mobile
REKLAMA

5 mln zł dla szkół na walkę z hałasem

Stołeczny ratusz rozpoczął pilotaż modernizacji akustycznej warszawskich szkół. Dzięki temu poprawi się komfort nauki uczniów oraz pracy nauczycieli. W projekcie uczestniczy dziewięć szkół.

Informacja prasowa/ Fot. E.Lach
5 mln zł dla szkół na walkę z hałasem

W trosce o uczniów i nauczycieli, władze Warszawy rozpoczynają projekt modernizacji szkół nastawiony na wyciszenie korytarzy, sal gimnastycznych, świetlic oraz poprawę akustyki w salach lekcyjnych. Problem hałasu dotyczy przede wszystkim budynków projektowanych w czasach, gdy kwestia komfortu akustycznego była pomijana. Dodatkowo, w szkołach podstawowych uczy się teraz więcej o dwa roczniki dzieci – to skutek ogólnopolskich zmian oświatowych. W skali Warszawy to o ponad 30 tysięcy więcej dzieci w budynkach szkolnych.
- Rządowa deforma oświaty pogorszyła warunki nauki w polskich szkołach. W budynkach przeznaczonych dla sześciu roczników uczniów szkół podstawowych, teraz musi się uczyć osiem. Uczniowie i nauczyciele spędzają w nich większość dnia. Chcemy poprawić komfort ich pracy, dlatego rozpoczęliśmy nowy projekt poprawiający akustykę – mówi Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy.
- Cały czas dbamy o jakość nauki w naszych szkołach, a zapewnienie uczniom przyjaznego otoczenia w szkole ma fundamentalne znaczenie dla ich sprawnego funkcjonowania i harmonijnego rozwoju. To przekłada się na wyniki w nauce. Po pilotażu chcielibyśmy uruchomić ogólnowarszawski program walki z hałasem w szkołach – zapowiada Małgorzata Żuber-Zielicz, radna Warszawy i przewodnicząca Komisji Edukacji.

Dobrym przykładem ursynowska szkoła
Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 340 przy ul. E. Lokajskiego 3 korzystają ze zmodernizowanych sal lekcyjnych, świetlic, korytarzy, stołówki, sali gimnastycznej. Na sufitach i częściowo na ścianach zostały zamontowane dźwiękochłonne płyty oraz panele ścienne ograniczające poziom hałasu. W każdym pomieszczeniu najpierw były przeprowadzone badania, jaką powierzchnię należy obudować tymi materiałami. W dużej sali gimnastycznej mogą teraz ćwiczyć równocześnie trzy zespoły uczniów i nie powoduje to ich dyskomfortu. W trakcie uroczystości szkolnych nie ma już efektu echa, które utrudniało słyszalność występów artystycznych. Na stołówce nie słychać drażniącego szurania krzeseł, czy głośnego odstawiania talerzy. Na korytarzach podczas przerwy uczniowie sami widzą, jak głośno się zachowują. Tak dzieje się dzięki zamontowanym elektronicznym uszom, które wskazują, jaki jest poziom hałasu. W salach lekcyjnych znacznie zmniejszył się poziom pogłosu i zwiększyła się zrozumiałość mowy. Dzięki temu poprawiła się jakość nauczania i zdolność przyswajania wiedzy przez uczniów.

Na początek dziewięć szkół
W pilotażu bierze udział dziewięć warszawskich szkół z różnych dzielnic, które w różnym zakresie będą poprawiały akustykę. Liczba uczniów w tych szkołach jest różna - od niespełna 500 do ponad 900. W najbliższym czasie powstaną projekty oparte na ekspertyzach akustycznych. Modernizacja będzie dotyczyła m.in. korytarzy, sal gimnastycznych, świetlic, sal lekcyjnych w tym językowych po biblioteki.

Ciszej, efektywniej, bezpieczniej
Nadmierny hałas obniża koncentrację, zdolność zapamiętywania i nie pozwala odpocząć dzieciom i nauczycielom podczas przerw lekcyjnych. Poprawa akustyki w salach lekcyjnych ułatwia percepcję uczniów i pozwala nauczycielom na niemęczące operowanie głosem. To jest szczególnie ważne w klasach dzieci najmłodszych, które uczą się poznawać i rozróżniać dźwięki oraz w pracowniach językowych.

Inwestycje i modernizacje
W Warszawie subwencja pokrywa mniej niż połowę wydatków edukacyjnych. Do każdej złotówki z MEN, dokładamy drugą. Budżet przeznaczony na stołeczną oświatę, łącznie z inwestycjami, wynosi 4,29 mld zł, w tym:
- 2,50 mld zł to środki finansowe Warszawy,
- 1,79 mld zł to subwencja z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Pomimo tej trudnej dla budżetu miasta proporcji, od 2007 r. zbudowaliśmy 39 przedszkoli i 15 szkół, wiele zmodernizowaliśmy. W tym i przyszłym roku zakończy się budowa 11 przedszkoli i trzech szkół. Przypomnijmy, od września uczniowie korzystają z nowej szkoły w Ursusie przy ul. Dzieci Warszawy (nowoczesny budynek z dwiema salami sportowymi, trzema boiskami oraz dwoma placami zabaw, koszt 34 mln zł). W szkole zastosowano nowatorskie rozwiązania. Na przykład, główne ciągi komunikacyjne oraz dwie sale sportowe w budynku mają sufity tłumiące dźwięk. Dzięki temu odczuwalny przez uczniów poziom hałasu jest znacznie mniejszy.

W Warszawie, w tym roku tylko na remonty przeznaczyliśmy aż 122 mln zł. To więcej niż w poprzednich latach (2017 – 116, 5 mln zł, 2016 - 98,5 mln zł). Prace trwały w 433 placówkach, w tym w ponad 260 szkołach i blisko 140 przedszkolach. Ich zakres był szeroki; od malowania ścian, wymiany podłóg, przez kompleksowe remonty sal gimnastycznych, placów zabaw i stołówek, po wymianę okien, ocieplanie elewacji, dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Fot. E.Lach -  W.Paszyński, wiceprezydent Warszawy na konferncji o walce z hałasem.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda