mobile

Godzina W na Ochocie

Minęło już 79 lat od momentu, gdy o godzinie 17:00, 1 sierpnia 1944 roku, rozpoczęło się niezwykłe powstanie w stolicy Polski - Powstanie Warszawskie. Wielki narodowowyzwoleńczy zryw oznaczał początek heroicznej walki o wolną Ojczyznę! Warszawa, miasto nieugięte, przelała powstańczą krew i pochłonęła życie wielu młodych bohaterów. Pamięć o nich nigdy nie zginie! Mimo przewagi okupanta, słabo uzbrojeni bohaterowie nie chcieli się poddać. Walczyli do ostatniej chwili, walcząc o Polskę, wolną Polskę. Powstanie Warszawskie to akt odwagi i poświęcenia bez precedensu w nowożytnej historii świata - miłość do Ojczyzny ponad wszystko

Informacja prasowa
Godzina W na Ochocie

Każdego roku, Warszawa oddaje hołd pamięci tych, którzy walczyli i oddali życie w tej nierównej walce. W szczególności dzielnica Ochota, gdzie główne uroczystości związane z rocznicą Powstania Warszawskiego odbyły się tradycyjnie przy ulicy Filtrowej 68. To właśnie w tym budynku, 31 lipca 1944 roku, płk Antoni Chruściel "Monter" podpisał rozkaz rozpoczęcia akcji "Burza", a godzina "W" została wyznaczona na 17:00 dnia następnego.

W tegorocznych uroczystościach asystę honorową Wojska Polskiego mieli żołnierze Armii Krajowej, wśród nich płk Bogdan Bartnikowski ps. "Mały" - członek IV Obwodu AK Ochota. Wspólnie z kombatantami, harcerzami oraz mieszkańcami, liczne przedstawicielki i przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym Pani Małgorzata Gosiewska - Wicemarszałek Sejmu RP, Pani Joanna Fabisiak - Posłanka na Sejm RP, Pan Mirosław Wiklik - przedstawiciel Prezydenta RP, Pan Jan Józef Kasprzyk - Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (radny dzielnicy Ochota), Pani Ewa Malinowska Grupińska - Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, Pani Aldona Machnowska-Góra - Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, radni m.st. Warszawy, Pan Krzysztof Wojciechowski - Przewodniczący Rady Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, radni dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, zarząd dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, w tym Pani Dorota Patrycja Stegienka - Burmistrz Dzielnicy Ochota, Pan Grzegorz Wysocki - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ochota, Pan Sławomir Umiński - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ochota - złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą płk Antoniego Chruściela "Montera".

Tego dnia nie zabrakło również hołdu dla ofiar niemieckiego obozu przejściowego na Zieleniaku na warszawskiej Ochocie, gdzie prezydent Andrzej Duda uczcił ich pamięć o godzinie 11:00.

W ciągu dnia mieszkańcy Ochoty oraz zarząd zadbali o każde miejsce pamięci na terenie dzielnicy, składając kwiaty i zapalając znicze pod tablicami upamiętniającymi miejsca walk i zbrodni na ludności cywilnej. Coraz więcej osób pamięta o bohaterach i składają własne kwiaty i znicze w tych miejscach.

O godzinie 17:00, na skrzyżowaniu ulic Żwirki i Wigury, mieszkańcy Ochoty, w tym wielu kibiców Legii Warszawa, wzięli udział w spontanicznych obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego. Na miejscu pojawił się także Pan płk Stefan Pastewka ps. Jur.

O godzinie 17:10 rozpoczął się Rowerowy Przejazd Świeczkowy, który przebiegał przez ważne miejsca związane z historią powstania. Rajd rowerowy zakończył się grillem dla uczestników.

Wieczorem, o godzinie 18:30, odbyło się spotkanie z mieszkańcami i Powstańcami przy Reducie Kaliskiej, które miało głęboki wymiar emocjonalny.

O godzinie 21:00 w Parku Pięciu Sióstr odbył się pokaz filmu "Miasto 44", który ukazał dramatyczną historię Powstania Warszawskiego.

Tegoroczne obchody na Ochocie przyciągnęły znaczną liczbę mieszkańców, co szczególnie cieszy, gdyż naocznych świadków tych wydarzeń z roku na rok jest coraz mniej. Naszych kombatantów otaczamy przez cały rok opieką, pamiętając o nich i zapraszając na wszystkie wydarzenia w naszej dzielnicy. Jednak ich siły z biegiem czasu maleją, dlatego każda ich obecność na uroczystościach jest dla nas niezmiernie cenna. Wspólnie oddajmy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, aby ich poświęcenie i odwaga nigdy nie zostały zapomniane.

Przypominamy, że w naszej dzielnicy to nie koniec wydarzeń związanych z 79. Rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Już 4 sierpnia zapraszamy na Plac Baśniowy, gdzie odbędzie się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek. 5 sierpnia odbędzie się spacer „Śladami Rzezi Ochoty”, a 6 sierpnia na Zieleniaku będzie miał miejsce koncert „Warszawa Niezłomna”.

11 sierpnia to rocznica zakończenia walk na Ochocie. O godzinie 17.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta za dusze poległych i pomordowanych żołnierzy IV Obwodu Armii Krajowej Warszawa-Ochota. Po mszy około godziny 18.00 odbędzie się uroczysty przemarsz do miejsc pamięci narodowej upamiętniających wydarzenia z 1944 r., złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy.

fot.UDOchota

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda