mobile
REKLAMA

„Warszawiacy. Fotografie Mikołaja Grynberga” w Muzeum Warszawskiej Pragi

Zbiór 27 fotografii Mikołaja Grynberga, jednego z wybitniejszych współczesnych fotografów związanych z Warszawą, trafił właśnie do zbiorów Muzeum Warszawy. Z tej okazji w Muzeum Warszawskiej Pragi od 24 września zaprasza na cykle „Czas pokaże” i „Zawodowcy”.

inf. prasowa
„Warszawiacy. Fotografie Mikołaja Grynberga” w Muzeum Warszawskiej Pragi

Prezentowane cykle powstały w latach 2003 i 2004-2007. „Czas pokaże” pokazuje młodych ludzi u progu dorosłości. Grynberg pozwala przemówić portretowanym osobom – umieszcza fragmenty ich wypowiedzi pod kompozycją. Dzięki temu możemy poznać plany i marzenia bohaterów.

W cyklu „Zawodowcy” poznajemy praskich rzemieślników i kupców w ich miejscach pracy. To dokumentacja konkretnych wyborów, które mogą być spełnieniem pragnień, ale i życiowym kompromisem.  O unikatowości tych fotografii świadczy fakt, że wiele utrwalonych przez Grynberga praskich zakładów już nie istnieje.

Wystawa ta wpisuje się w szerszy nurt poświęcony społecznej historii miasta, którą bada i eksploruje Muzeum Warszawy w wielu swoich projektach. Pokaz fotografii Grynberga pozwoli przyjrzeć się warszawiakom początku XXI wieku i zastanowić nad tym, co perspektywa kilkunastu już lat zmieniła w mieszkańcach stolicy – mówi jedna z kuratorek wystawy Ewa Nowak-Mitura.

Mikołaj Grynberg (ur. 1966) jest fotografem, pisarzem, reporterem, z wykształcenia psychologiem. Za zbiór opowiadań „Rejwach” nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. Tworzy zamknięte tematycznie cykle („Auschwitz – co ja tu robię?”), głównie portretowe („Dużo kobiet, a konkretnie 18”). Chętnie eksperymentuje z formą, ale głównym jego dążeniem jest przyjrzenie się emocjom. Jest też wierny tradycyjnej estetyce i analogowym technikom fotograficznym.

Kolekcja fotografii Mikołaja Grynberga została zakupiona dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu: Narodowa kolekcja sztuki współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020.

 

Wstęp na wystawę: bezpłatny

 

 

Źródło: Muzeum Warszawy

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda