mobile

Ulica Litewska w nowej odsłonie: więcej zieleni, bezpieczeństwa i komfortu

Tysiące krzewów, drzewa po obu stronach ulicy i uporządkowana przestrzeń. Już za dwa miesiące, tak będzie wyglądała ulica Litewska, łącząca al. Szucha z ul. Marszałkowską. Właśnie ruszyła jej przebudowa

Informacja prasowa
Ulica Litewska w nowej odsłonie: więcej zieleni, bezpieczeństwa i komfortu

-  Podchodzimy do tej przebudowy kompleksowo, biorąc pod uwagę zarówno potrzeby osób zmotoryzowanych, jak również głosy mieszkańców oczekujących dodatkowej zieleni i większej ilości drzew. Niezwykle ważne jest dla mnie to, że projekt był konsultowany z mieszkańcami oraz Radą Osiedla Oleandry i zyskał ich aprobatę - mówi Aleksander Ferens, burmistrz Dzielnicy Śródmieście.

Jedna ulica, wiele różnych potrzeb

Ta krótka ulica w ścisłym centrum miasta wydawać by się mogła lokalną ulicą, bez większego znaczenia dla funkcjonowania dzielnicy. Nic bardziej mylnego. Jej usytuowanie, pomiędzy ulicą Szucha i Marszałkowską oraz znajdujące się w jej rejonie obiekty sprawiają, że trzeba spojrzeć na nią i na jej przebudowę wielowarstwowo. To tu znajduje się chętnie odwiedzany Teatr Syrena i znany okolicznym mieszkańcom oddział Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży. Codziennie uczą się tu i przebywają studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który na ul. Litewskiej posiada kilka swoich oddziałów. Jest też ambasada Słowacji, pobliskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz siedziba Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Są też budynki mieszkalne i ich mieszkańcy. Dlatego ten remont i sposób jej przebudowy jest tak istotny dla Dzielnicy.

Nowa jezdnia, chodniki i zieleń

Około 2000m2 nawierzchni jezdni i ponad 1300m2 wyremontowanych chodników to tylko część zmian, na jakie mogą liczyć użytkownicy tej ulicy. Jej przestrzeń zostanie uporządkowana. Zyska około 500 metrów krawężników i odpływów wody opadowej oraz świeże oznakowanie poziome i pionowe. Największa zmiana czeka jednak osoby parkujące na ulicy Litewskiej. Po remoncie parkowanie zatrzymać się tu będzie można jedynie równoległe. Mieszkańcy zyskają również dużo nowej zieleni. Oprócz ponad 1500 krzewów, posadzone zostaną aż 34 drzewa (w tym: wiśnie osobliwe, graby, klony, czy choćby miłorzęby). Aby zadbać o ich właściwy rozwój, wykonawca zobowiązał się do pielęgnacji posadzonej zieleni przez rok po zakończeniu prac.

Realizacja tej inwestycji przewidziana jest do końca października tego roku, a jej koszt to 1 781 000 zł brutto.  

fot. UD Śródmieście

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda