mobile
REKLAMA

Chcą zwiększenia wysokości mandatu za nielegalne parkowanie

Społecznicy wzięli na swój celownik przepisy dotyczące kwestii parkowania. Sprawdzili, jak dziś regulowana jest ta kwestia przeprowadzając nietypowy happening. Zaparkowali auto na pl. Pięciu Rogów, na który nie można wjeżdżać samochodem. Po kilku dniach pojazd stał w tym samym miejscu, jedne co się zmieniło to mandat włożony za wycieraczkę w wysokości 100 zł.

oprac. NKK
Chcą zwiększenia wysokości mandatu za nielegalne parkowanie

Aktywista miejski ze Szczecina, Szymon Nieradka znany jest z tego, że walczy z patologiami w ruchu drogowym. Tym razem pojawił się w Warszawie, aby mówić o problemach z patoparkowaniem.

Zaparkował auto w miejscu do tego niedozwolonym, na pl. Pięciu Rogów. Pozostawił go tam na kilka dni. - Zaparkowany nielegalnie na reprezentacyjnym placu samochód to rodzaj demonstracji, mający uprzytomnić władzom, jak źle skonstruowane jest polskie prawo - zaparkowawszy nielegalnie auto sam zgłosiłem się do straży miejskiej po mandat, który wynosi jedynie 100 PLN – wyjaśnia Nieradka i wskazuje, że jest to koszt porównywalny z opłaceniem dwóch dób legalnego parkowania - To nie wina straży miejskiej, prezydenta Rafała Trzaskowskiego ani żadnego innego samorządowca. Takie jest prawo. Przez te kilka dni rozmawiałem z kilkunastoma patrolami straży miejskiej. W sumie przyznają mi rację i trochę kibicują, bo sami na co dzień mają problemy z archaicznym prawem. Patrole policji oddalały się po stwierdzeniu faktu, że jestem już ukarany – wyjaśnia Nieradka.

Jakie są postulaty aktywistów?

- Po pierwsze, mówimy dość de facto darmowemu parkowaniu poza legalnymi miejscami w Strefach Płatnego Parkowania – podkreślał Nieradka. Postuluje również, aby postój pojazdu w całości na chodniku był możliwy wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Ponadto sugeruje, aby zwiększyć minimalną kwotę mandatu za wykroczenia związane z parkowaniem ze 100 do 300 zł i to nie wszystko uważa, że powinien być stosowany mechanizm „recydywy”. Chce również, aby w prawie o ruchu drogowym został zapisany zakaz niszczenia lub uszkadzania roślinności.

Postulaty aktywisty popierają m.in. przedstawiciele Zielonych, czy partii Razem. Na dzisiejszej konferencji obecna była posłanka Paulina Matysiak, która jest wiceprzewodniczącą sejmowej Komisji Infrastruktury. I to ona zadeklarowała, że że przedstawiona przez Nieradkę Miejska Agenda Parkingowa stanie się wkrótce agendą polskiego parlamentu.

 

fot. mat.pras.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda