mobile

Warszawa pamięta o bezdomnych zwierzętach

Działania Warszawy na rzecz ograniczenia zjawiska bezdomności zwierząt przynoszą wymierne efekty – podopiecznych Schroniska „Na Paluchu” jest coraz mniej. Wciąż jednak setki czworonogów czekają na nowe domy i kochających właścicieli.

Informacja prasowa
Warszawa pamięta o bezdomnych zwierzętach

Problem bezdomności czworonogów na szczęście w coraz mniejszym stopniu dotyczy stolicy. Dziś możemy dzielić się z innymi miastami nie tylko swoimi doświadczeniami, ale także miejscami w schroniskowych boksach. Z możliwości tej korzystają już Góra Kalwaria i Piaseczno – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że nawet najlepsza opieka, w najnowocześniejszym schronisku nie zastąpi czworonogom kochających właścicieli i domu. Schronisko powinno być dla tych zwierząt jedynie przystankiem. Dlatego wciąż bardzo aktywnie zachęcamy wszystkich warszawiaków by adoptowali zwierzęta z „Palucha” – dodaje.

Tylko w 2017 roku do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, określanego popularnie Schroniskiem „Na Paluchu”, trafiło 2531 psów i 1411 kotów. Obecnie w jednostce przebywa około 50 kotów i niespełna 700 psów.

Chcemy jeszcze mocniej podkreślić, że opieka nad czworonogiem to wielka odpowiedzialność. Zwierzę nie może być chwilowym kaprysem czy zachcianką. To żywe stworzenie, które czuje i cierpi, gdy traci dom – przypomina Aleksandra Gajewska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.

Każdy może mieć wpływ na skalę bezdomności zwierząt. Decydują o tym przede wszystkim odpowiedzialne adopcje.

Każdy przygarniając zwierzę pod swój dach musi rozważyć wiele kwestii. Czy jego styl życia pozwoli mu na opiekę nad czworonogiem? Czy ma odpowiednie warunki lokalowe, ale też i materialne, aby utrzymać psa czy kota? Kto się nim zajmie gdy wyjedzie na wakacje? – mówi dyrektor Strzelczyk i dodaje – Wieloetapowy proces adopcji z naszego schroniska nie jest kaprysem mającym ograniczyć liczbę wydawanych zwierząt. To system, dzięki któremu mamy pewność, że zwierzę, które opuści bramy naszej jednostki znajdzie szczęśliwy dom, do końca swojego życia.

Działania jakie podejmuje stolica w celu ograniczenia bezdomności zwierząt opisywane są w przyjmowanym rokrocznie „Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy”. Wśród priorytetów programu należy wymienić:

  •          elektroniczne znakowanie (czipowanie) zwierząt, w szczególności psów i kotów;
  •          sterylizację i kastrację zwierząt, również właścicielskich;
  •          sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi, m.in. ich dokarmianie i leczenie,
  •          odławianie bezdomnych zwierząt;
  •          poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt;
  •          zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt;
  •          edukację mieszkańców w zakresie opieki nad zwierzętami.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że warszawiacy od wielu lat mogą poddać swoje zwierzęta bezpłatnej sterylizacji i kastracji (dotychczas wykonano ponad 8 tysięcy takich zabiegów), jak również elektronicznemu znakowaniu (dotychczas zaczipowano 92,5 tysiąca czworonogów).

W tym roku również realizowana będzie kolejna odsłona kampanii promującej adopcję „Adoptuj warszawiaka”. Jej celem jest zmiana postrzegania psów ze schroniska poprzez ich prezentację w różnych miejscach stolicy. Dzięki trzem poprzednim edycjom akcji szczęśliwe domy znalazło setki psów. Najbliższe wydarzenie w ramach działań „Adoptuj warszawiaka” odbędzie się w sobotę, 14 kwietnia. Wtedy kilkudziesięciu wolontariuszy z podopiecznymi schroniska wyruszy na Forty Bema. Będzie ich tam można spotkać od godz. 13.00 do 15.00.

Wolontariat: W Schronisku „Na Paluchu” działa na stałe około 300 wolontariuszy. To osoby, które regularnie i długofalowo pomagają w opiece nad zwierzętami. „Paluch” jest jednak zawsze otwarty dla nowych osób, które chcą nieść pomoc.  Warszawiacy, którzy nie mogą zadeklarować regularnej pomocy, mogą natomiast brać udziały w spacerach.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda