mobile

Robert Biedroń na Bielanach – jak „grać w demokrację”?

W piątek 15 czerwca 2018 w Mediatece na warszawskich Bielanach odbyło się spotkanie autorskie z Robertem Biedroniem. Prezydent Słupska promował swoją najnowszą książkę pt.: „Włącz DEMOkrację”. – Niewiele osób publicznych w naszym kraju potrafi nawiązać taki kontakt ze słuchaczami jak Robert.– mówi Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz dzielnicy Bielany.

Anna Przerwa
Robert Biedroń na Bielanach – jak „grać w demokrację”?

Mieszkańcy Bielan tłumnie przybyli na spotkanie z Robertem Biedroniem. Sala widowiskowa w Mediatece pękała w szwach. Prezydent Słupska jest osobą otwartą, która z uśmiechem wychodzi do ludzi, kocha zwierzęta, buduje tolerancję i dba o ekologię. Jego autentyzm polega na tym, że nie boi się mówić otwarcie o swoim traumatycznym dzieciństwie, pełnym przemocy domowej i alkoholu. Jest też pierwszym polskim posłem, który otwarcie przyznaje się do swojej orientacji homoseksualnej i publicznie broni praw mniejszości seksualnych. Nic dziwnego, że ma za sobą rzesze zwolenników, ale i również przeciwników, którzy i tym razem usiłowali zakłócić spotkanie autorskie. Na szczęście dzięki szybkiej interwencji przedstawicieli władz dzielnicy Bielany obyło się bez większego zamieszania.

Na spotkaniu obecna była również Anna Grodzka (ur. 1954), polska działaczka społeczna, posłanka na Sejm VII kadencji, współzałożycielka Fundacji Trans-Fuzja, którą bardzo wspiera i podziwia Robert Biedroń. Była posłanka, jako osoba transseksualna często stawała się obiektem kpin i wulgarnych zaczepek ze strony parlamentarzystów, o czym wspomniał Biedroń podczas spotkania z czytelnikami.

– Jestem chłopakiem z Krosna. Synem, bratem, kolegą i w końcu też partnerem Krzyśka. Człowiekiem kochającym i szanującym naturę, z empatią patrzącym na los zwierząt. Politykiem, który kocha Polskę i demokrację. Stawiam na zrównoważony rozwój, nowoczesne, uczciwe państwo dające równe szanse każdemu, wspierające edukację i kulturę, zapewniające bezpieczeństwo i rozwój –mówi Robert Biedroń podczas spotkania. – Demokracja to świadome obywatelstwo. Tę świadomość można kształtować od dziecka poprzez zabawę. W tym celu powstała właśnie moja najnowsza książka – podkreślał Prezydent Słupska. – Była to naprawdę fantastyczna dyskusja o potrzebie pielęgnowania demokracji i naszej wspólnej odpowiedzialności za Polskę – podsumował spotkanie wiceburmistrz Pietruczuk.

W czasie spotkania można było nabyć dwie najnowsze książki Roberta Biedronia: „Pod Prąd” (2016) oraz „Włącz Demokrację” (2018), które autor podpisywał po zakończeniu prelekcji.

O czym jest nowa książka? „Włącz DEMOkrację” to kolejna publikacja Roberta Biedronia. Tym razem skierowana do nieco młodszego czytelnika. Książka napisana jest w formie gry-quizu, w której za udzielanie dobrych odpowiedzi zdobywa się punkty. Ich liczba zależy od tego, czy wybieramy państwo prawa czy nie. Książka jest podzielona na trzy części: kraj, w którym żyję, władzę oraz dobro wspólne, czyli postawa obywatelska od a do z. Na końcu odnajdujemy podsumowanie gry, mały test i nagrodę, którą jest miejsce w sejmiku województwa, sejmie lub fotelu prezydenckim. Autor pozwala decydować graczom, w jakim ustroju państwowym chcieliby żyć i jaki tworzyć. Jest to wspaniały przewodnik po demokracji, systematyzujący wiedzę na temat różnych ustrojów państwowych – od monarchii konstytucyjnej, przez demokrację obywatelską po totalitaryzm. Choć autor nie narzuca określonego systemu, to tytuł książki sugeruje, który uważa za najlepszy z nich.

Robert Biedroń urodził się w 1976 r. w Rymanowie, a wychowywał w Krośnie. Uczęszczał do technikum hotelarskiego w Ustrzykach Dolnych. Następnie rozpoczął studia politologiczne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W czasie studiów został działaczem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Po ich ukończeniu wyjechał do Londynu, gdzie rozpoczną działalność na rzecz praw mniejszości seksualnych (ruch LGBT) w organizacji OutRage! W latach 2001-2009 pełnił funkcję prezesa w organizacji pozarządowej Kampania Przeciw Homofobii, której był założycielem. W 2002 r. startował z list SLD-UP w okręgu dzielnicy Mokotów do Rady Mitasa Stołecznego Warszawy, nie uzyskując jednak mandatu radnego. Trzy lata później brał udział w wyborach parlamentarnych do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Jednak bez powodzenia. W roku 2005 wystąpił z SLD, stając się osobą bezpartyjną. Dopiero w roku 2011 uzyskał mandat poselski w Gdyni, startując z listy partii Ruch Palikota. Tym samym został pierwszym polskim posłem, który otwarcie deklarował swoją orientację homoseksualną. Pełniąc tę funkcję w latach 2011-2014 bronił praw osób LGBT, praw człowieka, równości kobiet i mężczyzn i praw zwierząt. W 2014 r. wygrał wybory samorządowe na prezydenta Słupska, startując jako kandydat niezależny z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Roberta Biedronia „Nareszcie Zmiana”. Jest zwolennikiem legalizacji małżeństw osób tej samej płci i legalizowania związków partnerskich. Uważa, że osoby LGBT powinny mieć zagwarantowane taką samą ochronę przed atakami nienawiści jak mniejszości narodowe czy etniczne.


Anna Przerwa / Zdjęcia: Anna Przerwa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda