mobile

Teresa Stanek - życie oddane Polsce: wspomnienie o bohaterce

Świat stracił niezwykłą bohaterkę. W sobotę na Cmentarzu Powązkowskim odbył się uroczysty pogrzeb Teresy Stanek, która przez całe swoje długie życie pozostawała oddana Polsce i polskiemu społeczeństwu. Znana również pod pseudonimem Mitsuko, Teresa Stanek odeszła w wieku 93 lat, pozostawiając po sobie trwałe ślady w historii naszego kraju

Amelia Włodarczyk
Teresa Stanek - życie oddane Polsce: wspomnienie o bohaterce

Teresa Stanek urodziła się 13 października 1929 roku w Kielcach. Jej młodość przypadła na trudny okres okupacji niemieckiej. Mimo młodego wieku, już wtedy przejawiała ogromne zaangażowanie społeczne. Uczęszczała na tajne komplety Gimnazjum i Liceum im. Błogosławionej Kingi w rodzinnym mieście, gdzie działała w organizacji podziemnego życia kulturalnego, organizując koncerty, wieczory poetyckie i spotkania z literatami.

Jej życie niespodziewanie zmieniło się wraz z wybuchem wojny. Jako kilkunastoletnia dziewczyna włączyła się aktywnie do działań konspiracyjnych, najpierw w Szarych Szeregach, a później w Armii Krajowej. Teresy Stanek była świadomą obywatelką Polskiego Państwa Podziemnego, a jej aktywność w walce o wolność była niezwykle inspirująca. Brała udział w akcjach małego sabotażu, przekazywała meldunki, była łączniczką i sanitariuszką. W czasie akcji "Burza" była aktywnym uczestnikiem przygotowań i kolportowała materiały konspiracyjne.

Po wojnie Teresa Stanek kontynuowała swoją służbę Polsce. Studiowała archeologię klasyczną i prehistorię Polski, a jej praca w wydawnictwach Czytelnik i PWN wpisała ją w historię kulturalną kraju. W 1980 roku została wybrana na wiceprzewodniczącą NSZZ "Solidarność". Później służyła jako radna stołecznej dzielnicy Śródmieście i gminy Centrum w latach 1990-2002.

Niemal przez całe swoje życie Teresy Stanek była zaangażowana w działalność Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Przez ponad dwie dekady pełniła funkcję prezesa Zarządu Głównego tej organizacji. Jej praca i oddanie zasługuje na najwyższą czcię i szacunek.

Teresa Stanek odeszła w wieku 93 lat, ale jej dziedzictwo pozostaje nieśmiertelne. Zostawiła po sobie wiele odznaczeń, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, Odznakę Pamiątkową Akcji "Burza", Złotą Odznakę Szarych Szeregów oraz medale "Pro Memoria" i "Pro Patria". Jej życie to przykład patriotyzmu, służby bliźnim i niezłomnej wierności ideałom. Żegnamy bohaterkę, której oddanie Polsce jest wzorem dla nas wszystkich.

fot. Rafał Guz

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda