mobile
REKLAMA

Żoliborz będzie miał własny Dom Kultury

Rada Miasta st. Warszawy przyjęła projekt uchwały o powołaniu Żoliborskiego Domu Kultury. To pierwsza taka samorządowa instytucja kultury w tej dzielnicy. Jeszcze w tym ruszy konkurs na dyrektora placówki.

Informacja prasowa
Żoliborz będzie miał własny Dom Kultury

Utworzenie domu kultury na Żoliborzu od dawna było naszym priorytetem, udało się wreszcie ten plan zrealizować także dzięki determinacji zarządu dzielnicy. Rozmowy i analizy możliwości powołania, umiejscowienia siedziby i zasad funkcjonowania nowej instytucji kultury oraz oferowania zróżnicowanej oferty kulturalnej rozpoczęły się w drugiej połowie 2019 roku – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy. W 2020 roku udało się znaleźć miejsce na siedzibę i rozpoczęto prace nad utworzeniem nowej instytucji kultury.

– Cały czas mocno wspierały nas władze Warszawy, szczególnie pani Aldona Machnowska-Góra, a także członkowie Komisji Kultury i Promocji m.st. Warszawy. Dzisiaj radni m.st. Warszawy opowiedzieli się za powołaniem Żoliborskiego Domy Kultury. Na ten historyczny moment mieszkańcy naszej dzielnicy czekali od wielu lat – mówi Paweł Michalec, burmistrz dzielnicy Żoliborz.

Tymczasowa siedziba i zaplecze administracyjno-biurowe znajdować się będzie przy ul. Mickiewicza 22 w lokalu na parterze o powierzchni 86,82 m2. Jest on obecnie w trakcie remontu, który wkrótce powinien się zakończyć. Docelowa siedziba mieścić się ma w budynku przy ul. Śmiałej 21 przejętej od firmy Veolia. Dysponuje on powierzchnią użytkową blisko 550 m2, a do działki przylega budynek Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami dzielnicy Żoliborz, o powierzchni 140 m2, który także ma być przeznaczony pod działalność Żoliborskiego Domu Kultury. Przeprowadzono już inwentaryzację architektoniczno-budowlaną budynku przy ul. Śmiałej 21, w kolejnych etapach planujemy przygotowanie koncepcji funkcjonalno-użytkowej, a następnie przebudowę budynku.

Częścią Żoliborskiego Domu Kultury ma zostać także Fort Sokolnickiego. Umowa z obecnym dzierżawcą kończy się 16 kwietnia 2022 r., w planach nie ma jej przedłużenia. Byłyby w nim organizowane np. koncerty i większe wydarzenia kulturalne, natomiast w budynku przy ul. Śmiałej odbywałyby się warsztaty, ćwiczenia, spotkania czy inne zajęcia grupowe dla mieszkańców z uwzględnieniem potrzeb różnych grup: seniorów, dzieci i młodzieży, obecnych i przyszłych mam, a także osób indywidualnych o ciekawych zainteresowaniach czy początkujących artystów. Jednak o ostatecznej formule funkcjonowania i proponowanej oferty Żoliborskiego Domu Kultury ma zadecydować jego dyrektor wspólnie z mieszkańcami dzielnicy.

Do Żoliborskiego Domu Kultury ma zostać włączone również Centrum Lokalne Żoliborz, Miejsce Aktywności Lokalnej. W planach jest współpraca z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w dawnym kinie Tęcza, kinem Elektronik i Warszawską Szkoła Filmową oraz Teatrem Komedia oraz z żoliborskimi środowiskami edukacyjnymi, artystycznymi i twórczymi.

Dzielnica Żoliborz, jako jedyna w Warszawie nie miała dotychczas swojego Domu Kultury.

Fot. UD Żoliborz

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda