mobile
REKLAMA

Bezpieczna droga do szkoły: ulica Koncertowa zamknięta dla samochodów

Ulica Koncertowa na Ursynowie stała się „Szkolną ulicą” od piątku, 20 października. Rano nie ma tam ruchu samochodowego, a dzieci mogą bezpiecznie dojść do Szkoły Podstawowej nr 303 pieszo, rowerem lub hulajnogą. To już kolejne takie rozwiązanie w Warszawie

Jakub Bielawski
Bezpieczna droga do szkoły: ulica Koncertowa zamknięta dla samochodów

Ulice tylko dla uczniów?

W celu poprawy bezpieczeństwa uczniów i ograniczenia zanieczyszczenia powietrza, niektóre ulice w pobliżu szkół są zamykane dla ruchu samochodowego w godzinach szczytu. To rozwiązanie, znane z wielu miast na świecie, cieszy się poparciem władz i mieszkańców Warszawy oraz innych polskich miast. Dzięki „szkolnym ulicom” dzieci mogą bezpiecznie dojść do szkoły pieszo lub rowerem, a rodzice mogą zaoszczędzić czas i pieniądze na paliwo.

Szkoła też ma swoje godziny szczytu

Jedną z największych szkół podstawowych jest Szkoła Podstawowa nr 303, która ma dwie lokalizacje przy ul. Koncertowej. Każdego ranka, w godzinach 7.30 – 8.30, przed szkołą panuje duży ruch. Około 45 samochodów próbuje zaparkować przed wejściem do budynku nr 4, gdzie uczą się starsze klasy.

W tym samym czasie, prawie 360 osób – uczniowie, rodzice, nauczyciele i mieszkańcy – przechodzi przez tę przestrzeń pieszo. Z nich, około 90 kieruje się do budynku nr 4, a reszta do budynku nr 8, gdzie uczą się najmłodsi. Ta sytuacja stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci i utrudnia poruszanie się po okolicy. Dlatego powstało rozwiązanie, jakim jest „Szkolna ulica”, która ma na celu uporządkować ruch i zapewnić spokój wszystkim użytkownikom.

Co się zmieni na „Szkolnej ulicy”?

Od poniedziałku do piątku, w godzinach 07.30 – 09.00, odcinek ulicy Koncertowej przy wejściu do budynku Koncertowa 4 jest zamknięty dla samochodów. Wyjątkiem są pojazdy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 18. Rodzice i nauczyciele mogą korzystać z parkingu nieopodal szkoły, przy obiektach sportowych.

Dodatkowo, wprowadzono „strefę zamieszkania” w rejonie budynku szkoły, która ma zapobiec nieprawidłowemu parkowaniu i zwiększyć widoczność pieszych. Dzięki temu, piesi będą czuli się bezpieczniej nie tylko w godzinach szczytu. Po południu liczba samochodów również powinna się zmniejszyć. To nie jest pierwsza „szkolna ulica” w Warszawie – podobne rozwiązanie funkcjonuje przy Szkole Podstawowej nr 323. Straż Miejska nadzoruje przestrzeganie nowych zasad ruchu drogowego.

fot.UD Ursynów

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda