mobile

Warsztaty „Karykatura na żywo” z Edwardem Lutczynem

Dwa spotkania z cyklu „Karykatura na żywo” z jednym z mistrzów karykatury i rysunku satyrycznego – Edwardem Lutczynem,organizowane przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Wspólne rysowanie. Ciekawostki, zagadki i konkursy.

Informacja prasowa/ fot. Katarzyna Majek
Warsztaty „Karykatura na żywo” z Edwardem Lutczynem

Warsztaty „Karykatura na żywo” z Edwardem Lutczynem
sobota 18.08.2018 godz. 11.00-12.30

niedziela 19.08.2018 godz. 11.00-12.30

Muzeum Karykatury na Bulwarach Wiślanych
pawilon Galeria Przy Plaży
Bulwar gen. George’a Smitha Pattona

Wstęp wolny.

Edward Lutczyn – twórca rysunków satyrycznych, plakatów, ilustracji do ponad 130 książek (m.in. Jan Rurański „Dlaczego sól jest słona, czyli odpowiedzi na głupie pytania”, Wojciech Witkowski „Burzliwe dzieje pirata Rabarbara”, Wanda Chotomska „Kurczę blade”, Renata Piątkowska „Szczęście śpi na lewym boku”), scenografii oraz filmów animowanych dla dorosłych i tych najmłodszych („W krainie czarnoksiężnika Oza”). Projektuje kalendarze, pocztówki, okładki płyt (m.in. dla zespołu Perfect i Maryli Rodowicz), a nawet znaczki pocztowe. Jego rysunki satyryczne, ilustracje i komiksy zamieszczały m. in. takie pisma jak: „Szpilki”, „Jazz Forum”, „Jazz”, „Wiedza i Życie”, „ITD.”, „Przekrój”, „Relax”, „Przegląd Tygodniowy” i „Płomyczek”. Wśród wydanych zbiorów jego rysunków, karykatur i komiksów znajdują się m.in.: „Czarna seria”,Czarna seryjka dla dzieci”,Narysuj mnie tato”, „Rysunki różne, kwadratowe i podłużne”czy „To tylko żart!”. Wielokrotny laureat Złotej, Srebrnej i Brązowej Szpilki oraz nagród i wyróżnień zdobywanych na całym świecie, także za twórczość dla dzieci. Doradca Rzecznika Praw Dziecka.


Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego mieści się w pobliżu placu Zamkowego przy ul. Koziej 11 w Warszawie. Jest to jedyna instytucja tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Muzeum Karykatury w Warszawie powstało w roku 1978. Jego twórcą, a później długoletnim dyrektorem był znakomity rysownik i satyryk Eryk Lipiński. Idea powstania Muzeum Karykatury nurtowała go już na początku lat 60. XX wieku. Najpierw Muzeum działało jako Oddział Muzeum Literatury, by w 1983 roku uzyskać samodzielność i stałą siedzibę w dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego przy ul. Koziej. Pierwotny zbiór 2500 obiektów rozrósł się do kolekcji ponad 20-tysięcznej. Zawiera ona wiele arcydzieł karykatury polskiej i światowej – od XVIII-wiecznych po najnowsze. W 2018 roku instytucja obchodzi Jubileusz 40-lecia swojej działalności oraz 110. rocznicę urodzin jej założyciela.

Źródło: Muzeum Karykatury

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda