mobile
REKLAMA

Samorząd Mazowsza kupuje kolejny sprzęt medyczny

W zeszłym tygodniu zarząd województwa uruchomił rezerwę kryzysową. Zakupy zgłaszane przez szpitale są na bieżąco realizowane. W sumie na zakupy związane z koronawirusem samorząd zarezerwował 6,5 mln zł.

inf.prasowa
Samorząd Mazowsza kupuje kolejny sprzęt medyczny

12 marca zarząd województwa uruchomił rezerwę kryzysową. Zakupy zgłaszane przez szpitale już są realizowane. Wczoraj (17 marca) zarezerwowano 2 kolejne respiratory dla szpitala zakaźnego w Warszawie. Z kolei do szpitala dziecięcego przy Niekłańskiej w Warszawie trafią 4 respiratory transportowe. Ponadto dla placówek medycznych na Mazowszu zarezerwowano 11 oczyszczaczy powietrza do dezynfekcji. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku otrzyma jeden, Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie – 2, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie – 3, a Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku – 5. Dodatkowo Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku zdecydował się na zakup 5 ssaków medycznych.

Przypomnijmy, że w poprzednich dniach zarezerwowano po 15 respiratorów dla szpitala w Siedlcach i szpitala w Ostrołęce oraz 3 dla szpitala zakaźnego w Warszawie. Do tego 2 RTG przyłóżkowe – dla szpitala zakaźnego w Warszawie oraz dla szpitala gruźliczego w Otwocku. W sumie na zakupy samorząd zarezerwował 6,5 mln zł. Wojewoda mazowiecki przekazał do tej pory 3,1 mln zł na doposażenie szpitali w ramach walki z koronawirusem.

 

Jest decyzja – środki z UE na walkę z koronawirusem

Zarząd województwa planuje zmiany w RPO (środki unijne w gestii samorządu województwa), dzięki którym możliwe będą zakupy inwestycyjne i niezbędne prace remontowo-budowlane w szpitalach przyjmujących pacjentów z koronawirusem. Projekt obejmować będzie w szczególności zakup niezbędnej aparatury medycznej i diagnostycznej, środków ochrony osobistej czy przeprowadzenie niezbędnych prac remontowo-budowlanych. Liderem projektu będzie samorząd województwa, natomiast partnerami w projekcie mogą być szpitale wskazane przez wojewodę (stan podwyższonej gotowości) oraz pogotowie. Szpitale zostały już poproszone o wskazanie potrzeb, które mogłyby zostać ujęte w projekcie. Jest na to zgoda Komisji Europejskiej. Zakupy będą realizowane przez samorząd województwa.

 

W piątek UE dała wszystkim państwom członkowskim zielone światło, aby uruchomić również środki unijne na walkę z koronawirusem. Mazowsze jako pierwsze w kraju podejmuje takie działanie. Realizacja projektu już się rozpoczęła. Zbieramy realne potrzeby od szpitali. Możemy przekierować na ten cel nawet ponad 100 mln zł. Wszystko zależy od potrzeb, jakie zgłoszą placówki – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik.

 

 

Źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda