mobile
REKLAMA

Bezpłatna pomoc psychologiczna dla warszawiaków

Warszawa wspiera swoich mieszkańców w przezwyciężaniu kryzysów życiowych, w tym tych emocjonalnych. Już od 2016 r. działa Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej czyli instytucja, w której warszawiacy bezpłatnie uzyskują pomoc

Informacja prasowa
Bezpłatna pomoc psychologiczna dla warszawiaków

Warszawa z pomocną dłonią w sytuacjach kryzysowych

Prezydent m.st. Warszawy powołał specjalny zespół specjalistów czuwających nad działaniami miasta, zdecydował też o uruchomieniu numeru telefonu dla osób mających myśli samobójcze.

– Stan zdrowia psychicznego naszej populacji się pogarsza, zwłaszcza wśród młodzieży. Pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, emocje związane z polityką też przyczyniły się do tego, że mamy poważny problem. Młodzież, nauczyciele i psychiatrzy informują mnie, że sytuacja jest naprawdę trudna. Niestety docierają do nas także te najbardziej dramatyczne wieści o próbach samobójczych i samobójstwach. Stąd moja decyzja, żeby ten temat traktować jeszcze bardziej poważnie oraz o uruchomieniu całodobowego numeru telefonu dla osób dorosłych w kryzysie samobójczym 511 200 200 – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

– Szereg inicjatyw podejmowanych przez miasto jako wsparcie osób w kryzysie emocjonalnym funkcjonuje od lat. To działania systemowe i kompleksowe, a co najważniejsze skuteczne. Rada Miasta wspiera i wspierać będzie takie działania – powiedziała Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Specjaliści służą wsparciem w trudnych sytuacjach

W lipcu zakończył się pierwszy etap prac zespołu roboczego ds. wypracowania rekomendacji w zakresie wsparcia mieszkańców Warszawy doświadczających różnego rodzaju kryzysów emocjonalnych. Do zespołu zaproszono specjalistów pracy z osobami w kryzysie emocjonalnym, suicydologów, ekspertów reprezentujących środowiska akademickie i organizacje pozarządowe oraz przedstawicieli biur i jednostek m.st. Warszawy. Łącznie nad rekomendacjami pracowało 16 przedstawicieli z 11 podmiotów.

– W szerokim gronie specjalistek i specjalistów, z różnych dziedzin, od zdrowia po edukację, pomoc społeczną i bezpieczeństwo, wypracowywaliśmy rekomendacje, które naszym zdaniem należy jak najszybciej wdrożyć w zakresie wsparcia osób w kryzysie emocjonalnym – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Całodobowa linia dla potrzebujących

W wyniku prac zespołu ustalono, że należy możliwie najczęściej przypominać mieszkankom i mieszkańcom, gdzie mogą zwrócić się o pomoc, dlatego już teraz zaplanowano kolejne kampanie informacyjne, by każdy wiedział, gdzie otrzyma wsparcie w kryzysowym momencie. Zdecydowano także o uruchomieniu specjalnego numer telefonu Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej dla osób dorosłych z Warszawy w kryzysie emocjonalnym, szczególnie tych zagrożonym samobójstwem. Numer 511 200 200 jest czynny całodobowo, siedem dni w tygodniu i jest obsługiwany przez psychologów, terapeutów i pracowników socjalnych.

– Wiele z tych rekomendacji dotyczy szkół, bo to miejsca gdzie możemy szybko i skutecznie wychwycić kryzysy emocjonalne młodych ludzi. Nasi nauczyciele i nauczycielki już od dawna są szkoleni i uwrażliwiani na to, że najmłodsi warszawiacy są w kryzysie. Nasze działania są i będą kierowane także do rodziców, tak by udzielać kompleksowego wsparcia. Już teraz do szkół trafiły ulotki, w których informujemy, gdzie można uzyskać wsparcie – mówiła Dorota Łoboda, radna m.st. Warszawy.

– Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej od lat bezpłatnie wspiera mieszkańców świadcząc pomoc w trzech lokalizacjach. Nasze działania skoncentrowane są wokół osób dorosłych, które doświadczają trudności życiowych takich jak utrata bliskich, pracy czy przemoc domowa. Teraz będziemy także obsługiwać numer dla osób w kryzysie samobójczym 511 200 200, pod którym dyżurować będą nasi specjaliści – mówiła Katarzyna Sękowska-Świątkiewicz, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: woik.waw.pl.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda