mobile

Spektakularne międzynarodowe pokazy lotnicze Air Show w Radomiu powracają po 5 latach przerwy!

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu to jedno z najważniejszych wydarzeń lotniczych w Polsce i Europie, które odbędą się w ten weekend, 26-27 sierpnia 2023 roku. To 17. edycja imprezy, która zapowiada się spektakularnie, z wieloma atrakcjami, pokazami samolotów i wystawami sprzętu wojskowego. Bilety na to wydarzenie można nabyć online, a cena wynosi 70 złotych na sobotę i 60 złotych na niedzielę

Aleksandra Żochowska
Spektakularne międzynarodowe pokazy lotnicze Air Show w Radomiu powracają po 5 latach przerwy!

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu to jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z lotnictwem w Polsce i Europie. W bieżącym roku, umiejętności najlepszych pilotów będzie można podziwiać na Lotnisku Warszawa-Radom już w ten weekend, 26 i 27 sierpnia 2023 roku. Organizatorem XVII edycji jest Agencja Mienia Wojskowego we współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Pięć lat przerwy...

Po pięcioletniej przerwie na niebie radomskim ponownie pojawią się samoloty i ekipy z 13 różnych krajów. Co więcej, po raz pierwszy w historii radomskiego Air Show zaplanowano wieczorne pokazy, które odbędą się w sobotę po zmierzchu. Dodatkowo, w niedzielę, jedną z atrakcji będzie poranny wyścig samochodowy, którego zwycięzca później zmierzy się z... samolotem. Jednak to nie koniec niespodzianek, jakie przygotowali dla nas organizatorzy.

Prezydent RP Andrzej Duda objął honorowy patronat nad Międzynarodowymi Pokazami Lotniczymi Air Show Radom 2023. Podczas XVII edycji tego wydarzenia, piloci z wielu państw będą rywalizować w powietrznych akrobacjach, dążąc do zdobycia tytułu najlepszego solisty. Nagrodzone zostaną także najlepsze występy zespołowe, a także przyznana zostanie nagroda specjalna.

W trakcie pokazów widzowie będą mieli okazję podziwiać czołowych pilotów oraz ich drużyny w powietrzu, a także dokładnie przyjrzeć się samolotom, śmigłowcom, oraz sprzętowi wojskowemu prezentowanemu na naziemnych ekspozycjach. Wśród uczestniczących państw znajdują się m.in. Belgia (z zespołem Belgian F-16 Solo Display), Czechy (z Saab JAS-39C Gripen), Finlandia (z F/A-18C Hornet), Francja (z Rafale Solo Display), Grecja (z Hellenic F-16 Demo Team), Wielka Brytania (z RAF Typhoon Display Team) i Dania (z F-16).

Gwiazda pokazów ze Szwajcarii!

Gwiazdą pokazów będzie zespół Patrouille Suisse ze Szwajcarii, występujący na samolotach Northrop F-5E Tiger II. Ponadto, uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć najnowszy samolot Sił Powietrznych FA-50 z polską flagą. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Korea Aerospace Industries Ltd. Warto również dodać, że na pokazach nie zabraknie śmigłowców, w tym Black Hawk i Bell OH-58 Kiowa z Chorwacji, czeskiego W-3 Sokół, Eurocopter Dauphin z Litwy, oraz powietrznego tankowca KC-135 amerykańskiej Gwardii Narodowej stanu Illinois.

Zobaczymy nie tylko samoloty!

W Międzynarodowych Pokazach Lotniczych Air Show Radom 2023 wezmą udział różne statki powietrzne, które są częścią wyposażenia polskich Sił Powietrznych. Wśród nich znajdują się zespół Orlik z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, F-16 Tiger Demo Team z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, oraz samoloty szkolenia zaawansowanego M-346 z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. W pokazach nie zabraknie także śmigłowców, takich jak Mi-2, W-3, Mi-8, SW-4 i Mi-24, a także transportowców C-130 i C-295M.

Warto również zaznaczyć, że na niebie pojawią się wszystkie statki Sił Powietrznych RP, w tym także MIGi-29 i Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, które powoli żegnają się ze służbą.

Pierwszy Polak, który przeleciał nad Atlantykiem

W tegorocznej edycji imprezy, która nosi hasło "Niezwyciężeni w przestworzach", upamiętniającej wyjątkowe osiągnięcie kapitana pilota Stanisława Skarżyńskiego, który jako pierwszy Polak w 1933 roku przeleciał Ocean Atlantycki na samolocie RWD-5bis, przygotowano specjalną strefę edukacyjno-historyczną. Ta strefa, przygotowana przez Muzeum Sił Powietrznych oraz Muzeum Wojska Polskiego, poświęcona jest dokonaniom tego bohatera i prezentuje wiele pamiątek. 

W ramach tej strefy będzie można zobaczyć sylwetkę samolotu RWD-5 bis oraz postać Stanisława Skarżyńskiego w skali 1:1 i sfotografować się z nimi. Dla dzieci przygotowano także zabawę w grę "w kapsle" inspirowaną trasą przelotu Stanisława Skarżyńskiego. Ponadto animatorzy muzealni zorganizują warsztaty związane z "fizyką lotów" dla najmłodszych, które będą obejmować projektowanie, budowę samolotów papierowych, styropianowych i drewnianych, a następnie testowanie ich zdolności lotnych.

Zaczynamy od historii

W powietrznych pokazach rozpocznie się od samolotów historycznych. Na niebie będziemy mogli zobaczyć samoloty takie jak RWD-5, którym kpt. pil. Stanisław Skarżyński jako pierwszy Polak przekroczył Atlantyk w 1933 roku, ustanawiając rekord świata. Ponadto będzie obecny samolot szkolny RWD-8, DHC Chipmunk, Piper-Cub - amerykański samolot szkolno-turystyczny z lat 30. XX wieku, oraz North American T-6 Harvard 4M, czyli kanadyjska wersja samolotu North American T-6G "Texan", który był podstawowym samolotem zaawansowanego szkolenia produkowanym w USA i Kanadzie. Oczywiście, nie zabraknie także North American P-51 Mustang, amerykańskiego jednosilnikowego myśliwca z okresu drugiej wojny światowej, który został zaprojektowany na zlecenie RAF-u.

Parada powietrzna

Kolejnym imponującym elementem pokazu będzie parada powietrzna, która odbędzie się podczas ceremonii otwarcia. W ramach tej parady będziemy mogli podziwiać aż 18 formacji i imponującą liczbę 68 statków powietrznych.

Podczas wspaniałego pokazu o zmierzchu i w nocnych akrobacjach będziemy mieli okazję podziwiać różne formacje, w tym:

- Marek Choim na samolocie Extra 330,

- Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła z TS-11 Iskra,

- Dominik Motoła z Bush Cat Demo Team,

- Grupa Akrobacyjna Orlen Żelazny na samolotach Extra 300 i Zlin 50,

- AeroSPARX na Grob-109B,

- Aeroklub Polski z helikopterem Bo-105,

- Szybowiec SWIFT-1,

- Carbon Cub Ex 3,

- Flying Dragons z motoszybowcami,

- Wojskowe statki powietrzne.

Pokaz nocny lotnictwa wojskowego będzie niezwykłym widowiskiem, w którym wezmą udział Su-22 z flarami i pokazem bombardowania, MiG-29, C-130 HERCULES z flarami, F-16 Demo Tiger Team oraz PZL-130 Orlik. To będzie niezapomniane przeżycie!

Zobaczymy jakie sprzęty posiada wojsko

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2023 to nie tylko spektakularne występy samolotów i śmigłowców, ale także okazja do zapoznania się z szeroką prezentacją sprzętu i wyposażenia żołnierzy. W ramach wystawy statycznej będzie można zobaczyć różnorodny sprzęt i uzbrojenie, reprezentujące wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych RP, począwszy od Wojsk Lądowych, poprzez Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej, aż po Marynarkę Wojenną. Będzie można przyjrzeć się sprzętowi wykorzystywanemu przez szkolnictwo wojskowe oraz wojska sojusznicze z NATO stacjonujące w Polsce.

Na lotniczej wystawie statycznej będzie można obejrzeć z bliska różne statki powietrzne, które będą także uczestniczyć w pokazach w powietrzu. Polskie Siły Powietrzne zaprezentują swoje maszyny, takie jak MiG-29, Su-22, F-16, M-346 Bielik, PZL-130 Orlik, M-28 Bryza, C-130 Hercules, C-295 CASA, oraz najmłodsze dziecko Sił Powietrznych, samolot FA-50 produkowany przez KAI (Korea Aerospace Industries). Nie zabraknie również śmigłowców, w tym S-70i, W-3WA SAR, Mi-2, SW-4 Puszczyk, Mi-17, W-3 Głuszec, Mi-14, AW-101.

Bezzałogowe systemy powietrzne

Dodatkową atrakcją będą pokazy pierwszych bezzałogowych systemów powietrznych, w tym Bayraktar TB2. To wyjątkowa okazja dla widzów Air Show, aby poznać i zobaczyć na własne oczy różnorodność sprzętu wojskowego i uzbrojenia, które pełnią istotną rolę w działaniach Sił Zbrojnych. To także świetna okazja do edukacji i zrozumienia, jakie możliwości oferuje nowoczesne wyposażenie wojskowe.

Wojsko przewiezie do Radomia różnorodny sprzęt wojskowy, w tym czołgi K2 Czarna Pantera i zmodyfikowane M1A1 Abrams, haubicę K9 Thunder, wyrzutnię rakiet HIMARS, zestaw obrony powietrznej PATRIOT, polski wóz piechoty BWP Borsuk, dron Bayraktar TB2, pojazd minowania BAOBAB-K, transportery KTO Rosomak, czołgi Leopard, zestawy rakietowe POPRAD, haubice samobieżne Krab, moździerze Rak, stacje radiolokacyjne, wyrzutnie rakiet WR-40 Langusta, zestawy rakietowe Piorun, pojazdy rozpoznawcze Żmija, roboty saperskie, wyrzutnia rakiet MLV z wozem dowodzenia CCV, rampy szturmowe, pojazdy HMMWV, zestawy nurkowe, pojazdy podwodne bezzałogowe, systemy rozpoznawcze, sprzęt spadochronowo-desantowy, sprzęt obserwacyjny oraz uzbrojenie i wyposażenie jednostek specjalnych AGAT, GROM, Formoza i JW. Komandosów.

Bilety

Bilet na sobotę, który obejmuje pokaz nocny, kosztuje 70 złotych, a na niedzielę 60 złotych. Bilety ulgowe są dostępne za 30 złotych niezależnie od dnia imprezy. Zakup biletów online jest tańszy o 10 złotych w porównaniu do cen w kasach na miejscu. Istnieją także specjalne ceny dla rodzin oraz darmowy wstęp dla dzieci do 6 lat i seniorów powyżej 75. Niestety, bilety online na sobotę zostały już wyprzedane.

fot. Air Show Radom 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda