mobile

Żoliborzanie walczą o Park Kaskada

Paradoksalnie Instytut Ochrony Środowiska chce zabrać pod budowę swoich laboratoriów cześć żoliborskiego Parku. Mieszkańcy protestują.

Agata Mościcka
Żoliborzanie walczą o Park Kaskada

Właścicielem gruntów, usytuowanych nieopodal Parku Kaskada, jest Instytut Ochrony Środowiska. W planach rozwojowych tej placówki znalazło się unowocześnienie i powiększenie laboratoriów. Nie byłoby zapewne w tym nic bulwersującego mieszkańców dzielnicy, gdyby nie fakt, że aby zrealizować ten cel, Instytut musi zagospodarować pewien obszar działki, która stanowi integralną część żoliborskiego Parku Kaskada.

Ten pomysł spotkał się ze zdecydowanie negatywną opinią stałych bywalców parku. Zdaniem Żoliborzan, nowe laboratoria to zbędne przedsięwzięcie, które znacznie pogorszy wygląd parku i ich warunki życia. Według opinii mieszkańców, rozbudowa kompleksu badawczego wzmoże ruch drogowy, co zdecydowanie wpłynie negatywnie na jakość powietrza na tym obszarze. Ponadto budynek, składający się aż z siedmiu pięter, ujemnie wpłynie na plan zagospodarowania przestrzennego tychże terenów oraz spowoduje zacieśnienie działek.

Wojewoda nie uznał argumentacji Żoliborzan i wydał pozwolenie na realizację budowy. Jednakże okazało się, że zapisy, dotyczące planowanej zabudowy są niezgodne z prawem. Władze miasta wstrzymały zatem prace budowlane. Głos w tej sprawie zabrały władze Instytutu, które uparcie twierdzą, iż placówka nie ma w planach budowy laboratoriów, które znajdywałyby się w bezpośredniej lokalizacji z parkiem. Zgodnie z ich planami zabudowa powstanie jedynie w najdalej oddalonym od Kaskady miejscu. Ponadto, zdaniem władz Instytutu, wszelkie prace remontowe będą jak najmniej odczuwalne dla mieszkańców dzielnicy, a natężenie ruchu nie wpłynie na jakość życia oraz czystość powietrza w dzielnicy.

Według władz placówki, budowa pozwoli na otwarcie się Instytutu na mieszkańców dzielnicy i udostępnienie jego części Żoliborzanom. W planach przewidziano także likwidację niedoszłej oczyszczalni ścieków oraz poprawę ogólnej estetyki dzielnicy.

Jak będzie, czas pokaże. Na razie żadna ze stron nie chce ustąpić ze swojego stanowiska. Czy Instytut dotrzyma danych obietnic, tego nie wiadomo. Mieszkańcy podchodzą do całej sprawy dość sceptycznie.

Agata Mościcka/fot.https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Park_Kaskada_2017.jpg

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko