mobile

Cyberiada w Muzeum Techniki

W piątek, 13 listopada w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w PKiN rozpoczęła się III edycja Interaktywnego Festiwalu Robotów: Cyberiada. Oprócz oglądania zgromadzonych na wystawie robotów, dzieci i młodzież mogą wziąć udział w warsztatach z robotyki i druku 3D. Festiwal potrwa do 22 listopada.

Cyberiada w Muzeum Techniki

Pierwszy weekend festiwalu poświecony jest robotom latającym – dronom. Wśród wystawców są między innymi krakowska Akademia Górniczo – Hutnicza, która zaprezentuje swoją konstrukcję Aero Team ILK; Międzywydziałowe Koło Naukowe Flyers z Politechniki Śląskiej, Polska Grupa Zbrojna S.A, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych. Pośród licznych atrakcji Festiwalu będzie można zobaczyć imponujących rozmiarów bezzałogowy pojazd ratowniczy Florian, roboty medyczne wykorzystywane m.in. przy operacjach kardiochirurgicznych, a także roboty i podzespoły z Wojskowej Akademii Technicznej.

- Muzeum jest inkubatorem wspomnień. Wchodząc do muzeum widzimy stare radioodbiorniki, samochody i motocykle. Te rzeczy powodują, że  w osobach, które przychodzą, oglądają eksponaty – pobudzają się wspomnienia. Dlaczego o tym mówię przy Cyberiadzie? Chociażby dlatego, że to co dzisiaj jest nowoczesne, niebawem będzie tez w muzeum. Jako muzeum, jesteśmy tym pomostem pomiędzy historią a nowoczesnością. – powiedział Piotr Mady, p.o. Dyrektor Muzeum Techniki i Przemysłu NOT otwierając tegoroczną Cyberiadę.

-Wystawa ma charakter dynamiczny, czyli to co widzimy dzisiaj niekoniecznie będzie tym samym co zobaczymy jutro. Wystawcy będą prezentować różne eksponaty. Każdego dnia będziemy mogli praktycznie zobaczyć coś innego. Nie będzie brakowało atrakcji podczas trwania Festiwalu – powiedział Paweł Prange, współorganizator wystawy.

W drugim weekendzie Festiwalu (21-22 listopada) prezentowane będą roboty podwodne: CyberRyby, Śledzik i KH-100. W niedzielę 22 listopada odbędą się młodzieżowe ogólnopolskie zawody robotów klasy Line Follower analogowych oraz LEGO Line Follower.

Wśród atrakcji skierowanych do dzieci i młodzieży są warsztaty z budowy robotów oraz  druku 3D a także stanowiska  gier wideo o tematyce związanej z robotami.

-  Organizujemy Cyberiadę, po to aby co roku pokazywać to co dzieje się na Politechnikach, w uczelniach technicznych i kołach naukowych. Chcemy pokazywać to, nad czym studenci pracują. Myślę, że mało kto, oczywiście poza studentami, ma możliwość zobaczenia tych nowości. Pokazujemy też jak zdolną mamy młodzież. Liczymy też na to, że młodzież, która przychodzi do muzeum, „zarazi się” techniką i będzie chciała swoją wiedzę poszerzać na uczelniach technicznych. Jeżeli my jako muzeum stanowimy taki pomost, to jest nam z tego powodu ogromnie miło. – powiedział Piotr Mady.     

Organizatorem Festiwalu jest Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Patronat naukowy nad festiwalem objęli rektorzy: Politechniki Poznańskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Wojskowej Akademii Technicznej oraz dyrektor Międzynarodowego Stowarzyszenia Na Rzecz Robotyki Medycznej. Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Andrzej Sitko
 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda