mobile

100. rocznica Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego 2020. Czy odbędzie się defilada wojskowa?

Dzisiaj obchodzimy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W Stolicy oraz wielu innych miastach Polski tego dnia odbędą się obchody upamiętniające zwycięską i historyczną Bitwę Warszawską 1920 roku. Głównym punktem obchodów miała być defilada wojskowa, która miała mieć miejsce na Wisłostradzie, ale w związku z pandemią koronawirusa defilada nie odbędzie się. Tego dnia odbędzie się także Święto Wojska Polskiego.

Tomasz Ściskalski
100. rocznica Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego 2020. Czy odbędzie się defilada wojskowa?

"1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy" – pod takim hasłem odbędą się obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało 15 sierpnia łącznie kilkadziesiąt wydarzeń.

Głównym punktem wydarzeń miała być defilada wojskowa na warszawskiej Wisłostradzie, która co roku jest główną atrakcją dla warszawiaków. Z powodu pandemii została jednak odwołana. - Defilady każdego roku przyciągają około 200 tysięcy osób. Tak wielkie zgromadzenia mogą zwiększać ryzyko zakażeń koronawirusem - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się w piątek 14 sierpnia otwarciem muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Misją instytucji ma być wszechstronne ukazanie wielowymiarowości Józefa Piłsudskiego, a także upowszechnianie wyznawanych przez niego wartości – dumy narodowej i postawy patriotycznej, poświęcenia w pracy i walce oraz szacunku dla polskich tradycji. Odbył się również Apel Pamięci na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Uroczystość rozpocznie się o godz. 19.00.

15 sierpnia o godz. 9.30 w podwarszawskim Ossowie odbyła się msza święta z udziałem Episkopatu Polski. O godz. 12.00 odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W dniach 14-15 sierpnia na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego będzie otwarta wystawa sprzętu wojskowego.

Dom Spotkań z Historią wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy 15 sierpnia o godzinie 11.00 organizuje „Spacer w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej”. Trasą spaceru są hotele Bristol i Europejski, pomnik Józefa Poniatowskiego, skwer Hoovera, pl. Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Zachęta, ul. Mazowiecka.

O godzinie 13.00 i 17.00 oraz 16 sierpnia o godzinie 13.00 w Domu Spotkań z Historią będzie miało miejsce spotkanie pt. „Opowieści z Kresów: Od Czarnobyla i Wołodarki do Zadwórza i Dytiana”. Pokazana zostanie historia wybranych bitew stoczonych przez wojsko polskie na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku (spotkanie z cyklu Opowieści z Kresów będzie transmitowane na żywo

O godz. 16. Stołeczna Estrada zaprasza koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, który odbędzie się na scenie przed Hotelem Bristol i „balkonie Kiepurowskim”. Repertuarem koncertu będą piosenki i pieśni m.in.: Adama Astona, Wiery Gran i Mieczysława Fogga.

O godz. 19.00 na tej scenie odbędzie się również koncert: "Miłość Ci wszystko wybaczy". Przedwojenne szlagiery wykonają Artur Gadomski, Maciej Miecznikowski, Lala Czaplicka, Alensandra Borkiewicz i Affabre Concinui.

Między godziną 16.00-20.00 na Krakowskim Przedmieściu niedaleko Hotelu Bristol odbędą się scenki sytuacyjne nawiązujące do lat 20-tych XX wieku realizowane przez grupę rekonstrukcyjną Warszawiaki.

O godzinie 20:00 odbędzie się premiera online koncertu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej pt. „Sentymentalny Fajf”. Organizatorem wydarzenia jest Stołeczna Estrada, która pragnie w ten sposób zachęcić widzów do świętowania jubileuszu 100-lecia Bitwy Warszawskiej we własnych domach.

15 sierpnia o godz. 17.30 z Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego odleci "lis" - balon (replika Montgolfiery) z kilkunastometrową biało-czerwoną flagą. Reszta balonów będzie startowała od 14 do 16 sierpnia w różnych punktach stolicy.

Na stadionie PGE Narodowy w godzinach wieczornych odbędzie się pokaz multimedialny "1920. Wdzięczni bohaterom". Minister kultury Piotr Gliński zapowiada, że będzie to spektakularne widowisko historyczne, jakiego dotąd jeszcze nie było. – „Dzięki wykorzystaniu ikonografii, wizualizacji, animacji komputerowych, technik projekcyjnych, fotograficznych i filmowych materiałów archiwalnych, komentarzy narratora oraz scen aktorskich i grup rekonstrukcyjnych widzowie poznają bohaterów, przebieg bitwy i sytuację międzynarodową.”. Oprawę muzyczną przygotuje Orkiestra Polskiego Radia. Będą grane utwory Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, Romana Kołakowskiego w wykonaniu m.in. Olgi Szomańskiej, Macieja Balcara, Mateusza Ziółko czy Michała Kowalonka. Na wydarzeniu pojawi się kilkudziesięciu artystów i setki rekonstruktorów, a także konie i pojazdy historyczne. Nie zabraknie też tradycyjnych pieśni żołnierskich i patriotycznych, które wykona chór Sound'nGrace. Na scenie wystąpią też Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Piotr Cugowski i Kasia Cerekwicka.

Premiera widowiska "1920. Wdzięczni bohaterom" odbędzie się 15 sierpnia o godz. 20.30 i będzie powtarzana (w skróconej wersji) od 20 do 23 sierpnia. Cena biletu to 10 zł.

Wejściówki można kupić online na stronie www.1920.pgenarodowy.pl

 

MKiDN mówi o tym, że każdy uczestnik wydarzenia zobowiązany jest do dezynfekcji rąk, a także zakrywania nosa i ust do czasu zajęcia miejsca na trybunach oraz podczas poruszania się po obiekcie.

Premierowy pokaz na PGE Narodowym będzie transmitowany na antenie TVP.


 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda