mobile

Trwa budowa nowej, ekologicznej szkoły w Warszawie: gotowa na wrzesień 2025

Pół roku temu rozpoczęto budowę nowej szkoły podstawowej w Warszawie przy ul. Silnikowej. W dniu 24 sierpnia odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na dachu budynku, co oznacza zakończenie prac konstrukcyjnych. Szkoła zostanie otwarta we wrześniu 2025 roku i jej budowa kosztuje ponad 64 miliony złotych

Aleksandra Żochowska
TAGI
Trwa budowa nowej, ekologicznej szkoły w Warszawie: gotowa na wrzesień 2025

Pół roku temu ogłoszono rozpoczęcie prac budowlanych przy nowej szkole podstawowej na rogu ul. Silnikowej i ul. T. Hennela w Warszawie. W dniu 24 sierpnia, po siedmiu miesiącach budowy, odbyła się ceremonia zawieszenia wiechy na szczycie budynku, co symbolizuje zakończenie prac konstrukcyjnych. Szkoła ma być gotowa do przyjęcia uczniów we wrześniu 2025 roku, a całkowity koszt budowy wyniesie ponad 64 miliony złotych.

Biorąc pod uwagę dynamiczne tempo rozwoju naszej dzielnicy, rozbudowa bazy oświatowej w Ursusie jest dla nas priorytetem. Konsekwentnie realizujemy to zadanie. Na działce przy ul. Silnikowej powstanie nowoczesna, przyjazna środowisku szkoła z infrastrukturą sportową oraz przedszkole. Placówki te zabezpieczą na kilka najbliższych lat potrzeby w zakresie oświaty i opieki nad dziećmi mieszkańców osiedlających się na terenie powstającego w pobliżu osiedla mieszkaniowego – burmistrz Bogdan Olesiński.

Wybudowaliśmy wiele obiektów użyteczności publicznej, w tym szkół, ale ten budynek oceniamy jako najbardziej zaawansowany technologicznie. Będzie prawie samowystarczalny energetycznie. Ogrzewanie i klimatyzacja obiektu będą zasilane wyłącznie pompami ciepła. Prace idą zgodnie z przyjętym harmonogramem – powiedział prezes MTM Budownictwo Michał Zydroń.

W ceremonii wzięli udział przedstawiciele zarządu dzielnicy, w tym burmistrz Bogdan Olesiński wraz z jego zastępcami, Wiesławem Krzemieniem i Kazimierzem Sternikiem, radna Rady m.st. Warszawy Aleksandra Śniegocka - Goździk, a także radne dzielnicy Wanda Kopcińska oraz Anna Lewandowska. Reprezentujący konsorcjum firm PBO Śląsk Sp. z o.o. i MTM Budownictwo Sp. z o.o. uczestniczyli również w wydarzeniu: prezes zarządu MTM Budownictwo Sp. z o.o., Pan Michał Zydroń, oraz dyrektor PBO Śląsk Sp. z o.o., Pan Waldemar Łucak.

W nowatorski sposób z dbałością o środowisko

Nowa szkoła, oczekiwana przez mieszkańców, będzie nowoczesnym, trzykondygnacyjnym budynkiem, wyposażonym w automatyczny system zarządzania wszystkimi jego funkcjami. Projekt zakłada, że budynek będzie przyjazny dla środowiska, korzystając z odnawialnych źródeł energii, takich jak dwa niezależne systemy fotowoltaiczne o mocy 50 kW każdy na dachu. Co więcej, ogrzewanie szkoły, dostarczanie ciepłej wody użytkowej i klimatyzacja w okresie letnim będą zapewniane przez głębinowe pompy ciepła.

Przyjazna uczniom szkoła

Budynek zostanie zaprojektowany tak, aby zapewnić spokój i spełnić potrzeby uczniów z niepełnosprawnościami. Przestrzeń będzie pozbawiona barier architektonicznych i wyposażona w odpowiednie oznakowania dla osób niewidomych. Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym będzie wewnętrzny dziedziniec z tarasami na trzech poziomach, który będzie pełen zieleni i urządzeń umożliwiających korzystanie z niego podczas przerw czy lekcji na świeżym powietrzu.

Wnętrze szkoły będzie zawierać halę sportową z boiskami do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, a także trybuny na około 150 widzów. Dla najmłodszych uczniów klas 1-3 przewidziana jest osobna sala gimnastyczna. Na zewnątrz powstanie obszar sportowo-rekreacyjny z bieżnią, boiskiem wielofunkcyjnym i placem zabaw.

Biblioteka w strukturze budynku szkolnego

W jednym skrzydle budynku zostanie umieszczona publiczna biblioteka, wyposażona w przestrzenie do organizacji spotkań i kulturalnych wydarzeń. Ponadto, będzie tam również wrzutomat z oknem zewnętrznym, co umożliwi zwrot przeczytanych książek o każdej godzinie.

Kompleks szkolno-przedszkolny

Równolegle z budową szkoły realizowany jest projekt budowy przedszkola przeznaczonego dla 150 dzieci, które zostanie ukończone w 2024 roku. Wspólnie z szkołą i biblioteką w jednym skrzydle budynku stworzony zostanie kompleks, który będzie służyć mieszkańcom sąsiednich osiedli.

Przebieg procesu inwestycyjnego

Nowa szkoła jest finansowana ze środków publicznych miasta stołecznego Warszawy, a cały proces inwestycyjny jest nadzorowany przez Urząd Dzielnicy Ursus w Warszawie. Prace budowlane są realizowane przez konsorcjum firm MTM Budownictwo sp. z o.o. i PBO Śląsk sp. z o.o. Projekt architektoniczny został opracowany przez Pracownię Projektową "Stanisław Konopiński".

fot. Stanisław Konopiński

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda