mobile

Warszawskie szpitale będą bardziej ekologiczne

W Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym, Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. dr J. Bogdanowicza i w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej św. Anny zostaną zamontowane kolektory słoneczne.

TAGI
Warszawskie szpitale będą bardziej ekologiczne

Kolektory powstaną w ramach programu „Budowa systemu energii odnawialnej – kolektory słoneczne w zakładach opieki zdrowotnej, dla których organem tworzącym jest samorząd województwa mazowieckiego”. Jakie są zalety takiej inwestycji? Największym plusem kolektorów słonecznych jest oszczędność. Są one również ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Energia, która zostanie z nich uzyskana, posłuży do podgrzewania wody użytkowej w placówkach szpitalnych.

Kolektory zostaną zamontowane w 12 placówkach zdrowotnych podlegających samorządowi województwa – w tym w trzech warszawskich. Łączna powierzchnia czynna kolektorów słonecznych we wszystkich szpitalach biorących udział w projekcie to 5367 mkw. Inwestycja o wartości ponad 34,6 mln zł zostanie zrealizowana z 85-procentową dotacją ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Wczoraj umowa na wykonanie projektu została podpisana przez marszałka Adama Struzika, członka zarządu województwa Elżbietę Lanc oraz prezesa zarządu Janusza Tomaszkiewicza, który reprezentował wykonawcę projektu - konsorcjum firm ENVIROTECH sp. z o.o. (lider), ECO-THERM sp. z o.o. i Wachelka INERGIS S.A.

- Zakres prac, który mamy do wykonania, obejmuje modernizację instalacji tak, że będzie współpracować z istniejącym już systemem. Całość projektu zaplanowana jest w systemie „zaprojektuj i zbuduj". Nasza pracownia rozpocznie prace projektowe już w czerwcu. Dysponujemy potencjałem zarówno projektowym, jak i wykonawczym. Wszystkie trzy firmy inżynierskie będące członkami konsorcjum mają kilkudziesięcioletnie doświadczenie i również wykonanych kilkadziesiąt inwestycji tego typu w szpitalach w całym kraju – powiedział Janusz Tomaszkiewicz, reprezentant wykonawcy projektu.

Ponadto powstanie także system monitoringu instalacji oraz efektów energetycznych. Wykonane zostaną również tzw. prace towarzyszące, w zakres których wejdzie: wymiana grzejników żeliwnych na stalowe, stolarki drzwiowej i okiennej oraz docieplenie ścian i stropów budynków szpitalnych. Wszystko to przełoży się na mniejsze zużycie węgla czy gazu – a co za tym idzie – zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych do atmosfery.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda