mobile

Teatr Polski w Warszawie otwiera nową platformę edukacyjną dla miłośników teatru

Nowa platforma edukacyjna Teatru Polskiego w Warszawie została zaprezentowana 5 września. To narzędzie, które pozwala na poznanie oferty edukacyjnej teatru, jego historii i repertuaru. Platforma jest dostępna zarówno w siedzibie teatru, jak i on-line. Projekt został dofinansowany z funduszy unijnych w wysokości ponad 2,2 mln zł

Jakub Bielawski
Teatr Polski w Warszawie otwiera nową platformę edukacyjną dla miłośników teatru

Teatralny świat na wyciągnięcie ręki

Nowa platforma edukacyjna Teatru Polskiego jest skierowana do różnych grup wiekowych i zainteresowań – od nauczycieli, przez dzieci i młodzież, po pasjonatów i profesjonalistów teatru. Na platformie można znaleźć materiały edukacyjne, informacje o historii teatru, a także możliwość uczestniczenia w zajęciach i warsztatach online lub stacjonarnie w siedzibie teatru. Nowe narzędzie to także sposób na odkrywanie tajników sztuki scenicznej w nowoczesnej i atrakcyjnej formie.

Takie inicjatywy jak platforma edukacyjna Teatru Polskiego czy możliwość wstępu do mazowieckich instytucji kultury za złotówkę ułatwiają dzieciom i młodzieży poznawanie dziedzictwa kulturowego i bezpośredni kontakt ze sztuką. Umożliwienie uczniom zakupu biletu do naszych instytucji kultury za złotówkę było potrzebną decyzją. Świadczy o tym duże zainteresowanie programem. Jestem przekonany, że platforma edukacyjna będzie również chętnie odwiedzana – podkreśla przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.

Multum sekcji tematycznych na nowej platformie

Narzędzie stworzone przez Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie jest podzielone na 6 sekcji tematycznych. W stale rozbudowywanej sekcji „Archiwum” użytkownik zyska dostęp do zdjęć, materiałów filmowych, projektów dekoracji i kostiumów, a także afiszy i plakatów. „Ścieżki tematyczne” składają się z fotografii, nagrań, ciekawostek i anegdot uporządkowanych w autorskie ścieżki tematyczne.

Autorami felietonów na tematy teatralne są znani polscy pisarze, tacy jak Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel i Zygmunt Miłoszewski.

Sekcja „Scenariusze lekcji” zawiera zbiór materiałów dydaktycznych przygotowanych przez ekspertów w oparciu o podstawę programową i repertuar Teatru Polskiego – podkreśla Anna Skuratowicz, zastępczyni dyrektora naczelnego, dyrektorka ds. Produkcji, Edukacji i Marketingu Teatru Polskiego w Warszawie. – Pomocą dla nauczycielek i nauczycieli wybierających się z uczniami do tej instytucji kultury będzie z pewnością zakładka „Klasa w Teatrze”. Pedagodzy dowiedzą się, jak przygotować uczniów do wizyty w teatrze i jak poprowadzić rozmowę o spektaklu po powrocie do szkoły.

Sekcja „Audioteatr” z kolei to zapisy dźwiękowe klasycznych dramatów, takich jak „Makbet", „Balladyna" czy „Tango", w wykonaniu znakomitych aktorów. Jest też coś dla fanów gier edukacyjnych. W sekcji „Gra Tropem Arnolda" użytkownicy dowiedzą się, jak wygląda proces powstawania przedstawienia teatralnego.

Kultura za złotówkę

„Kulturalna szkoła na Mazowszu" to projekt, który umożliwia uczniom z regionu tanie zwiedzanie muzeów i teatrów. W tym roku program cieszy się dużym powodzeniem. Już ponad 176 tys. uczniów skorzystało z biletów za złotówkę.

W 2023 roku samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy na ten cel 12 mln zł. Najwięcej uczniów wybrało się do teatrów prowadzonych przez marszałka. Na czele listy jest Teatr Polski w Warszawie, który odwiedzi około 38 tys. osób. W Płocku popularny był Teatr Dramatyczny, a w Otrębusach zespół „Mazowsze".

Wśród muzeów najwięcej zwiedzających miała Stacja Muzeum, poświęcona historii kolei. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też muzea etnograficzne, sportowe i archeologiczne. „Kulturalna szkoła na Mazowszu" to doskonała okazja dla uczniów, by poznać bogactwo kultury regionu.

fot.mazovia.pl/Michał Słaby

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda