mobile
REKLAMA

Budżet Warszawy 2023: kolejny rok z niższymi dochodami

Rada m.st. Warszawy przyjęła dzisiaj budżet miasta na kolejny rok oraz Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2023-2050. Przyszły rok będzie kolejnym, w którym dochody miasta spowodowane niekorzystnymi zmianami w prawie będą niższe. Do tego dochodzi wysoka inflacja, która zwiększa koszt realizacji wielu inwestycji.

informacja prasowa
Budżet Warszawy 2023: kolejny rok z niższymi dochodami

– Jest godzina 20:30. Budżet m.st. Warszawy na 2023 r. został właśnie przyjęty. Czasy są trudne, ale zapewniliśmy środki na kluczowe programy i inwestycje. Bo nawet w tym trudnym czasie chcemy i będziemy nadal rozwijać stolicę. Dziękuję radnym za dyskusję i przyjęcie uchwały budżetowej – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

– Budżet na 2023 r. jest dowodem na wyjątkową efektywność pracy prezydenta i rady. Został przygotowany tak, by ograniczyć negatywny wpływ rządowych pseudoreform na codzienne życie warszawianek i warszawiaków. Rząd nieustannie drenuje samorządowe finanse, zwłaszcza budżet Warszawy. Mam nadzieję, że ostatecznie dochody okażą się wyższe od planowanych. Na pewno będziemy o to zabiegać – mówi Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu PO w Radzie m.st. Warszawy.

Przyszłoroczne dochody miasta zaplanowano na poziomie 20,2 mld zł. Będą one mniejsze od tegorocznych o 826 mln zł, a od tych sprzed dwóch lat – o 1,4 mld zł. Wydatki sięgną 24,4 mld zł, co spowoduje deficyt w wysokości 4,1 mld zł. Będzie to największy deficyt budżetowy na przestrzeni ostatnich 15 lat.

Główną przyczyną takiego bilansu są zmiany w PIT wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. W przyszłym roku dochody miasta z tego tytułu będą niższe o 285 mln zł niż te w roku obecnym oraz niższe aż o 1,1 mld zł w stosunku do 2021 r. Rządowa rekompensata pokrywa jedynie niecałe 33 proc. ubytku dochodów z PIT.

Jednocześnie, mimo spadających wpływów miasta, rośnie wysokość Janosikowego, które Warszawa musi wpłacać do państwowej kasy. W przyszłym roku będzie to 1,4 mld zł czyli o 116 mln więcej niż obecnie.

Na te wszystkie problemy nakłada się rosnąca inflacja, która zwiększa koszty realizacji miejskich inwestycji. Rosną też koszty energii – w przyszłym roku wzrost wydatków z tego tytułu sięgnie 204 mln zł.

Co w przyszłorocznym budżecie?

Największe wydatki w przyszłym roku, podobnie jak w latach poprzednich, zaplanowano na edukację oraz transport. Warszawa po raz kolejny dopłaci do subwencji oświatowej. Wyda też o 919 mln zł więcej niż obecnie na komunikację miejską.

Mimo niepewnej sytuacji gospodarczej i coraz trudniejszej sytuacji finansowej miasta, w budżecie zachowano wysokie nakłady na inwestycje. Wśród tych największych pojawiają się m.in. budowa II linii metra, budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, rozbudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli, budowa szkoły przy ul. Świderskiej oraz zespołu szkolno-przedszkolnego w rejonie ul. Hennela.

fot. E.Lach/um warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda