mobile

49. Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

25. listopada rozpoczął się I etap prestiżowego konkursu pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wczoraj, 2. grudnia odbył się koncert finalistów i laureatów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, a towarzyszyła im Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Marka Mosia.

Julia Ciećwierska
49. Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbywa się od 1968 roku i ma na celu promocje młodych pianistów - studentów uniwersytetów muzycznych i uczniów szkół muzycznych II stopnia.  Konkurs wyłonił wielu światowej sławy pianistów, wśród nich m.in. Janusz Olejniczak, Krystian Zimerman, Ewa Pobłocka, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Świtała, Rafał Blechacz.

Tegoroczne przesłuchania rozpoczęły się 25. listopada i trwały do 1. grudnia.  Uczestnicy przechodzili przez trzy etapy. Wydarzeniem przewodziła  Katarzyna Popowa-Zydroń, a w jury zasiadali : Ewa Bukojemska, Alicja Kledzik, Wojciech Świtała, Stefan Wojtas oraz Paweł Zawadzki. 2. Grudnia odbyły się koncerty laureatów i finalisty konkursu – Mateusza Krzyżanowskiego.  Do finałowego koncertu dołączyła Orkiestra Sinfonia Iuventus -  orkiestra zrzeszająca zdolnych i młodych muzyków.

 Podczas wydarzenia było widać przejęcie muzyków i ich zapał do pasji. Publiczność również, z zamkniętymi oczami,  przysłuchiwała się kompozycjom. Świetne również było zgranie orkiestry z finalistą. Zagrali mocne i szybkie kompozycje oraz wolne, spokojne i melancholijne. Widać wśród młodych artystów ambicje, która oby nigdy ich nie opuściła.

Źródła: pl.chopin.nifc.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda