mobile

Bliskie spotkania z przyrodą w Łazienkach

Jeśli chcesz poznać łazienkowską faunę i florę oraz spędzić czas na świeżym powietrzu, weź udział w nowym cyklu weekendowych spotkań. Doświadczeni przyrodnicy oprowadzać będą po najpiękniejszych zakątkach łazienkowskich ogrodów i opowiadać ciekawostki z życia ich mieszkańców.

Informacja prasowa/ fot. Paweł Czarnecki
Bliskie spotkania z przyrodą w Łazienkach

Ogrody Łazienek Królewskich to 76 hektarów terenów zielonych w samym sercu miasta. Można tu obcować z przyrodą wśród niemal dziesięciu tysięcy drzew, z których najstarsze mają nawet 200 lat, a także wśród setek innych gatunków roślin i zwierząt. Tajemnice skomplikowanego ekosystemu odsłonią przed uczestnikami spotkań doświadczeni przyrodnicy. Zapraszamy dzieci i dorosłych. Każde ze spotkań potrwa 1,5 godziny. Nie obowiązują zapisy, opłata wynosi: 10 zł - osoba dorosła, 3 zł - dziecko. Prosimy o przybycie 10 minut przed wydarzeniem w celu zakupu biletu. Miejsce zbiórki: przy kasie Pałacu na Wyspie.

TEMATY I TERMINY "BLISKICH SPOTKAŃ Z PRZYRODĄ W ŁAZIENKACH"

"Czy dzięcioł leczy drzewa?"
28 lipca, godz. 13.00, miejsce spotkania: przy kasie Pałacu na Wyspie

Spotkanie poświęcone będzie dzięciołom, dla których pełne starych drzew ogrody Łazienek Królewskich to prawdziwa ostoja. Można tu spotkać aż pięć gniazdujących i bytujących przez cały rok gatunków. Uczestnicy spotkania przekonają się, jak niezwykłą grupą ptaków są dzięcioły. Wspólnie też potwierdzą lub obalą mit o roli dzięcioła jako leśnego "doktora".

"Obcy w wielkim mieście"
4 sierpnia, godz. 13.00,
miejsce spotkania: przy kasie Pałacu na Wyspie

Uczestnicy spotkania wezmą udział w pełnym ciekawostek spacerze przyrodniczym, poświęconym obcym gatunkom roślin i zwierząt, które występują w Łazienkach Królewskich. Poznają okazy flory, których na próżno szukać w polskich lasach, oraz przedstawicieli fauny, którzy nie mogli się znaleźć w łazienkowskich ogrodach samodzielnie.

"Czy zawsze ruda Basia?"
11 sierpnia, godz. 13.00, miejsce spotkania: przy kasie Pałacu na Wyspie

Tak dużego zagęszczenia wiewiórek jak w Łazienkach Królewskich nie ma w żadnym warszawskim parku, a nawet w okolicznych lasach. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, skąd wynika duża liczba tych rudzielców. Poznają również obyczaje wiewiórek i mnóstwo ciekawostek z ich niezwykle barwnego życia.


Prowadzący spotkania z przyrodą:
Łukasz Wardecki - zafascynowany światem roślin i zwierząt ornitolog z pasji, obrączkarz ptaków, edukator przyrodniczy, student Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW. Od 2015 r. prowadzi badania na temat ptaków wodnych w Łazienkach Królewskich. Odpowie na pytania związane z dendrologią, architekturą krajobrazu, ekologią i leśnictwem.

Fatima Hayatli - ornitolog, obrączkarz, edukator przyrodniczy, studentka Wydziału Leśnego oraz Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW. Uczestniczy w pracach terenowych Warszawskiego Zespołu Obrączkarskiego TRIDACTYLUS. Oprócz ornitologii, interesuje się światem roślin oraz fotografią.

Oliwia Karpińska - ornitolog z pasji i zawodu, doktorantka SWGGW na co dzień zaangażowana w badania ptaków w Puszczy Białowieskiej i w warunkach miejskich. Interesuje się też etnobotaniką oraz edukacją przyrodniczą.

Źródło: Muzeum Łazienki Królewskie
Fot. Paweł Czarnecki (https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/bliskie-spotkania-z-przyroda-w-lazienkach)

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda