mobile

Siatkarska karuzela transferowa w Warszawie

Pod koniec września rozpocznie się nowy sezon rozgrywek siatkarskiej II ligi mężczyzn. Wśród dziesięciu zespołów w grupie 2 trzy to drużyny z Warszawy. Sprawdzamy, kogo kibice ze stolicy będą mogli dopingować w sezonie 2020/2021.

Marcin Kalicki
Siatkarska karuzela transferowa w Warszawie

Poprzednie rozgrywki bezapelacyjnie wygrała ekipa BAS-u Białystok, która w związku z nierozegraniem wszystkich spotkań fazy play-off, jako mistrz sezonu zasadniczego decyzją zarządu Polskiej Ligi Siatkówki awansowała do I ligi. Na drugim miejscu uplasowało się KS Metro Warszawa. Drużyna z Ursynowa była o krok od finałowej rozgrywki decydującej o awansie, jednak rywalizację przerwała panująca na całym świecie pandemia koronawirusa. Czwartą lokatę w sezonie 2019/2020 zajął MOS Wola Warszawa, a tuż za nim uplasowała się stołeczne Legia.

MOS Wola stawia na młodzież

- W nadchodzącym sezonie możemy mieć jedną z najmłodszych, jeśli nie najmłodszą drużynę odkąd prowadzę II ligę – powiedział Krzysztof Wójcik, trener MOS Wola Warszawa. Nie należy się jednak dziwić. Drużyna z Rogalińskiej zdobyła na początku lipca tytuł mistrza Polski w kategorii juniorów, a czołowi siatkarze turnieju finałowego w Dębicy zapowiadają, że zostaną przynajmniej na zbliżający się sezon. Kibice będą mogli nadal oklaskiwać poczynania Bartosza Gomułki, Dawida Buliry czy Jakuba Buczka. W wolskim klubie zostają także kapitan Grzegorz Pacholczak oraz Kajetan Iszczuk, Karol Kubisz, Kacper Buczek, Kamil Leliwa i Kamil Kubeł. Wszystko na to wskazuje, że na Woli kolejny sezon wysoką formę prezentowali będą również Brian Malangiewicz oraz Kacper i Michał Kulesza. Do zespołu trenera Wójcika dołączyli przyjmujący Lechii Tomaszów Mazowiecki Patryk Wójciak oraz grający w ostatnim sezonie w kanadyjskim Keyano Huskies rozgrywający Damian Gościański.   

Z zespołem pożegnało się również kilku siatkarzy. W najbliższych dwunastu miesiącach nie zobaczymy w barwach „Blue Army” m.in.: Konrada Bączka, który przeniósł się do I-ligowego BAS-u Białystok, Pawła Pietkiewicza – podpisał kontrakt z Legią Warszawa czy Wojciecha Wachowicza. Młody rozgrywający trafił do TKS Tychy. Z zespołem z Woli pożegna się prawdopodobnie również kapitan „złotej drużyny” juniorów – Michał Garzydek, który prawdopodobnie trafi do Chrobrego Głogów.

Rewolucja w Legii

W drużynie z Mokotowa doszło do największych rotacji w składzie. Z klubem pożegnało się wielu zawodników m.in.: Kamil Graczyk, Filip Balasz, Bartosz Grzegorzewski, Mateusz Pazgan czy Gabriel Stryjewski. Co ciekawe Pazgan wybrał tą samą ścieżkę co Wachowicz i razem będą reprezentowali Tyski Klub Siatkarski, zaś Stryjewskiego kibice ze stolicy będą mogli jeszcze obejrzeć w barwach Campera Wyszków – rywalizującego ze warszawskimi zespołami w II lidze. Do Kęczanina Kęty trafił natomiast libero Legii Wojciech Sumara.

W ich miejsce pojawili się nowi siatkarze. Poza wspomnianym już Pietkiewiczem do Legii przyszedł z I-ligowego Lubelskiego Klubu Przyjaciół Siatkówki Szymon Pałka. W przeszłości przyjmujący występował również m.in. w TSV Sanok i Karpatach Krosno. Barwy „Wojskowych” zasilił także Dorian Kowalczyk. Libero grający ostatnio w UKS „Olimpijczyk” Drawsko Pomorskie jest dobrze znany stołecznym kibicom. Siatkarz w sezonie 2018/2019 bronił barw MOS Wola Warszawa. Z Legią związał się również grający w sezonie 2017/2018 w KS Metro Warszawa, a w ostatnich dwóch sezonach w KPS Chełmiec Wałbrzych - Jan Gawryś. Nowym atakującym "Wojskowych" został siatkarz MUKS Amber Kalisz - Patryk Brzostek. Dużym wzmocnieniem będzie Patryk Adedayo Akala. Środkowy ma za sobą występy w PlusLidze w barwach BKS Visły Bydgoszcz oraz klubach Tauron 1. Ligi m.in.: AZS AGH Kraków, Aluron Virtu Zawiercie czy KS Lechia Tomaszów Mazowiecki. Nadal w hali przy ul. Niegocińskiej kibice będą mieli okazję oklaskiwać akcje: Jakuba Sutryka, Daniela Rosy, Macieja Stępnia, Kamila Szewczyka, Bartosza Tomczaka, Tomasza Obuchowicza, Bartosza Stępnia, Arkadiusza Żakiety i Mariusza Godlewskiego.

Do zmiany doszło także w sztabie szkoleniowym. Nowym trenerem Legii został Mateusz Mielnik, który do Warszawy trafił z drużyny Ślepsk Malow Suwałki. Z zespołem tym najpierw wygrał rywalizację w I lidze, a w ostatnim sezonie był asystentem Andrzeja Kowala w rozgrywkach PlusLigi. Zastąpił na tym stanowisku Kamila Trzcińskiego.

Metro po woli odkrywa karty

Ursynowianie dopiero co rozpoczęli prezentację drużyny na nowy sezon. Wiadomo już, że w zespole ubiegłorocznego wicemistrza II ligi nie wystąpią: Grzegorz Kurek, Przemysław Sprawka i Kamil Bodzon. Ten ostatni zostaje jednak na Mazowszu i będzie grał w Camperze Wyszków. Z Metrem pożegnał się również Marcin Mołs. Atakujący po kilku sezonach spędzonych na Ursynowie postanowił spróbować swych sił na Wyspach Brytyjskich, gdzie będzie reprezentował barwy Stockport Volleyball Club.

Oficjalnie klub potwierdził, że zakontraktował trzech siatkarzy. W barwach KS Metro zagra kapitan Filip Troczyński, libero Tomasz Głód oraz wychowanek MOS-u Wola Warszawa atakujący Paweł Szczepaniak. Na Ursynowie prawdopodobnie zagrają także: Michał Gregorowicz, Marcin Kamiński, Mateusz Majcherek, Maciej Ostaszyk, Mateusz Cackowski, Bartłomiej Skorek, Sebastian Lisicki. Nie zabraknie również Rafała Berwalda. Będzie to drugi sezon przyjmującego w Metrze. Wcześniej zawodnik ten bronił barw m.in. młodzieżowych drużyn ursynowskiego zespołu, a w sezonie 2017/2018 był zawodnikiem MOS Wola. – Naszym celem jest dobra gra w każdym meczu – powiedział Berwald. Największą niespodzianką jest jednak zmiana na stanowisku trenera. Po wielu latach z funkcji tej zrezygnował Wojciech Szczucki, który pozostaje w klubie. Metro w nowym sezonie poprowadzi duet Marcin Lubiejewski – Tomasz Walendzik.

W pierwszej kolejce sezon 2020/2021 II ligi mężczyzn grupy 2 MOS Wola podejmie SMS PZPS II Spała, Legia zmierzy się z AZS UWM Olsztyn, zaś KS Metro rywalizowało będzie z UKS Międzyrzecką Trójką Międzyrzec Podlaski. Wszystkie mecze rozegrane zostaną 26 września.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda