mobile
REKLAMA

Przebudowa Skweru na Muranowie

Zielony teren przy Muzeum Historii Żydów Polskich ma zostać poddany reorganizacji. O tym, jak będzie wyglądał skwer zadecydują nie tylko urzędnicy, ale także mieszkańcy, biorący udział w konsultacjach społecznych.

Róża Paszkowska
Przebudowa Skweru na Muranowie

Teren zielony, o którym mowa, znajduje się pomiędzy Muzeum POLIN a ulicami Anielewicza, Edelmana i Karmelicką. Przed wojną w tym miejscu znajdowało się więzienie wojskowe zwane potocznie „Gęsiówką”. W czasie II wojny światowej zamieniono je w niemiecki obóz koncentracyjny KL Warschau. Po rozebraniu zniszczonego gmachu w 1965 roku okolicę zamieniono na skwer. Część terenu została zabudowana w latach 2009-2013. Powstało tu Muzeum Historii Żydów Polskich, o nowoczesnej, minimalistycznej bryle.

Teraz skwer na wschodnim Muranowie ma przejść metamorfozę. Pomysłów na zagospodarowanie terenu jest kilka. Wśród propozycji znajdują się takie punkty jak posadzenie nowej roślinności, montaż małej architektury, a także budowa instalacji upamiętniającej Polaków ratujących Żydów w czasie Holokaustu. Zarząd Zieleni, odpowiedzialny za przebudowę parku, stworzy koncepcję zagospodarowania terenu między innymi na podstawie konsultacji społecznych, w których wypowiedzieć się mogą mieszkańcy okolicy. Na podstawie wstępnej koncepcji opracowany zostanie dokładny projekt skweru.

Instalacja upamiętniająca Polaków udzielających schronienia i pomocy Żydom podczas II wojny światowej to pomysł fundacji Pamięć i Przyszłość. Zgodnie z jej zapowiedziami, nie chodzi o pomnik. Ma to być raczej forma architektury krajobrazu. Do tego pomysłu również mogą odnieść się mieszkańcy w ramach konsultacji społecznych.

Zanim skwer zostanie poddany szerzej zakrojonej przebudowie, wiadomo, że czeka go kilka drobniejszych zmian. W plenerowej siłowni pojawią się nowe urządzenia. Zrealizowany zostanie również projekt wybrany w Budżecie Partycypacyjnym – zestaw do street workoutu.

Konsultacje społeczne, w ramach których odbędzie się kilka spotkań, potrwają do 7 października. Do tego czasu swoje pomysły i uwagi wysyłać można na adres mailowy Zarządu Zieleni: konsultacje@zzw.waw.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda