mobile

Czy Pałac Saski i Pałac Brühla zostaną odbudowane?

Rząd chce odbudowy Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. Budynki te zniszczone zostały w czasie II wojny światowej. W odrestaurowanych obiektach w przyszłości miałyby się znaleźć siedziby Senatu oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Róża Paszkowska
Czy Pałac Saski i Pałac Brühla zostaną odbudowane?

Pałac Saski powstał w XVII wieku w miejscu obecnego Placu Piłsudskiego. Na początku XVIII wieku zakupiony został przez króla Augusta II i przebudowany jako element większego założenia urbanistycznego – Osi Saskiej ciągnącej się od Krakowskiego Przedmieścia do Koszar Mirowskich. Po upadku powstania warszawskiego, w dniach 27-29 grudnia 1944 roku, gmach został wysadzony w powietrze przez Niemców. Pozostałością po Pałacu Saskim jest kolumnada stanowiąca część pomnika – Grobu Nieznanego Żołnierza. Temat odbudowy historycznego budynku powracał wielokrotnie. Na terenie Placu Piłsudskiego przeprowadzone zostały wykopaliska archeologiczne, dzięki którym możliwe stało się rozpoznanie fundamentów oraz piwnic, które zachowały się pod poziomem gruntu. Za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego miasto przeznaczyło na odbudowę Pałacu Saskiego kwotę 200 milionów złotych. W 2008 roku kolejny prezydent miasta, Hanna Gronkiewicz-Waltz, rozwiązała umowę z wykonawcą, a temat rekonstrukcji pałacu odszedł w zapomnienie.

We wrześniu bieżącego roku Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej poparł inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy odnośnie odbudowy Pałacu Saskiego. Po rekonstrukcji obiekt ma przyjąć nazwę Pałacu Niepodległości. Symboliczny początek przedsięwzięcia został zaplanowany na 11 listopada 2018 roku. Kiedy faktycznie obiekt zostanie odbudowany – jeszcze nie wiadomo. Znane jest już natomiast przeznaczenie budynku. Miałby on w przyszłości stanowić siedzibę Senatu.

Wraz z Pałacem Saskim odbudowany zostać ma również Pałac Brühla, powstały w XVII wieku. Znajdował się on przy ul. Wierzbowej 1. Przed II wojną światową był siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Został wysadzony w 1944 roku razem z Pałacem Saskim. Po planowanej odbudowie obiekt ma stać się ponownie miejscem urzędowania Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dokładne daty realizacji projektu nie są jeszcze znane.

FOTO: Pałac Saski ok. 1890 roku, fot.wikipedia.org

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda