mobile
REKLAMA

193. rocznica Bitwy o Olszynkę Grochowską – będzie marsz do al. Chwały

W niedzielę, 25 stycznia przypada 193. rocznica Bitwy o Olszynkę Grochowską. Było to jedno z największych i najbardziej krwawych starć w Powstaniu Listopadowym. Dzięki niej został opóźniony rosyjski szturm na Warszawę. Na ten dzień zaplanowano wyjątkowe uroczystości. Powróci marsz do al. Chwały.

Natalia Karcz - Kaczkowska
193. rocznica Bitwy o Olszynkę Grochowską – będzie marsz do al. Chwały

Obchody 193. rocznicy Bitwy o Olszynkę Grochowską rozpoczną się uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem Najczystszego Serca Maryi na pl. Szembeka o godz. 12,30. Nabożeństwu będzie przewodniczył bp. diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński. Po zakończeniu uroczystości w kościele rozpocznie się marsz ul. Chłopickiego do al. Chwały w Olszynce Grochowskiej.

Tam zaplanowano część patriotyczno-wojskową – apel pamięci, salwa honorowa w wykonaniu kompani honorowej żołnierzy z Wojskowej Akademii Technicznej i złożenie kwiatów.  W wydarzeniu weźmie również udział orkiestra Wojska Polskiego.

O to, dlaczego pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach sprzed 193 lat jest ważne, zapytaliśmy Andrzeja Melaka, Prezesa Kręgu Pamięci Narodowej oraz Komitetu Katyńskiego.

- Powstanie Listopadowe to jeden ze składników naszej tradycji narodowej. Jest to przykład tego, że Polacy od wieków próbowali zrzucić pęta narzucone przez zaborców, w tym wypadku przez Rosję carską. Heroiczny bunt, heroiczna walka o uratowanie wolności Warszawy zaowocowała tym, że legenda o Powstaniu Listopadowym trwa już blisko 200 lat. W tamtym czasie najwięksi twórcy-muzycy, poeci, malarze – nie tylko Polscy, ale i europejscy wspierali ze wszech miar ten wybuch. W trakcie emigracji popowstańczej, której doświadczyli m.in. Słowacki, Chopin czy Mickiewicz starano się krzewić i utrzymać kulturę polską, wtedy gdy Polski nie było. Dlatego jest to ważne, żeby pamiętać o tamtych wydarzeniach. Zasługujemy na to jako Polacy. Kto pamięta o przeszłości, ten zasługuje na przyszłość. Były w historii narody, które o swojej przeszłości zapomniały i dziś już ich nie ma – podkreśla Andrzej Melak.

Po oficjalnych uroczystościach na jej uczestników będzie czekał gorący poczęstunek w postaci grochówki wojskowej.

 

fot. Alina Zienowicz Wikipedia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda