mobile
REKLAMA

Co piąte dziecko na Mazowszu ma nadwagę lub otyłość. Samorząd województwa stawia na edukację i sport

Nadwaga i otyłość to coraz większy problem wśród dzieci i młodzieży na Mazowszu. Z badań przeprowadzonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny na zlecenie samorządu województwa wynika, że co piąty uczeń ma za dużą masę ciała. Przyczyną jest nie tylko nieprawidłowe żywienie, ale też brak aktywności fizycznej

Jakub Bielawski
Co piąte dziecko na Mazowszu ma nadwagę lub otyłość. Samorząd województwa stawia na edukację i sport

Wyniki zleconego badania są alarmujące!

Badanie dotyczyło 1642 uczniów klas 6–8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz prawie 700 rodziców i nauczycieli z województwa mazowieckiego. Jego wyniki zostały przedstawione we wrześniu br. podczas VI Mazowieckiego Przeglądu Zdrowia Publicznego. Z badań wynika, że na Mazowszu z otyłością lub nadwagą mierzy się co piąte dziecko! Sytuacja wygląda podobnie wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Jak czytamy w komunikacie samorządu województwa - w szkołach podstawowych 10,4% uczniów boryka się z nadwagą, a 9,4% z otyłością. W szkołach ponadpodstawowych co ósme dziecko (12,5%) cierpi na nadwagę, a 7,3% uczniów jest otyłych.

- Nadmierna masa ciała w tym okresie wpływa negatywnie na zdrowie i rozwój nie tylko w dzieciństwie, lecz także ma decydujący wpływ na zdrowie w życiu dorosłym. To problem nie tylko natury estetycznej. Dzieci z nadwagą i otyłością mają wyższe ryzyko chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, insulinooporność czy cukrzyca typu II. Nadmierna masa ciała może też negatywnie wpływać na relacje z rówieśnikami, stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz gorsze wyniki w nauce. Dlatego szczególnie ważne jest zapobieganie nadwadze i otyłości poprzez kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych od najmłodszych latpodkreśla koordynator Zespołu Dietetyków Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Justyna Zdzieborska.

Jak odżywiają się nasze dzieci?

Zła dieta to główny czynnik sprzyjający nadwadze i otyłości. Badanie pokazało, że dzieci i młodzież na Mazowszu nieprawidłowo się odżywiają, często pomijając śniadanie i sięgając po produkty szkodliwe dla organizmu. Według badania, co dziesiąte dziecko jadło zaledwie 1–2 posiłki w ciągu dnia. Codzienne spożywanie śniadań zadeklarowała tylko połowa uczniów, natomiast prawie 1/4 nie jadła śniadań w ogóle. Ponad połowa badanych nie spożywała owoców i warzyw. Chętnie wybierali mięso czerwone i przetworzone, za to unikali ryb. Często sięgali także po słone i słodkie przekąski czy produkty typu fast food.

- 17% uczniów szkół podstawowych i 10% szkół ponadpodstawowych zadeklarowało, że je codziennie lub częściej np. paluszki, krakersy, chipsy. Słodycze były spożywane raz dziennie lub częściej przez 1/3 młodszych i 1/4 starszych uczniów. Słodzone napoje były najczęściej wybierane kilka razy w tygodniu lub rzadziej przez około 80% uczniów. Co około dziesiąty uczeń spożywał wysoko przetworzone jedzenie typu fast food kilka razy w tygodniu lub częściej. Większość badanych (około 80%) robiła to nie częściej niż raz w tygodniu – informuje mazowiecki samorząd.

Dzieci zamiast ruchu wybierają ekrany

Brak ruchu to kolejny problem. W przypadku starszych uczniów zaobserwowano przeniesienie aktywności fizycznej ze szkoły na czas pozaszkolny. Dużą aktywność fizyczną w szkole deklarowało 16% uczniów, a poza domem 38%. Odsetek uczniów z małą aktywnością fizyczną w szkole wynosił 42%, a poza domem – 25%.

Jak wynika z badania, Około 40% młodszych i co trzeci starszy uczeń spędzał przed komputerem mniej niż 2 godziny, 6–8% uczniów spędzało przed komputerem ekstremalnie dużo czasu – powyżej 8 godzin. Przed ekranem telefonu – po jednej trzeciej uczniów spędzało 2–4 lub 4–6 godzin dziennie, a co dziesiąty badany 8 i więcej godzin dziennie!

Zdecydowana reakcja samorządu

Samorząd województwa mazowieckiego nie pozostaje jednak bierny wobec tego problemu. Stawia na edukację i profilaktykę. Na początku roku przeprowadzi konkurs i wybierze realizatorów cyklu lekcji o zdrowym żywieniu dla uczniów oraz warsztatów dla osób dorosłych. Planuje także realizację kampanii informacyjno-edukacyjnej „Talerz pełen zdrowia” w zakresie profilaktyki nadwagi i otyłości oraz innych chorób cywilizacyjnych. Kampania będzie trwała do końca 2024 r. i będzie obejmować około 12,5 tys. uczniów oraz około 700 rodziców, nauczycieli i pracowników szkół.

Samorząd Mazowsza inwestuje też w rozwój bazy sportowej. W ramach programu „Mazowsze dla sportu” dofinansowuje inwestycje sportowe w lokalnych samorządach. Kwota, jaką władze regionu przeznaczyły na ten cel w 2024 r., to aż 50 mln zł. Dzięki temu powstają nowe hale sportowe, siłownie plenerowe, skateparki czy korty tenisowe. Remontowane są też boiska szkolne i sale gimnastyczne.

- Bezpiecznie, atrakcyjnie i komfortowo – jeśli spełnimy te warunki, to najmłodsi chętniej będą spędzać czas aktywnie. Damy im szansę na rozwijanie pasji sportowych, a także zachęcimy ich do prowadzenia zdrowego stylu życia. Na tym nam zależy i do tego będziemy dążyć – zaznacza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Samorząd województwa mazowieckiego dba o zdrowie młodych Mazowszan i zachęca ich do prowadzenia zdrowego stylu życia. To ważne nie tylko dla ich dobrostanu, ale też dla przyszłości całego regionu.

fot.Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda