych środowisk. W uroczystości uczestniczyli także harcerze i wolontariusze oraz przedstawiciele wielu instytucji.

Informacja prasowa
Prezydenci uhonorowali bohaterów w Muzeum Powstania Warszawskiego

Obaj prezydencji się wypowiedzieli

Prezydent Andrzej Duda wręczał ordery oraz odznaczenia państwowe Powstańcom oraz osobom zaangażowanym w utrwalanie pamięci o Powstaniu Warszawskim.

 Jest nas tu co roku coraz więcej. Coraz więcej organizacji harcerskich. Pamięć o rocznicy Powstania jest coraz ważniejsza. Przychodzimy tu, by pokazać, że cały czas jesteśmy za wolną Polską – mówił prezydent Duda– W sprawie Powstania Warszawskiego nie ma różnic. Wszelkie spory zostają przed bramą. Tu wszyscy podają sobie rękę z uśmiechem.

Dziedziniec powstania wypełnili tłumnie harcerze uczestniczący w Zlocie Harcerskim w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego „Ramię w ramię". Biorą w nim udział reprezentanci wielu organizacji harcerskich – Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Harcerskiego, Skautów Europy, Royal Rangers Polska i NKiH „Leśna Szkółka".

 Tu wszyscy jesteśmy razem. Ważna jest wspólnota, wszyscy możemy być patriotami. Wszystkim nam zależy, żeby Polska była silna i suwerenna. A cóż może być ważniejszego niż wolność, suwerenność, siła i wspólnota, gdy widzimy to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą? – pytał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Chwalił także misję Muzeum Powstania Warszawskiego – gospodarza niedzielnej uroczystości. Podkreślał przy tym, że muzeum „wymyślił i otwierał" 19 lat temu ówczesny prezydent stolicy Lech Kaczyński.

„Miłość istnieje zawsze"

Prezydent Trzaskowski nawiązywał do hasła tegorocznych obchodów – „Miłość istnieje zawsze". Przypomniał towarzyszące teledyskowi do okolicznościowej piosenki pod tym tytułem wzruszające zdjęcie powstańczego ślubu Bolesława Biegi i Alicji Treutler-Biegi, którzy przetrwali walki, a później przeżyli ze sobą 70 lat.

 Powstańcy mówią, że te 63 dni były najbardziej intensywne w ich życiu. Wszystko było skondensowane, bo wszystko działo się w obliczu śmierci – mówił prezydent Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski opowiedział też historię swojej ciotki, która walczyła w Powstaniu jako łączniczka. Kiedy dowiedziała się, że zginął jej ukochany brat, chciała z gołymi pięściami rzucić się na gniazdo karabinów maszynowych, towarzysze walki z trudem ją powstrzymali.

 Jesteście drogowskazem – mówił prezydent Warszawy do Powstańców. – Od was uczymy się, że warto mieć uczucia: miłość, solidarność, koleżeństwo, uważność na innych. Wy nigdy nie mówicie o sobie. Nie ma tego polskiego „ja". Jest opowieść, że komuś trzeba było pomóc, zaopiekować się kimś. Mamy to świadectwo w genach i będziemy je dalej przekazywać.

Obaj prezydenci w swoich przemówieniach podkreślali, jak niebywale rozwija się Warszawa.

– Jak przyjeżdża ktoś, zwłaszcza z Ukrainy, i widzi zdjęcia Warszawy w gruzach, to nie jest w stanie uwierzyć, że Warszawa została tak odbudowana. Stało się to dzięki wielkiej sile waszego charakteru. Gdy opowiadam o tym naszym gościom, mają łzy w oczach. To przesłanie uczuć jest najważniejsze – mówił Rafał Trzaskowski.

W imieniu Powstańców głos zabrał Jerzy Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

 Chcemy się podzielić z wami pamięcią tamtych 63 dni. Przekazać historię o ofiarach, wielkim entuzjazmie, tragedii miasta i ludzi osamotnionych w walce. Pamięć o tamtych czasach powinna stać się znakiem jedności narodowej – zaapelował Jerzy Mindziukiewicz.

Andrzej Duda nadał odznaczenia powstańcom

Prezydent Andrzej Duda wręczył dziś państwowe odznaczenia powstańcom i osobom zaangażowanym w edukację o historii wydarzeń z roku 1944 r. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczona została Hanna Zawistowska-Nowińska ps. Hanka Zerwicz – pielęgniarka i sanitariuszka Zgrupowania „Róg" na Starym Mieście. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali natomiast: Stefania Bajer ps. Stefa – łączniczka w batalionie łączności „SP-45" na Ochocie, Jadwiga Godlewska ps. Skowronek – kolporterka i łączniczka na Powiślu, a następnie w Grupie AK Kampinos, a także Andrzej Witkowski ps. Rip – łącznik-wywiadowca w II Obwodzie „Żywiciel" na terenie Żoliborza.

Z kolei za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali Grzegorz Hanula – popularyzator dziejów Powstania Warszawskiego, współautor ekspozycji stałej Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie oraz instruktorka Stowarzyszenia Harcerskiego Barbara Kapturkiewicz, a także chor. szt. Przemysław Krysiak – żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda