mobile

Zespół Praski zagościł na Plażówce Saska

7 sierpnia od godziny 18:00 na Plażówce Saska przy ulicy Wał Miedzeszyński 389 zagościł zespół Praski. Autorzy projektu Jacek Gałązka (gitara i śpiew) oraz Karol Podkul (akordeon) zagrali koncert oparty o niesamowite melodie i ciekawe teksty, które miały za zadanie przenieść słuchaczy w klimat powojennej, warszawskiej Pragi. Wstęp był wolny. Na gości wydarzenia czekały dodatkowe atrakcje Plażówki Saska w formie utworzonej plaży z leżakami, barów z jedzeniem i alkoholem, piłki plażowej, spryskiwaczy przeznaczonych do ochłody gości w trakcie upalnego, koncertowego dnia, czy placu zabaw dla dzieci, których tego dnia pojawiła się dość pokaźna ilość.

Tomasz Ściskalski
Zespół Praski zagościł na Plażówce Saska

Praski to autorski projekt literacko-muzyczny, którego celem jest wskrzeszenie warszawskiego folkloru. Autorami projektu są Jacek Gałązka (gitara, wokal, muzyka i teksty) oraz Karol Podkul (akordeon). Projekt muzycznie opiera się na miejskim folku. Teksty zespołu oparte są na wymyślonych historiach, które jednak w swojej prostocie wydają się być bardzo podobne do tych, które rzeczywiście miały miejsce w powojennej Pradze, o czym informowali Jacka Gałązkę słuchacze muzyki zespołu Praski.

Autorem muzyki jak i tekstów jest Jacek Gałązka, rodowity Prażanin. Warto zastanowić się nad tekstami zespołu Praski, ponieważ niejednokrotnie mają swoje „drugie dno”. Historie są śpiewane potoczystym językiem o barwnych bohaterach XX wieku. Projekt zespołu Praski ruszył 1 kwietnia 2019 roku i szybko stał się popularny i zyskał uznanie w stołecznych klubach. Koncerty zespołu przechodzą w tradycyjne, warszawskie potańcówki. Osoby starsze, które pojawiły się na koncercie mogły poczuć klimat powojennej muzyki ulicznej i przypomnieć sobie „stare czasy” i dźwięk akordeonu. Dzięki nostalgicznym tekstom osoby, które pamiętają tego rodzaju występy mogą przenieść się myślami do muzyki ubiegłego stulecia. Piosenki zespołu Praski przyciągają też młodych, którzy pragną zapoznać się z wczesną rzeczywistością swoich rodziców czy dziadków. Muzyka trafia również w gusta osób przyjezdnych, wszelkiej narodowości.

Podczas ubiegłych wakacji zespół Praski gościł na ulicy Ząbkowskiej i przy fantastycznej muzyce bawili się starsi, młodsi oraz turyści. Muzyka ta przyciąga również wielbicieli tanga, skocznej polki, czy mrocznych prywatek elit intelektualnych wczesnego PRL-u. Piosenki Jacka Gałązki trafiają w niemal wszystkie gusta. Jedni przychodzą posłuchać muzyki z powodów sentymentalnych, inni zachodzą w filozoficzną zadumę nad treścią tekstów, jeszcze inni, którzy są miłośnikami stołecznych historii kryminalnych poznają szczegóły wydarzeń z ulicy Ząbkowskiej, Brzeskiej czy Stalowej. Jacek Gałązka operuje świetnym głosem do tego rodzaju utworów, który przywodzi na myśl najlepszych bardów.

Obecnie zespół pracuje nad ukończeniem pierwszej płyty.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda