mobile
REKLAMA

Przesilenie wiosenne – prawda czy mit?

Brak energii, wieczne zmęczenie, senność i problemy z koncentracją – to najczęstsze objawy przesilenia wiosennego. Wiele osób uważa ten syndrom za wymówkę i nie wierzy w jego istnienie. Tymczasem przesilenie wiosenne ma nawet swoją medyczną nazwę – syndrom zmęczenia wiosennego

Róża Paszkowska
Przesilenie wiosenne – prawda czy mit?

Przesilenie wiosenne to wyjątkowo kontrowersyjna dolegliwość. Jest to reakcja organizmu na zmiany zachodzące w przyrodzie oraz na różnego rodzaju niedobory powstałe podczas zimy. Podczas miesięcy zimowych nasza dieta jest zazwyczaj uboższa w witaminy i minerały, cierpimy także z powodu niedoboru słońca. Początki wiosny to natomiast zmienna pogoda, skoki ciśnienia, gwałtowne zmiany temperatur. Gdy dodamy do tego współczesny tryb życia, który nie uwzględnia zmieniających się pór roku i nie stwarza zbyt wielu okazji do odpoczynku, łatwo zauważyć, że organizm ma prawo zbuntować się w tym właśnie okresie.

Wiele osób uważa, że przesilenie wiosenne to jedna z wielu wymówek, uzasadniających chęć zwolnienia tempa czy wzięcia urlopu. Tymczasem zespół objawów pojawiających się wiosną, określany potoczenie jako przesilenie wiosenne, ma swoją medyczną nazwę – syndrom zmęczenia wiosennego.

Najczęstszymi objawami syndromu zmęczenia wiosennego są: senność, osłabienie, uczucie przewlekłego zmęczenia, częste bóle głowy i mięśni, rozdrażnienie. Może pojawić się problem z wypadaniem włosów, bolesne skurcze mięśni, osłabienie refleksu.

Skutecznym sposobem na walkę z pogarszającym się samopoczuciem jest odpoczynek, unikanie stresu i zwolnienie tempa codziennego życia. Warto zadbać o odpowiednio długi sen, najlepiej w regularnych porach. Warto pamiętać o urozmaiceniu diety, włączając do jadłospisu pojawiające się nowalijki. Można rozważyć również suplementację preparatami wielowitaminowymi.

Jak tylko pogoda pozwoli, koniecznie należy zapewnić sobie ruch na świeżym powietrzu. Jeśli jednak aura nie sprzyja aktywności na zewnątrz, nie należy zaniedbywać treningów w obiektach zamkniętych. Regularne ćwiczenia pozwalają wzmocnić i dotlenić organizm, a także pozbyć się zgromadzonych w nim toksyn.

W czasie przesilenia wiosennego należy zwrócić wyjątkową uwagę na odpowiedni do warunków atmosferycznych ubiór, ponieważ osłabiony organizm mniej skutecznie bronił się będzie przed możliwymi infekcjami. Warto zrezygnować w tym czasie z używek, zwłaszcza z alkoholu oraz papierosów. Wskazane są także regularne wizyty w saunie, pod warunkiem braku przeciwwskazań. Sauna pozwala usunąć z organizmu toksyny, hartuje i usprawnia mechanizmy termoregulacji.

Właściwe postępowanie i urozmaicona dieta pozwolą szybko uporać się z syndromem zmęczenia wiosennego, dzięki czemu będziemy mogli pełni energii cieszyć się z coraz dłuższych i cieplejszych dni.     
 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda