mobile
REKLAMA

Co robić, gdy dziecko nie chce myć zębów?

Mycie zębów to dla niektórych dzieci nie lada wyzwanie. Proponujemy sposoby, który pomogą rodzicom w pokonaniu tego oporu i sprawią, że mycie zębów stanie się przyjemnością.

Agata Mościcka
Co robić, gdy dziecko nie chce myć zębów?

Zaniedbane, mleczne zęby u dziecka mogą być przyczyną zmian próchniczych na nowo wyrastającym, stałym uzębieniu, które w efekcie może wymagać intensywnego leczenia. Aby tego uniknąć, należy zaszczepić w dziecku, od najwcześniejszych lat, nawyk systematycznej higieny jamy ustnej - najlepiej po każdym posiłku, a opcjonalnie dwa razy dziennie - rano i wieczorem.

Pierwsze zęby należy myć pastą, która zawiera stężenie fluoru mniejsze niż 1000 ppm. Aby zachęcić nasze dziecko do tej czynności, warto zakupić kilka różnokolorowych past. Wiele z nich ma wyjątkowo atrakcyjne dla dzieci smaki, takie jak na przykład coca-coli, gumy balonowej czy truskawek.

Dzieci uwielbiają gadżety, związane z ich ulubionymi kreskówkami. Dlatego też na pewno z radością udadzą się z rodzicami do sklepu po piękny kubek i szczoteczkę do zębów z wizerunkami filmowych bohaterów. Jeśli jednak nie chcesz przepłacać za tego typu akcesoria, ale chcesz sprawić, by mycie zębów stało się fantastyczną zabawą dla Twojej pociechy - możesz zakupić nietoksyczne i wodoodporne farby i wspólnie z dzieckiem pomalować jego kubek i szczoteczk w wybrane przez Was wzory i motywy.

Każde dziecko lubi konkursy. Dlatego też warto stworzyć kalendarz mycia zębów, w którym za każde prawidłowe wykonanie tej czynności, otrzyma ono jeden punkt. Jeśli Twoje dziecko zbierze odpowiednią ich ilość w tygodniu, wówczas możesz podarować mu skromny upominek np. ulubioną kolorowankę czy nowe kredki.

Pamiętajmy, że mycie zębów nie powinno kojarzyć się z przymusem i karami za jego niewykonanie. Przyniesie to odwrotny skutek od zamierzonego i zniechęci naszą pociechę do tej czynności - również w późniejszym, dorosłym już życiu. Do dzieci najłatwiej dotrzeć przez zabawę – warto o tym pamiętać, chcąc przekonać je do regularnej higieny zębów.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda