mobile
REKLAMA

Czy Warszawiacy chętnie korzystają z PSZOK-ów?

Dziś mija rok od momentu uruchomienia przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta Punktów Selektywnego Zbierana Odpadów Komunalnych. Od tamtego czasu do PSZOK-ów trafiło ponad tysiąc trzysta ton tzw. odpadów trudnych i niebezpiecznych. - Nadchodzące wiosenne porządki są świetnym pretekstem, aby odwiedzić punkty i pozbyć się odpadów kłopotliwych bezpłatnie i ekologicznie – zachęcają przedstawiciele warszawskiego MPO.

NKK
Czy Warszawiacy chętnie korzystają z PSZOK-ów?

Pierwsze PSZOK-i powstały na Woli i Bielanch. Dziś, po roku od ich uruchomienia w Warszawie są już cztery takie miejsca:

·         na Białołęce, przy ul. Płytowej 1;

·         w Wilanowie, przy ul. Zawodzie 1;

·         na Woli, przy ul. Tatarskiej 2/4;

·         na Bielanach, przy ul. Kampinoskiej 1.

Każdy z nich jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 11:00-19:00, oraz w soboty między godz. 9:00 a 17:00.

Co powinno trafić do PSZOK-ów?

Jak wyjaśnia MPO - Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to wyspecjalizowane miejsca, w których mieszkańcy mogą oddawać odpady trudne i kłopotliwe, nienadające się do wyrzucenia do żadnego z pięciu pojemników frakcyjnych.

Czyli, dokładnie co?

Jak precyzuje stołeczny ratusz, chodzi o zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady remontowe, stare opony czy puste opakowania po farbach.

Do tej pory warszawiacy oddali do nich ponad tysiąc trzysta ton odpadów trudnych i niebezpiecznych.

O czym trzeba pamiętać, oddając odpady do PSZOK?

Mieszkańcy, którzy chcą oddać w PSZOK kłopotliwe i niebezpieczne odpady, powinni pamiętać o kilku kwestiach:

- PSZOK-i przyjmują tylko odpady komunalne wytworzone przez mieszkańców w gospodarstwach domowych. Odpady pochodzące z działalności gospodarczej nie zostaną tam przyjęte – należy zagospodarować je we własnym zakresie, zamawiając kontener i zlecając odbiór firmie ze stosowanymi zezwoleniami;

- obowiązują limity ilościowe na wybrane rodzaje odpadów.. W ciągu jednego dnia mieszkaniec może dostarczyć do PSZOK maksymalnie 4 zużyte opony, 150 kg odpadów wielkogabarytowych oraz do 200 kg odpadów budowlanych i rozbiórkowych;

- PSZOK nie przyjmie niesegregowanych odpadów komunalnych, a także: materiałów zawierających azbest, papy i styropianu budowlanego;

- odpady wymagające opakowania powinny znajdować się w szczelnych i nieuszkodzonych opakowaniach z oryginalną etykietą, która umożliwi identyfikację odpadu.

- Najbardziej popularnym PSZOK-iem był jednak ten w Wilanowie. W 2023 r. odwiedziło go ponad 18 tys. warszawiaków, czyli ponad połowa wszystkich osób odwiedzających stołeczne PSZOK-i. To również w tym punkcie oddali w ubiegłym roku najwięcej odpadów: ponad 3,1 tys. ton – przekazał stołeczny ratusz.

 

fot. UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda