mobile

13 sierpnia odbył się Dzień Pamięci Starówki

W czwartek, 13 sierpnia odbył się Dzień Pamięci Starówki. Wydarzenie rozpoczęło się od godziny 16:00 przy placu Zamkowym 15/19 od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy w miejscach pamięci narodowej na terenie Starego i Nowego Miasta. Spacer zakończył się na złożeniu kwiatów przy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ulicy Sanguszki 1. O godzinie 17:30 rozpoczęła się główna uroczystość przy głazie upamiętniającym wybuch tzw. czołgu-pułapki przy ulicy Kilińskiego 3. Po uroczystości miała miejsce msza święta za poległych w Powstaniu Warszawskim w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela przy ulicy Świętojańskiej 8.

Tomasz Ściskalski
13 sierpnia odbył się Dzień Pamięci Starówki

Obchody Dnia Pamięci Starówki rozpoczęły się o godzinie 16:00 przy placu Zamkowym 15/19 od spaceru po miejscach pamięci narodowej na terenie Starego i Nowego miasta oraz złożenia kwiatów i zapalenia zniczy, odegrania na trąbce przy każdym z miejsc pamięci pieśni z okresu Powstania Warszawskiego oraz wykonania komentarza historycznego dotyczącego odwiedzanych miejsc pamięci.

Spacer zakończył się przy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ulicy Sanguszki 1. Następnie o godzinie 17:30 rozpoczęła się uroczystość główna przy głazie upamiętniającym wybuch tzw. czołgu-pułapki przy ul. Kilińskiego 3. Uroczystość była prowadzona przez Romana Czejarek. Teren uroczystości został wygrodzony ze względu na sytuację epidemiczną i w trosce o bezpieczeństwo uczestników.

Organizatorzy i osoby zaproszone opowiadały o czołgu-pułapce, przez którego wybuch podczas powstania przy ulicy Kilińskiego zginęło około 300 powstańców i cywili. Mowa była także o heroizmie Powstańców w trakcie trwania walk oraz o 63 dniach wolności. Na miejscu pojawili się goście, między innymi pan Leszek Żukowski, pseud. „Antek” - profesor nauk technicznych, żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego oraz więzień obozów koncentracyjnych, pan Ryszard Ostrowski, Marcin Rolnik, Przedstawiciele organizacji powstańczych, posłowie na Sejm RP oraz Senatorowie RP, Wiceprzewodniczący rady miasta Warszawy, Artur Jóźwik - dyrektor kultury m.st. Warszawy oraz przedstawiciele Kościoła. Najpierw wypowiedział się profesor Leszek Żukowski, następnie mikrofon został przekazany Marcinowi Rolnik, potem swoją wypowiedź miał Krzysztof Górski oraz Ksiądz Bogdan Bartold.

Po wypowiedziach uczestników złożono kwiaty pod pomnikiem czołgu-pułapki, następnie miał miejsce krótki koncert „Ilu nas w ciszy” w znacznej mierze oparty na tekstach Jacka Kaczmarskiego. Część z nich odnosiła się wprost do Powstania Warszawskiego, inne to ponadczasowe i uniwersalne przesłanie, odnoszące się do takich pojęć jak patriotyzm, wolność, wierność ideałom, odwaga, poświęcenie czy honor. W koncercie, który trwał 30 minut zostały zaprezentowane świetne utwory, takie jak „Kwestia odwagi”, „Czołg”, „Dylemat”, „Rozbite oddziały”, „Powrót”, „Ilu nas w ciszy”, oraz „Warszawo ma”. Wystąpili Klementyna Umer oraz Jacek Bończyk (wokal oraz gitara), Konrad Wantrych (pianino) oraz Wojciech Gumiński (kontrabas).

Uroczystość główna była transmitowana za pośrednictwem profilu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy w serwisie Facebook.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda