Anna Tomasik - “Spotkanie z interesującym człowiekiem”
Anna Tomasik była gościem “Spotkania z interesującym człowiekiem” w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie. Zapowiedziała także swój debiutancki tomik poezji.

W czwartek, 8 maja w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ul. Armii Ludowej 9 odbyło się spotkanie z cyklu “Spotkanie z interesującym człowiekiem”, autorstwa Tadeusza Frysia. Gościem była Anna Tomasik, dziennikarka, konferansjerka, poetka i autorka tekstów piosenek. Wielka fanka Anny Jantar. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.
W 2014 roku otrzymała Dyplom z Podziękowaniami od Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego „za aktywne działanie na rzecz krzewienia postaw obywatelskich, odpowiedzialności społecznej biznesu i wolontariatu wśród mieszkańców południowych dzielnic Warszawy”. W 2021 roku uhonorowana została Medalem 40-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego za artystyczny projekt o charakterze patriotyczno-sakralnym „Zawsze Wierni Ojczyźnie”. Laureatka Złotego Pióra Południa za dziennikarstwo w prasie obywatelskiej, a także nominowana do tytułu Osobowość Roku 2022 w kategorii Kultura. Pisała teksty piosenek dla Shazzy, zespołu KADAR i Anny Żebrowskiej.
Życie i twórczość Anny Tomasik
Anna Tomasik uczyła się śpiewu od najmłodszych lat. Jej nauczycielem był prof. Aleksander Ryłko. W 1983 roku wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Talentów “Każdy głos na wagę złota” organizowanym przez ZPR w Poznaniu. Śpiewała także polskie covery dla gości zagranicznych w Sali Vistula hotelu “Forum” w Warszawie. Ze śpiewania jednak zrezygnowała.
– Uznałam, że są ludzie, którzy zdecydowanie lepiej śpiewają niż ja, więc tą przestrzeń na estradzie niech wypełnią oni. Nigdy nie zastanawiałam się też „co by było, gdyby”. Uważam, że wszystko dzieje się po coś, i że wszystko w życiu ma swoje miejsce i swój czas. Dzisiaj myślę, że śpiewanie nie było mi pisane – zdradza Anna Tomasik.
W 1989 roku zainicjowała działalność Klubu Muzycznego im. Anny Jantar przy Państwowym Przedsiębiorstwie “Polskie Nagrania” w Warszawie. Był to pierwszy w Polsce fan club artysty z siedzibą przy wytwórni płytowej. W latach 1990-2005 była redaktorką naczelną magazynku “Muza” wydawanego przez ten właśnie fan club.
– W moim domu rodzinnym cały dzień leciała muzyka, czasami nawet do znudzenia. Mieliśmy również swoją rodzinną top listę przebojów. Na okrągło słuchaliśmy Jarockiej, Jantar, Maryli Rodowicz, Janusza Laskowskiego, Krzysztofa Krawczyka. Miłość do muzyki zaszczepił we mnie tata, który kolekcjonował płyty winylowe i pocztówki dźwiękowe. Właśnie od tego to się wszystko zaczęło. Ja pokochałam Annę Jantar. Przy jej piosenkach budziłam sie i zasypiałam. I to uwielbienie do tej piosenkarki pozostało do dzisiaj. Z ogromnym sentymentem wciąż wracam do jej archiwalnych nagrań. I cieszę się, że kolejne pokolenia odkrywają piosenki Bursztynowej Dziewczyny – dodaje Anna Tomasik.
W 1991 roku napisała swój pierwszy tekst o tematyce muzycznej do tygodnika dla dzieci i młodzieży “Płomyk”.
W latach 1995-1997 współtworzyła linię programową czasopisma “Super Disco”, poświęconemu nurtowi muzycznemu disco polo, który dopiero zaczął się rozwijać w Polsce. Wtedy też Shazza włączyła do swojego repertuaru dwie piosenki z jej tekstami: „Zakochaj się we mnie jeszcze raz” i „Romansów świat”.
W 2000 roku zaczęła po raz pierwszy publikować swoje wiersze pod pseudonimem… Anna Greyman.
– Wymyśliłam sobie, że wiersze będę prezentować pod pseudonimem. Dlaczego? Bo chciałam, żeby moja działalność dziennikarska była oddzielona od twórczości poetyckiej – tłumaczy.
W październiku 2022 roku kompozycja Dariusza Gajdy z jej tekstem “Czas na zmiany” znalazła się na płycie duetu muzycznego KADAR, a singiel ten promował ich album “Woda i Ogień”. W 2023 roku miała swój debiut kompozytorski. Piosenka “Nie wszystko w życiu można mieć” z jej tekstem i muzyką znalazła się w repertuarze Anny Żebrowskiej. Utwór znajdował się przez trzy tygodnie na pierwszym miejscu listy przebojów portalu “Polskie Piosenki” i ostatecznie zdobył tytuł Złotego Hitu.
W tym roku Anna Tomasik planuje wydać debiutancki tomik poezji „To Twoja Miłość wypatrzyła mnie...”. Będzie on dedykowany jej mentorowi i przyjacielowi – nieżyjącemu już – Januszowi Trzaskowskiemu, niegdyś szefowi Wytwórni Płyt Gramofonowych P.P. „Polskie Nagrania”. W tomiku możemy spodziewać się wstępu od Izy Witkowskiej-Martynowicz (dziennikarka i redaktorka, specjalistka ds. komunikacji z mediami i PR) oraz recenzji twórczości poetyckiej Anny Greyman autorstwa zaprzyjaźnionych z nią osób ze świata sztuki, w tym: Andrzeja Frajndta (piosenkarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, dziennikarz, wokalista legendarnej grupy PARTITA), Jolanty Kubickiej (piosenkarka), Małgorzaty Kalinowskiej-Pohl (pisarka, poetka, dramaturg), Filipa Borowskiego (polski satyryk, tekściarz, aktor, konferansjer, założyciel i szef kabaretu „Filip z konopi” Filipa Borowskiego) i Bartosza Kuśmierskiego (artysta fotografik, autor sesji fotograficznych największych gwiazd polskiej sceny muzycznej).
Autorka zdradziła, że na czytelników czeka też bonus, który nie był planowany. I zapewnia, że będzie to gratka dla fanów Anny Jantar.
Wydawcą tomiku jest Polskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne TOP-ART.
- Tym tomikiem i tą dedykacją zamykam pewien bardzo ważny rozdział w moim życiu. To takie podsumowanie w formie poetyckiej tego, co było, co się już zdarzyło, no i od czego się wszystko zaczęło. I mam tutaj na myśli nie tylko uczucia względem drugiego człowieka, ale i emocje związane z „odkrywaniem” chociażby swoich artystycznych pasji. Będzie to pierwszy i zarazem ostatni mój tomik poezji w takiej właśnie formie - zaznacza Anna.
Na łamach Informatora Stolicy od lat mogą Państwo czytać teksty Anny Tomasik. Redkacja Informatora Stolicy objęła patronatem medialnym tomik poezji „To Twoja Miłość wypatrzyła mnie...”. Anno gratulujemy!