mobile

Dobro dziecka jest najważniejsze

Każde dziecko ma prawo do wychowania w rodzinie. W przypadku gdy rodzice nie mogą lub nie są w stanie sprawować opieki i wychowywać swojego dziecka, miasto zapewnia mu opiekę w ramach systemu pieczy zastępczej

Informacja prasowa
Dobro dziecka jest najważniejsze

- Dziecko odebrane rodzicom to zawsze tragedia dla każdej ze stron. Dlatego w Warszawie robimy, co możemy, żeby dzieci trafiały do rodzin zastępczych, gdzie będą miały zapewnioną najlepszą opiekę. Jednak wciąż nam brakuje zawodowych opiekunów. Zachęcam Państwa do zapoznania się z miejską ofertą dla rodzin zastępczych – podkreśla Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

W warszawskim systemie pieczy zastępczej opieką objętych jest ok. 2100 dzieci. 1400 z nich mieszka w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka, a pozostałe 700 w placówkach opiekuńczo-wychowawczych – w Warszawie działają 54. Każdy z ośrodków przeznaczony jest dla nie więcej niż czternaściorga dzieci, nad którymi opiekę sprawują wychowawcy. Co ważne, od 2021 r. w Warszawie nie ma dużych domów dziecka.

Średnio co roku, do stołecznej pieczy zastępczej trafia średnio 500 dzieci. W 2022 roku liczba ta wzrosła do 623. Jednocześnie spadła też liczba spokrewnionych rodzin zastępczych, dlatego miasto cały czas stara się pozyskać nowych kandydatów na rodziny zastępcze, szczególnie tych niespokrewnionych z dzieckiem.

Obecnie w Warszawie działa ok. 750 rodzin zastępczych spokrewnionych, niecałe 300 rodzin zastępczych niezawodowych, 19 rodzin zastępczych zawodowych i 17 rodzinnych domów dziecka. To wciąż za mało żeby objąć opieką wszystkie dzieci poniżej 10. roku życia.

Do 11 kwietnia br. trwają konsultacje programu rozwoju pieczy zastępczej w m.st. Warszawie na lata 2023-2025.

Przywileje dla rodzin zastępczych

W lutym br., Rada m.st. Warszawy zwiększyła wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka. W wyniku tej zmiany zarobki opiekunów zastępczych wzrosły o średnio ponad 20%.

Ponadto, zawodowi opiekunowie zastępczy w Warszawie otrzymują: zwrot kosztów utrzymania lokalu, program szkoleń i superwizję, wsparcie koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, osoby do pomocy przy codziennych obowiązkach, dostęp do specjalistów dziecięcych. Otrzymują również świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinnej pieczy zastępczej.

Szkolenia dla kandydatów na rodziny zastępcze prowadzi Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie.

Opieka dla pełnoletnich wychowanków

Warszawa ma również rozwiniętą ofertę wsparcia dla pełnoletnich wychowanków pieczy zastępczej. Poza wsparciem finansowym, usamodzielniający się wychowankowie mogą skorzystać z zamieszkania w jednym z 27 lokali, do czasu otrzymania prawa do mieszkania z zasobów miejskich. Mają zapewniony także dostęp do pomocy prawnej, psychologicznej, psychiatrycznej i terapeutycznej. Rocznie warszawską piecze zastępczą opuszcza około 250 młodych dorosłych, aktualnie dzięki otrzymywanemu wsparciu prawie 80% z nich zakłada własne gospodarstwa domowe.

fot.Ewelina Lach/UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda